ИН4С

ИН4С портал

Представљен пројекат „Мистичне приче Дунавске зелене руте“

1 min read

Агенција за управљање заштићеним подручјима Подгорице организовала је данас јавни догађај у циљу промоције и презентације пројекта „Мистичне приче Дунавске зелене руте”. Ријеч је о пројекту који представља међународну валоризацију природног и нематеријалног културног насљеђа са циљем друштвено-економског развоја руралних подручја Подунавља.

Директорица Агенције за управљање заштићеним подручјима Подгорице, Јасна Гајевић подсјетила је да се на територији Главног града налазе вриједна подручја, која су под заштитом и то Парк природе ‘’Комови’’; Парк природе ‘’Долина ријеке Зете’’; Споменик природе пећина ‘’Магара’’ и Споменик природе парк-шума ‘’Горица’’. Гајевић је истакла да је циљ пројекта „Мистичне приче Дунавске зелене руте” да се афирмишу мање познате, али не и мање привлачне туристичке дестинације које ће вратити човјека природи и његовим коријенима, кроз приче, легенде и митове из руралних подручја. Локација коју је Агенција за управљање заштићеним подручјима Подгорице номиновала и захваљујући којој је и постала дио овог пројекта, је Букумирско језеро са околином, које је дио заштићеног подручја Парк природе „Комови“.

Срђан Ћетковић, Национална контакт особа у Министарству европских послова за Интеррег ИПА АДРИОН и Интеррег програм Дунавског региона похвалио је рад Агенције за управљање заштићеним подручјима Подгорице, истичући да је важно да препознајемо могућности које нам се нуде кроз различите пројекте, јер на тај начин радимо на развоју одрживих рјешења и имплементацији европских стандарда и вриједности. Ћетковић је позвао заинтересоване стране да буду активне јер су институције и организације у Црној Гори показале да континуирано јачају капацитете када је у питању припрема пројеката, што значи и њихову квалитетнију реализацију.

Координаторка пројекта и савјетница за заштиту животне средине у Агенцији за управљање заштићеним подручјима Подгорице Сања Павићевић казала је да се кроз овај пројекат промовише веома важно подручје и унапређује туристичка понуда Подгорице. Како је додала, пројекат се ко-финансира од стране Европске уније кроз Интеррег Дунавски програм и траје 30 мјесеци, а у пројекту учествује девет земаља, са 10 локација које се промовишу.

У оквиру данашњег догађаја приказан је и награђени филм о легендама Букумирског језера, чији су аутори ученици Гимназије “Слободан Шкеровић” и то Анастасија Милатовић, Јован Јанковић и Воијслав Шибалић, са менторком Јулијаном Поповић – Брковић.

Током радног дијела састанка организована је сесија на тему мапирање природне и нематеријалне културне баштине заштићених подручја Подгорице, коју је водила експерткиња на пројекту Јелена Кривчевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *