Потребно је вријеме за враћање на старо
1 min read
Након што су многе установе културе у Црној Гори биле затворене за посјетиоце дуже од мјесец дана, први радни дан великог дијела оних које су поново отвориле своја врата, протекао је мирно, сагласни су саговорници “Вијести”. У већини институција које се баве дјелатношћу културе запослени нијесу паузирали, јер је ситуација повећане физичке дистанце показала да је управо умјетност неопходан сегмент човјековог живота.
“Народна библиотека Будве све ово вријеме није прекидала рад, осим са корисницима. Иако смо, због припреме након празника, планирали да од данас почнемо рад са корисницима, почели смо јуче и било је врло динамично што нам је потврдило да је глад за књигом вјечна”, каже за “Вијести” директорица Народне библиотеке Будве Мила Баљевић.
Она је додала да је било доста посјетилаца, а да рад са корисницима ЈУ Народна библиотека Будве и подручно одјељење у Петровцу, библиотека „Стефан Митров Љубиша“ званично данас почињу рад са посјетиоцима.
“Рад ће бити организован под измијењеним условима и уз придржавање свих епидемиолошких мјера и строгих мјера физичког дистанцирања. Радно вријеме библиотеке за кориснике је од понедељка до петка од 8 до 14 часова. Читаонице неће радити до даљег”, каже Баљевић и додаје да враћена грађа мора проћи препоручени “књишки карантин” од три дана…
Слично је и у барској библиотеци чија директорица Мила Чордашевић каже да су се сви запослени радовали поновном отварању библиотеке за рад са посјетиоцима.
“Сви смо се радовали поновном доласку у библиотеку, иако је ситуација таква да је рад помало неуобичајен, јер је неопходно носити маске, а према препорукама Института за јавно здравље и Националног координационог тијела – књиге које се враћају у библиотеку одлажемо у посебну просторију, на 72 часа, како се не би користиле. Јуче није било велике гужве, иако посјетилаца јесте било, као и интересовања телефоном… Настављамо да радимо устаљеним распоредом од 7 до 19 часова радним данима и суботом од 7 до 12”, казала је Чордашевић и за “Вијести” открила да ће ове седмице бити организовано и бесплатно учлањење нових чланова библиотеке:
“Поводом Дана библиотеке, као и Свјетског дана књиге, имамо у плану испуњење обећања које смо дали тим поводом. Тако ћемо у петак 8. маја организовати цјелодневну (од 7 до 19 часова) акцију бесплатног учлањивања у библотеку, у склопу акције ‘Не одустај од читања књиге никада’. Морам истаћи и да очекујемо велики број нових чланова, јер су Барани за то увијек веома заинтересовани и вјерни су корисници наше библиотеке”, додала је Чордашевић.
Директорица Народног музеја Црне Горе, Анастазија Мирановић каже да јуче није било посјета, макар не физичких.
“Нисмо имали интересовања за директне посјете, али са друге стране, биљежимо велику посјећеност наших онлине поставки. Запослени носе маске, радне површине су прописно третиране. Што се тиче програма, наставићемо са виртуелним приказивањем наших садржаја, а планирамо и да реализујемо одређене изложбе за физичку посјету, све у складу с актуелним мјерама”, казала је Мирановић.
Она не крије да у скорије вријеме не очекује значајнију посјету поставкама, јер, вјерује да ће се “људи постепено враћати старим навикама, зависно од исхода посљедица пандемије”.
Препоруке није тешко поштовати, сматра директорица ЈУ Музеј и галерија Тиват Јелена Бошковић.
“Постављене су информације на свим улазима као и средства за дезинфекцију. Мислим да су се до сада људи привикли да поштују мјере, барем велика већина, па не видим да ће ово представљати проблем. Запослени нису имали прекид у раду, константно смо били у контакту око реализације виртуелних изложби и административних послова. Јучерашњи дан је протекао у детаљној дезинфекцији комплекса (изложбених простора, канцеларија и атријума), постављању обавјештења и апарата за дезинфекцију”, објаснила је Бошковић и додала да планирају низ активности.
“Средином мјесеца ћемо поставити занимљиву изложбу, темом везану за наш град. Изложба ће бити сачињена од експоната и фотографија. Ову изложбу ће посјетиоци моћи да дођу и погледају али ће им бити доступан и линк за виртуелну посјету”, најавила је, између осталог, Бошковић.
Директор Културног центра Бар Ерол Маруновић осврнуо се посебно на рад центра у протеклом периоду и казао да је због тога јучерашњи радни дан био уобичајен.
“С обзиром да се наша установа састоји од неколико организационих јединица, неке од њих су и у доба потпуне изолације, а складу са препорукама НКТ-а, обављале одређене активности, па је тако Стари град Бар завршавао реконструкцију и адаптирање и опремање Цреативе Хуба, пројекат подржан и финансиран од стране Министарства културе Црне Горе, а обављали су се радови на отвореном, са малим бројем радника, на Архиепископској палати и сортирању пронађеног материјала. Дом културе је у протеклом периоду припремио двије онлајн презентације, везане за земљотрес у Црној Гори, као и обраду три представе на тему Владимира и Косаре. Из ових разлога први радни дан за све запослене у ЈП КЦ Бар протекао је скоро уобичајено. Библиотека је у оба одјељења радила са странкама, те је на одраслом одјељењу враћено 26 књига, а издато 24, а на дјечијем одјељењу издато је 6, а враћене су 4 књиге”, објашњава Маруновић.
У музеју Дворца Краља Николе јуче није било посјетилаца, јер је за музеје понедјељак нерадни дан са посјетиоцима.
Мила Баљевић најавила је за “Вијести” да Народна библиотека Будве планира реализацију четири фестивала, ако се отворе границе, и то: фестивал Ћирилицом крајем августа, “Књига под ферал” који је требало да буде одржан у априлу још чека на датум, као и фестивал дјечије књижевности “Мале морске пјесме и приче, који ће највјероватније бити уприличен током јесени, а у септембру је планиран фестивал стрипа и карикатуре “Стриповање”.
Маруновић је казао да КЦ Бар тренутно највише размишља о начинима реализације овогодишњег Барског љетописа, уколико мјере то дозволе.
“А ако не, континуитет ће се одржати макар онлајн програмима… Убијеђени смо да ће одређеним темпом, како мјере буду попуштале, доћи и до повећања броја посјетилаца у нашим објектима, наравно не као раније, али ми ћемо свакако пронаћи начине и осмислити пројекте који ће привући за прво вријеме домаће госте, школску и предшколску групацију уз родитеље, која је ове године изостала у прољећном периоду”, најављује Маруновић.
Бошковић додаје да је за све потребно вријеме, “па тако и за враћање на старо”.
“Важно је да се одржи добро здравље грађана, а ми ћемо осмишљавати садржаје и прилагођавати их ситуацији у којој се налазимо”, поручила је она.
Људи су жељни културе
“Имам осјећај да је људима стало до књиге и да им књига недостаје. Због тога, знам да ће се посјетиоци библиотеке вратити, а њихово интересовање за читање није ни престајало, јер ми имамо наше сталне чланове које ја волим да назовем ‘гутачи књиг’. Мислим да је ово вријеме код њих изазвало још већу потребу за књигом, а код неких других пробудило ту потребу. За остале програме нијесам сигурна, не знам како ће све тећи”, каже директорица барске библиотеке Мила Чордашевић.
Она истиче да вјерује да је људима стало да се врате културне манифестације, као и да им је стало до културе.
“Оптимиста сам. Мислим да је само потребно да се мало навикнемо на нови метод живота, што ће трајати подуже. Нијесам сигурна кад ће се организовати програм уживо, кад ће се представе вратити публици, али знам да ће се све наставити… Такође, знам да су људи жељни културе, програма, посјета”, закључила је Чордашевић.
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

