У Њемачкој је почело суђење бизнисмену оптуженом да је дао логистику за убиство двојице осумњичених чланова „шкаљарског клана“ на Крфу, Алана Кожара и Дамира Хаџића.
Познати бизнисмен из Гисена терети се да је организовао транспорт оружја, убице и њихову евакуацију из Грчке. Како преноси „Меркур“, Баранин Алан Кожар и Ужичанин Дамир Хаџић изрешетани су 23. јула 2020. године, када су се враћали са плаже, испред луксузне виле коју су изнајмили у околини Хеликоунаса у Прасоудију, јужно од Крфа. У њих је, док су сједјели у свом паркираном аутомобилу, испаљено укупно око 30 хитаца из „шкорпиона“ и „калашњикова“. Њемачки бизнисмен је оптужен у својој земљи због учешћа у овом злочину.
Како преноси Меркур, бизнисмен чији идентитет није наведен терети се да је помагао и подстицао двоструко убиство на грчком острву Крф. Позадина је освета између два балканска картела због доминације на тржишту дроге. Од понедјељка, 12. маја, 48-годишњем оптуженом држављанину Њемачке се суди под јаким обезбјеђењем у Регионалном суду у Гисену.
„Чињеница да су многи од 34 метка из аутомата са пригушивачем погодили мете и да су два мушкарца у Тојоти погинула у киши метака испред виле на Крфу, наводно је била вриједна јавног спектакла за шефа црногорског ‘кавачког клана’ (Радоје Звицер.прим.ат). Била је то демонстрација моћи у крвној освети између два балканска картела, у којој је до данас убијено преко 50 мафијаша широм Европе. Познати гисенски бизнисмен се терети да је организовао транспорт оружја, убице и њихову евакуацију прије више од четири године. Стога му се од понедјељка суди у Регионалном суду у Гисену“, пише „Меркур“, преноси РТЦГ.
Суђење је почело у спољној судници на Штолценморгену пред петим вијећем Кривичног суда, којим је предсједавала судија Регине Ендерс-Кунце, под јаким обезбеђењем. Број маскираних, а у неким случајевима и тешко наоружаних полицајаца био је двоцифрен. Прије почетка суђења, пас трагач је претражио спољашње и унутрашње просторе. Ово је повезано са окружењем у којем се злочин наводно догодио – озбиљан, организовани криминал са мучењем и професионално извршеним атентатима ватреним оружјем и експлозивом, извјештава „Меркур“ из суднице.
Ријеч је о правом рату између два картела из црногорске општине Котор, који су раније били јединствена криминална организација. Међутим, додају, спор око нестанка 200 килограма кокаина довео је до тога да се група подијели на кланове „Кавач“ и „Шкаљари“ 2014. године. Од тада су се међусобно борили.
„Напад на Крфу 23. јула 2020. године, који је предмет поступка пред регионалним судом, повезан је са покушајем убиства шефа клана ‘Кавач’ 26. маја 2020. године у украјинској престоници Кијев. Четрдесетдвогодишњак је једва тада преживио овај напад“, преноси њемачки медиј.
У својој оптужници, виши јавни тужилац Гисена, Томас Хаубургер описује како је шеф картела – према извјештајима медија, један од најтраженијих криминалаца у Европи – био жељан освете. Он и још петоро људи из његовог круга планирали су напад одмазде од почетка јуна 2020. године путем шифроване крипто апликације за размјену порука Скy ЕЦЦ, која се, према Хаубургеру, претежно користи у криминалном миљеу. Путем интернета и истраживања на лицу мјеста, чланови картела су убрзо открили пребивалиште 46-годишњег Србина и 42-годишњег Црногорца на Крфу. Наводи се да су они били одговорни за покушај атентата на шефа клана „Кавач“ и да су, са својом групом, сарађивали са кланом „Шкаљари“, подвучено је у тексту.
Да би набавили ватрено оружје за напад на Крфу и организовали бјекство четворице атентатора глисером, шеф картела је користио „свог блиског повјериоца“, бизнисмена из Гисена. Имао је релевантне контакте на Западном Балкану и у Грчкој и координирао је напад из Гисена и Диселдорфа, између осталог“, пише „Меркур“.
„За сву четворицу атентатора се каже да су били на Крфу најкасније до 20. јула 2020. године, како би извршили напад три дана касније. Мушкарци су чекали двије мете испред виле око 14:40 часова. Када су стигли, пуцали су у ‘ненаоружане мушкарце који ништа нијесу слутили’, каже Хаубургер. Починиоци су потом побјегли на копно, а касније из земље. Према Хаубургеру, понуђена је укупна награда од 1,5 милиона еура онима који су умијешани у злочин. Становник Гисена, знајући мотиве, ‘у потпуности је подржао план убиства од самог почетка“ и примио је суму новца „најмање петоцифрену“, истакнуто је у тексту са суђења.
Оптуженог заступају адвокат из Минхена Андре Мигел и адвокат одбране из Гисена Андреас Милх. Они су, појашњава Меркур, већ заступали 48-годишњака у суђењу за трговину дрогом пред локалним регионалним судом прије више од три године.
„Њихова тактика изгледа да је иста тада као и сада: оптужбе се заснивају на подацима из Скy ЕЦЦ апликације које су хаковали француски истражни органи. Мигел и Милх се противе коришћењу ових података, тврдећи да су неспојиви са њемачким законом. Стога је неопходна прелиминарна пресуда Европског суда правде. Такође захтијевају приступ сировим подацима из хакованог процеса“, додаје се у тексту.
Јавно тужилаштво за организовани криминал Србије подигло је оптужницу прошле године против 19 окривљених, укључујући Вељка Беливука и Дарка Шарића, због убистава извршених на Крфу 2020. године, наводи се у саопштењу. Оптужница је подигнута против Вељка Беливука, Дарка Шарића, Милована Здравковића, Ратка Живковића, Стефана Андрејића, Драгана Томића, Марка Петковића, Владимира Мандића, Слободана Вујачића, Наташе Дедић, Благоја Гашића, Небојше Јанковића, Владимира Војновића, Душана Јовановића, Радета Стојићевића, Филипа Кнежевића, Милинка Брашњовића, Марка Станковића и Милоша Јеврића.
Сви се терете за кривично дјело удруживања ради вршења кривичних дјела из члана 346 Кривичног законика (КЗ) и два кривична дјела тешког убиства из члана 114 КЗ.
Ради се о убиствима извршеним у јануару 2020. године у Атини, када су убијени Стеван Стаматовић и Игор Дедовић, као и о убиствима на Крфу 23. јула 2020. године, када су убијени Алан Кожар и Дамир Хаџић.
Као организатори означени су окривљени Вељко Беливук, Дарко Шарић и Радоје Звицер, држављанин Црне Горе, вођа „кавачког клана“, против кога се због ових кривичних дјела води поступак у Грчкој.
Оптужница је, између осталог, резултат заједничког истражног тима правосудних органа Србије и Грчке. Такође је предата на потврђивање Вишем суду, Посебном одјељењу за организовани криминал у Београду.
Истрагу о овим злочинима води и Специјално тужилаштво Црне Горе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: