ИН4С

ИН4С портал

Полиција испитивала Муската у вези са истрагом убиства новинарке Дафне Каруане Галиције

Бившег премијера Малте, Џозефа Мускату, полиција је испитивала у вези с истрагом убиства антикорупцијске новинарке Дафне Каруане Галиције

Мускат и Ђукановић

Бившег премијера Малте, Џозефа Мускату, полиција је испитивала у вези с истрагом убиства антикорупцијске новинарке Дафне Каруане Галиције, преноси Гардијан.

Мускат је поднио оставку на мјесто лидера државе чланице Европске уније у јануару, након што је све шири политички скандал око смрти новинарке пријетио да сруши његову владу. Данашњи интервју представља први случај када су га истражитељи формално испитивали у вези са случајем.

У изјави објављеној након што је напустио сједиште полиције у главном граду Валети, Мускат је рекао да су му службеници „званично потврдили да нисам под истрагом у вези са случајем, који је закључен под мојим стражом“.

Одлука о испитивању подстакнута је изјавом главног осумњиченог, пословног магната Јоргена Фенеча, потврдио је Мускат. Мускат је у јуну негирао тврдње Фенеча да су њих двојица у два наврата разговарали о осјетљивим детаљима случаја, укључујуц́и постојање тајних снимака које је направило лице које је посредовало, док је Фенеч био под истрагом.

„Данас сам одговарао на питања полиције у вези са изјавом Јоргена Фенеча у вези с убиством Дафне Каруане Галиције, а која је, према наводима медија, дата тек након што је Фенечу одбијено помиловање“, рекао је Мускат.

„Иако нисам слободан да објавим детаље, питања су се односила на тачке које су вец́ у јавном домену и на које сам такође јавно одговорио“, казао је он.

Хапшење Фенеча прошле године довело је до оставке Мускатовог шефа и два његова министра и на крају до одлуке Муската да напусти владу.

Бизнисмен, чији се интереси крец́у од хотела до коцкарница и пројекта који је спонзорисала влада Малте, изјаснио се да није крив за оптужбе за саучесништво у убиству Каруане Галиције. Такође је негирао оптужбе да је заговарао подмиц́ивање чланова Мускатовог кабинета. Они који су повезани с овим наводима негирају свако погрешно поступање.

Мускат је своју лабуристичку странку довео до побједе огромном већином 2013. године након двије деценије у опозицији. Његов мандат био је обиљежен и економском експанзијом и политичким скандалом.

Тржиште имовине и финансијских услуга у земљи процвало је захваљујуц́и уносној шеми „златних пасоша“ – која је сада уништена – што је омогуц́ило богатим инвеститорима из Русије, Кине и са Блиског истока да купују малтешко држављанство и лак приступ ЕУ.

Вођа лабуриста врац́ен је на власт у јуну 2017. године, упркос откривањима Каруане Галиције да су његов министар енергетике и његов шеф особља стекли фиктивне компаније убрзо након ступања на дужност.

Новинарка је убијена у бомбашком нападу на аутомобил у близини њене куц́е неколико мјесеци касније, у октобру 2017. године. Три мушкарца оптужена за подметање бомбе ухапшена су недуго затим.

Полиција је сумњала да је Фенеч умијешан у овај случај већ 2018. године, када је Мускат потписао налог за наредбу прислушкивања његовог телефона.

Међутим, истражитељи нису кренули против наводног „мозга операције“ све до краја 2019. године, када је ухапшен на мору док је пловио ван Малте на својој јахти.

<

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *