Поморци на броду „Санта круз“ воду за пиће имају још данас, међу њима и држаљани Црне Горе
1 min read
Фото: Посада брода "Санта Круз"
Девет помораца, међу којима пет из Црне Горе, те по један из Хрватске, Србије, Румуније и Грузије, већ мјесецима у италијанској луци Ђенова на броду „Санта круз“ преживљава у крајње нехуманим условима – без плата већ четири мјесеца, без лијекова, витамина и основне козметике.
Воде за пиће имају још само за данас, климатизација им не ради, а због великих температура исцрпљеност и дехидратација додатно погоршавају ситуацију.
Како је јутрос за Радио Котор казао електричар Сретен Антуновић, стање на броду се додатно погоршава.
– Јуче нисмо добили ручак, а доручак нам се не припрема већ два и по мјесеца. Ипак, ручак је на крају стигао захваљујући организацији „Стела Марис“, чији су представници донијели намирнице – изјавио је Антуновић, преноси ДАН.
Похвалио је и, како је навео, брзу реакцију из Министарства поморства Црне Горе, посебно Машу Штампић која је, како тврди, више пута ургирала према организацији „Стела Марис“.
– Јуче су нас посјетили и представници моћног италијанског синдиката транспорта ФИТ-ЦИСЛ Лигуриа (Federazione Italiana Trasporti – Confederazione Italiana Sindacati Lavoratori), који су је најприје разговарали с власником брода, а потом, на наше инсистирање, и са посадом. Том приликом је власник показао документ о пријему новца од компаније „Lauris Charters“, те му је дат рок до понедјељка да ријеши проблем – у супротном брод улази у правни статус arresting ship. Наша агонија, ипак, може потрајати због процедура које се морају испоштовати према П&И осигуравајућем клубу код којег је брод осигуран – навео је Антуновић.
Додаје да је синдикални представник Антонио Ензо Велла јуче био на броду, те да су више пута комуницирали непосредно, при чему је тражио његову интервенцију и долазак.
– Због радова на лифту, старом колико и сам брод, јуче је замало дошло до озбиљног инцидента у којем је могао бити повријеђен члан посаде. Нисмо имали радни налог за обављање опасних послова, који мора да потпише власник. Њега, међутим, занима само да се нешто поправи – и то на дијеловима за које је, по свим правилима, надлежан искључиво овлашћени сервис. Можете замислити да немамо ни хљеба за ручак, или га кувар мора куповати из свог џепа – упозорио је Антуновић.
Подсјећамо, од девет чланова посаде, петорица су држављани Црне Горе – двојица из Херцег Новог, један из Рисна и двојица из Бара.
evo taman trajekta za barsku pa nek ga kupe
Ma dajte ljudi sto mlatite, mogu izac do prodavnice da kupé vodu.