ИН4С

ИН4С портал

Потпуна окупација: НАТО радар на Бјеласици

Министарство одбране планира да до 2025. године набави 3Д радар за надзор ваздушног простора Црне Горе који би био постављен на Бјеласици, наводи се у дугорочном плану развоја одбране за период од 2019. до 2025. године.

НАТО радар "украсиће" Бјеласицу

Министарство одбране Црне Горе планира да од НАТО набави 3Д радар за надзор ваздушног простора, који би био постављен на Бјеласици, наводи се у дугорочном плану развоја одбране за период од 2019. до 2025. године.

За даљи развој националних капацитета надзора ваздушног простора планирана је набавка 3Д радара, а као најповољнија локација за радарски положај разматра се локалитет Зекова глава на планини Бјеласици. На овај начин достићи ће се пуна оперативна способност за генерисање препознате слике о ситуацији у ваздушном простору Црне Горе, наводи се у документу Министарства одбране.

Војни аналитичар Александар Радић објаснио је за Побједу да су, када је рађена анализа гдје поставити радар у Црној Гори, постојале двије опције брдо Врсута код Бара и Бјеласица.

Друга прича је, додаје он, набавка радара који ће бити на Бјеласици. Према његовим ријечима, постоје двије опције за набавку радара.

Једна је да се привремено одгоди куповина и да се радар позајми од НАТО или од неке земље чланице или да се одмах крене у процедуру набавке, у овом случају 20 и више милиона евра. То је скупа инвестиција, јер је током ове године Црна Гора купила три хеликоптера од 30 милиона евра и идуће године ће отприлике слично да се деси, јер ће иста сума бити издвојена за набавку лакооклопних возила, каже Радић.

Он сматра да проблем представља куповина радара од 20 и више милиона евра и како ће се то финансирати.

Зато је од НАТО затражена подршка за привремено премошћавање недостатка ресурса да би се одложила куповина. То и даље није извјесно, јер НАТО има стручну мисију, а та стручна комисија ће почетком 2019. године дати свој став и одлучиће шта да раде у том погледу. У сваком случају, план је да тај радар буде на Бјеласици, навео је Радић.

Подсјећамо, црногорско небо је од јуна под заштитом ваздухопловних снага НАТО. Наиме, три грчка и два италијанска пресретача, у сарадњи са ваздухопловством Војске Црне Горе, почели су редовно патролирање црногорским ваздушним простором.

Из Министарства одбране су саопштили да је та мисија један од најзначајнијих облика директне користи чланства Црне Горе у НАТО. Наводе да је, имајући у виду ограничене сопствене капацитете, Црна Гора добила од савезника подршку у заштити свог неба која је неборбеног карактера.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

9 thoughts on “Потпуна окупација: НАТО радар на Бјеласици

  1. Нека ви то,окупација ово оно,него да видимо јесу ли се мирила два завађена клана Монтеки и Капулети и јесу ли ни фрижидери полупуни или полупразни.

    Не но жути прслуци,побуна и Слобода.

  2. Шта ће Црној Гори овај радар од 20 милиона? Уопште јој не треба.
    Овај радар је потребан НАТОу. И комотно може НАТО да га уграђује, да не пита шта кошта.
    Е, али Црна Гора треба платити Заштиту и чланарину. Када би Монтенегрини видели да чланарина кошта најмање 20 милиона, можда би ревидирали своје ставове и своју симпатију према највећој светској мировној организацији.
    Овако лепо, шта ћете, мора да се контролише отаџбинско небо, а то кошта, мора да се плати, па да се клати. И вукови сити и овце блеје на броју.
    Кад може братска Хрватска да „купује“ ракете средњег домета, што не би и Монтенегро куповао радаре и сличне робе широке потрошње. И то без царине.
    Слично је и српски петооктобарски министар Давинић „закупио“ сателит од Израела (сиц), да може да одозго гледа ко му то бомбардује Србију, за недај Боже. За 40 милиона еврета. Таман да се изваде трошкови Петог Октобра.

  3. Нека раде шта хоће.Може им се док је оваквог несрећног народа.Боље и не заслужујемо.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *