IN4S

IN4S portal

Podsvjesni je rezon mnogih: Lakše je i bezopasnije ratovati s umišljenim neprijateljem, sa samim sobom, precima svojim, nego s režimom

1 min read
I zato ne treba da čudi što ovakvi - u hrišćanskim i hrišćansko pitomim okupljanjima, u porodicama, u dječici - vide "klero-nacionalistički pohod". Mada ... volim što se bojite. Bojte se!

Foto: Vladimir Pavićević

Piše: Milena Radović, izvor: Fejsbuk

Na „Ulični antidržavni pohod maskiran u litije uz podršku Srbije i Moskve“ – “ javno reaguju „bivši članovi pokreta za evropsku Crnu Goru, između ostalih: D. Šuković, Š. Rastoder, N. Adžić, N. Kilibarda, A. Nikolaidis, J. Brković, S. Vučinić … „Bivši“ članovi „bivšeg“ nekakvog pokreta.

I mi tu prepoznajemo (h)istoričare (izmiješane sa nadriknjiževnicima, nadriurednicima, nadrimisliocima, nadripatriotama…) – one što (namjerno ili ne) slabo i parcijalno čitaju, te od njihovih tumačenja istorije nastanu neki komični i tragični hibridi (“hibridno” je riječ moderna, pa hajde da je i ja oprobam, možda i nepodesno, ali nema veze) – oni što, znate:

“Od Ulcinja do Bileće
Krstova se vojska kreće.
Podigla je kratku rašicu,
Zagazila vodu Ribnicu”…

To jest, oni što, u pustoj želji da budu originalni, ili, pak, korisni režimskim maštarijama i planovima – te budu primijećeni i nagrađeni – miješaju detalje nekih stvarnih dokumenata sa narodnim fantazijama, te stvaraju neke istorijsko/pjesničke Minotaure, monstrume neke, neke Sirene, u koje je, nažalost, poneki naš, neuk (ili neupućen u argument), i raznim mukama izložen i izbezumljen čovjek, spreman da povjeruje.

(A i podsvjesni je rezon mnogih: lakše je i bezopasnije ratovati s umišljenim neprijateljem, sa samim sobom, precima svojim, nego s režimom – to jest – kako sebi ipak moramo oduška da damo, a sužanjska nas i kukavička priroda naša tjera da izbjegnemo stvarnog, realnog neprijatelja – hajde da udarimo po precima našim, bar nam oni ništa ne mogu; njih, bar uživo, nema.)

(Nauzgred, onaj je Kilibarda, između raznih drugih sumanutih ideja, razvijao i teoriju da je Njegošev junak Milonjić ban koji „se snahi ne dao ostrići“ (od tuge za njegovim sinom Andrijom) – tajno zaljubljen u svoju snahu. Eto takvi su mentalno oboljeli ljudi, takvi su manijaci, takvi su pokvarenjaci, potpisnici ove „javne reakcije“. I zato ne treba da čudi što ovakvi – u hrišćanskim i hrišćansko pitomim okupljanjima, u porodicama, u dječici – vide „klero-nacionalistički pohod“. Mada … volim što se bojite. Bojte se!)

Podjelite tekst putem:

13 thoughts on “Podsvjesni je rezon mnogih: Lakše je i bezopasnije ratovati s umišljenim neprijateljem, sa samim sobom, precima svojim, nego s režimom

  1. Podgoričani, braćo Crnogorci i Srbi, sutra SVI na litiju !!! ❤️❤️❤️??⚪️

    22
    2
  2. Umisljam li ja ili krecite trobojke po Crnoj Gori? Umisljam li ja ili mandic poziva ratne drugove da otkopavaju oruzje? Umisljam li ili je svaki komentar na ovom portalu vrijedjanje i prijetnje crnogorcima? Umisljam li ja ili me risto radovic bazva kopiletom, dukljaninom kog treba zakovati na most? Ne vidim zasto se prikrivate, vi ste jednostavno fasisti, srecom potpuno nemocni. Setajte, to je sve sto vam je ostalo.

    1
    31
  3. Isplativije a sto ce s’jutra biti…Misle da svojim saopstenjima, u koje ni sami ne vjeruju ili su svjesni da ne znaju o cemu pricaju da odbrane to s’jutra.Ima jedna anegdota: Desava se 70-tih godina proslog vijeka, dakle u vrijeme komunizma.Dolazi pop u prekadu za krsnu slavu u svoju parohiju. Sretne ga covjek na ulici i kaze mu: pope nemoj dolazit kd mene, primljen sam u partiju. Pop mu na to odgovara: Niti smo mi izgubili niti su oni dobili.

    19
  4. Postovana Milena, Vas tekst odise svjezom lirikom koja u kombinaciji sa epikom ogoljeva „pokret nadrijunaka“ koji bastine urnebesne komplekse, strahove i poniznost.

    26
  5. Znam cika Novaka kao velikog Srbina. Kad postade Montenegrin boga pitaj. Pare i sverc. On, professor srpskog jezika I svjetske knjizevnosti bio sef trgovacko-svercerske komore u Sarajevu godinama. Prolopovio se pod starost. Greota.

    38
    1. Podsjećanje: Za tu fukaru je pokojni Momir Vojvodić svojevremeno rekao: To da upane u septičku jamu, zagadilo bi je.

      48
      1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *