ИН4С

ИН4С портал

Поповић Самарџић: Мора се повући линија пред ескалацијом насиља у нашем друштву

др Милена Поповић Самарџић, предсједница Синдиката доктора медицине

Мора се повући линија пред ескалацијом насиља у нашем друштву, анархијом потпомогнутом недостатком институција у Црној Гори. Незадовољство се мора артикулисати и рјешавати институционално, а не кроз самовлашће и деструкцију, поручила је предсједница Синдиката доктора медицине Милена Поповић Самарџић.

– У Заводу за хитну медицинску помоћ, два младића насрнула су на дежурног љекара док је указивао помоћ њиховом пријатељу. Љекара који је примио пацијенте у припитом стању током своје ноћне смјене, знамо као изузетно стрпљивог младог човјека, беспрекорних манира. Имала сам задовољство упознати га и сарађивати са њим још док је био студент. Потиче Из љекарске породице, која је дала у другој генерацији још три љекара црногорском здравству, навела је она.

Поповић Самарџић је нагласила да се први контакт грађана са здравственим системом често се одвија преко Завода за хитну медицинску помоћ, пише ДАН.

– То је дио система здравствене заштите који је изложен свему што лош систем производи. Колико год да сте добри, колико год да се трудите као љекар, на том мјесту се носите са неуспјесима у организационој структури, у васпитању, грађанском образовању, са неуспјесима који су производи недостатка личне али и друштвене одговорности, културолошких, економских, социјалних и свих других пораза које систем ствара и ставља вам на терет. Много терета за младе људе који тек долазе са факултета у намјери да буду од користи својој заједници, додала је она.

Истакла је да здравствени радници у Заводу за хитну медицинску помоћ имају ограничене ресурсе за рад.

– Иако је Законом о хитној медицинској помоћи прописано да могу пружити сијасет здравствених услуга у пракси то изгледа другачије. Незадовољство које ствара лош систем, пацијенти искаљују на здравственим радницима који их дочекују, додала је она.

Поповић Самарџић је истакла да је на приједлог Синдиката доктора медицине, уназад годину дана, „Напад на љекара при пружању љекарске помоћи“ наш закон третира као кривично дјело.

– Забрињава што његова примјена још увијек није заживјела у пракси с обзиром да је основно државно тужилаштво овај догађај квалификовало као насилничко понашање, а не као „Напад на љекара при пружању љекарске помоћи“, члан 152а. Тиме се свјесно занемарује својство љекара у овој ситуацији, упркос нашој дугогодишњој борби за увођење овог кривичног дјела. Напад на љекара који пружа љекарску помоћ доводи до нарушавања процеса рада и угрожава правовремено указивање љекарске помоћи пацијентима који зависе од љекара који је претрпио насиље. „Уколико не кажњавамо оне који су криви, исказујемо окрутност према онима који су невини“, закључила је она.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *