Повратак вукова почео да плаши грађане

Од када је крајем децембра прошле године у непосредној близини Берлина на аутопуту прегажен млади вук, у медијима и медју активистима еколошких и других организација не престаје расправа о томе да ли је број ових животиња у Немачкој протеклих година превише нарастао и да ли би требало предузимати и неке мере.
Ранијих деценија се стално наводило да је ова животињска врста у земљи истребљена још у другој половини 19. века и да је последњи вук који је слободно живео у природи на територији данашње СР Немачке убијен 1904. године, при чему се за њега не зна тачно да ли је ипак одбегао из неког путујућег циркуса.
Пре 13 година су се у Немачкој, на истоку земље према граници са Пољском, поново појавили вукови и по шумовитим подручјима почели да настањују некадашње полигоне за вежбу источнонемачке, односно совјетске армије. Од тада су вукови под строгом заштитом закона.
Према наводима организација задужених за заштиту ове врсте, у Немачкој сада живи 25 чопора или парова, као и три усамљена вука. Источно од Берлина, ка граници са Пољском постоји 15 простора на којима живе вукови. Ту је само прошле године у 12 чопора на свет дошло 45 младунаца.
Док се активисти еколошких и организација за заштиту природе и врста овоме веселе, критичари говоре о “неконтролисаном размножавању” и упозоравају да ће ускоро настати проблеми, посебно уколико се вукови буду приближавали насељеним подручјима.
Берлин већ годинама називају и “метрополом дивљих животиња”. Кроз градске улице несметано шетају не само ласице, које радо грицкају и електроинсталације паркираних аутомобила, већ и лисице и ракуни. Берлинци који имају куће на периферији града већ поодавно знају да рано ујутру или касно увече у сопственој башти морају бити обазриви, јер дивље свиње нису ретки посетиоци и нису увек благонаклоно
расположене.