ИН4С

ИН4С портал

Породица и пријатељи поручили надлежнима у УИКС-у: „Колико мртвих вам треба да реагујете?“

1 min read

У спушком затвору глађу штрајкује 186 притвореника, а њихов протест подржали су и чланови њихових породица и пријатељи који су се јуче окупили испред зграде Управе за извршење кривичних санкција (УИКС) у Спужу како би апеловали на надлежне да што прије ријеше проблеме притворених лица.

Окупљени су јуче поновили да су притвореници у штрајк ступили због лоших услова у Истражном затвору током предугог трајања притвора који, како наводе, лоше утиче на њихово физичко и психичко здравље. Окупљени су носили транспаренте с натписима: „Судије, радите часно, не како налаже извршна власт“, „Право и правда су мртво слово на папиру“, „Затвор без хуманости је насиље са потписом државе“, „Немар ЗИКС-а и КБЦ га је убила“, „Затвори нису гробнице“, „Колико мртвих вам треба да реагујете“…

Како наводе у саопштењу, након привођења и доласка у притвор притвореници наилазе на различите препреке и нелагодне ситуације, попут пренатрпаности, здравствена њега није на завидном нивоу, оскудна је кантина, ту су и ријетке и неусловне посјете адвоката, што им представља препреку у вођењу поступка и припреми адекватне одбране, а навели су и дјечије посјете које су кључне за ментално здравље и саму егзистенцију у затвору.

Напоменули су да поступци трају друго, да се притвор претвара у издржавање казне, а да им се након истека рока од три године до пресуде за наводна нова дјела одређује притвор, како се по сили закона не би нашли на слободи. Тако, тврде, поступци без основа трају по 5–6 година.

– Ова пракса крши сва људска права и доводи до посљедица којима смо свједочили у претходном периоду. Рјешење би био захтјев притворених да о њиховој судбини одлучују судије кривичари а не бивши тужиоци и парничари који раде по наредби и на њихову штету, додаје се у саопштењу.

Нововић: Затвореници нијесу безбједни

Штрајк притвореника подржала је и Кристина Нововић, супруга притвореника који је недавно извршио самоубиство у Истражном затвору, а чији се отац такође налази у притвору. Због искуства које они имају, тврди, затвореници у Спужу нијесу безбједни.

Нововић је истакла да је испред УИКС-а дошла како би подржала оца и све притворенике у своје и у име покојног супруга, да истрају у захтјевима, како би се спријечили трагични случајеви као њихов. Она је казала да притвореници штрајкују већ седам дана.

– Сви су изгубили на тјелесној тежини, а контрола њиховог здравственог стања се свела на мјерење притиска и тјелесне тежине. Сматрам да то није довољно како би се утврдило стање, казала је Нововић.

Критиковала је и што су притвореницима одузели не само фрижидере већ и телевизоре, иако су у питању лица која имају само један сат шетње дневно.

– Апелујем на управу УИКС-а да им обезбиједи прије свега медицинску помоћ која је изостала код мог супруга. Не само медицинска помоћ већ и пратња службеника. Да су сви радили свој посао, сигурна сам да до трагедије не би дошло, додала је ова Баранка наводећи да су у случају њеног супруга заказали сви службеници, прије свега јер је у соби њеног супруга била камера, па су могли примијетити дешавања.

Штрајк је подржала и НВО Европски центар за заштиту притворених и осуђених лица, која се, између осталог, овим поводом обратила и Европској мрежи за затворске спорове.

Из УИКС-а су саопштили да су сва лица која учествују у штрајку, њих 186, под сталним надзором, а њихово здравствено стање се континуирано прати.

– Истичемо да је тренутно здравствено стање свих притворених лица која учествују у штрајку стабилно, наводе из УИКС-а.

Додају да је Истражни затвор Подгорица посјетио заштитник људских права и слобода Синиша Бјековић.

– Током посјете, заштитник људских права и слобода обавио је разговоре са више притворених лица која су изразила жељу за директним контактом и изношењем својих ставова и примједби, а које су у оквиру надлежности институције Заштитника, саопшили су из УИКС-а.

Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *