Предсједник Србије Александар Вучић истакао је да је важно, да се размишља о гасном повезивању са Црном Гором и Босном и Херцеговином (БиХ).
Он је то рекао јуче у Нишу приликом обиласка радова на изградњи гасног интерконектора између Србије и Бугарске са предсједницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.
Фон дер Лајен је том приликом изјавила да ће Србија добити 160 милиона еура директне буџетске помоћи из Европске уније (ЕУ), како би се изборила са енергетском кризом. Вучић захвалио је на новчаној помоћи ЕУ, као и на помоћи при изградњи гасног интерконектора, чији завршетак очекује до краја наредне године.
„Када вам неко даје новац, а није вам тражио за то било шта, морате да кажете огромно хвала“, рекао је Вучић.
Он је навео да ће осим Ниша, гасовод обухватити три мјерно-регулационе станице за гас у Димитровграду, Пироту и Белој Паланци, који ће на овај начин добити приступ гасном снабдијевању за гријање и индустријску производњу. Вучић очекује да ће допремање гаса у те индустријске зоне значити огромну шансу за долазак нових инвеститора у овај део земље. Он је навео и да је замолио за помоћ ЕУ и за пројекат изградње гасовода који би повезао Србију са Сјеверном Македонијом.
Важно је, како је истакао, да се размишља и о гасном повезивању и са Црном Гором и Босном и Херцеговином.
Рекао је да је ЕУ Србији помагала у свим пројектима енергетског повезивања и да то никада није довођено у питање.
„Мислим да су они нама помагали и више него што смо ми очекивали“, казао је он.
Подсјетио је и да је Србија од ЕУ добила и 600 милона еура за изградњу брзе пруге од Београда до Ниша. Вучић очекује да ове године укупна трговинска размјена Србије и ЕУ буде рекордних 37 милијарди еура ове године, подсјећајући да је та размјена прошле године износила 30,3 милијарди еура. Прецизирао је и да Србија остварује око 51 одсто укупне трговинске размјене Западног Балкана са ЕУ и око 50 одсто укупног извоза из тог региона у земље ЕУ.
Вучић изјавио је и да ће у реконструкцију нишког аеродрома Константин Велики бити уложено више од 40 милиона еура. Како је прецизирао, аеродром ће добити нови контролни торањ, нове просторије, поправљање писте, нове машине за снијег и лед. Изградња гасног интерконектора између Србије и Бугарске стартовала почетком ове године на делу од Ниша до границе са Бугарском код Димитровграда.
Гасовод у Србији биће дужине 109 километара, док је укупна дужина двосмјерног гасовода кроз обе државе 170 километара, а пројектован је за капацитет од 1,8 милијарди кубних метара гаса годишње. Тим гасоводом Србија ће се повезати на гасовод између Бугарске и Грчке, односно добиће могућност снабдијевања гасом из Азербејџана или са ЛНГ терминала (за течни природни гас) на сјеверу Грчке.
Уговором су предвиђена средства у износу од 49,6 милиона еура беспровратно из ИПА фонда ЕУ, 25 милиона евра кредит Европске инвестиционе банке, 10,3 милиона еура из буџета Србије и приближно 600.000 еура од Србијагаса. Србија је до сада за овај пројекат издвојила 15 милиона еура и 7,5 милиона за припремне радове и пројектовање.
Како је предвиђено пројектом, нови гасовод Ниш-Софија ће обезбиједити додатних 80 одсто повец́ања капацитета у односу на тренутне годишње потребе Србије, што је око 2,4 милијарде кубних метара гаса годишње. Гасни интерконектор Србија – Бугарска једна је од алтернатива Србије за руски гас.
Предсједница Европске комисије налази се у посјети региону да би, како је најављено, са лидерима разговарала о подршци Европске уније у превазилажењу енергетске кризе.
Она је била у Скопљу, Тирани, Приштини и Сарајеву, а данас ће боравити у Подгорици.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Verujem da se sa ovom idejim slažu Crna Gora i BiH.
Ovo bi bilo važno sa sve tri države.
Prvo da se zavrsi interkonektor iz Bugarske,i onda mozemo da pricamo sa pivezivanjem sa C.Gorom i Bosnom.
Spajanje na gasovod sa našim susedima je od značaja,da bi imali alternative,a ne da završimo samo o jednom toku.
Janko: Naravno da bi bilo značajno i za Crnu goru i BiH jer bi svi imali sigurno snadbevanje gasa.
Lijepo od Srbije što dugoročno razmišlja i o povezivanju naše republike na kontinentalni gasovod.
Od velikog značaja je spajanje gasovoda sa našim susedima