
Банкарски омбудсман, Халил Калач, казао је да се Законом, који је ступио на снагу 31. јула, јасно дефинишу обавезе кредитора и кредитних посредника, надзор и поступак заштите права клијената, али и казнене одредбе за оне који га крше, преноси агенција Мина.
„Надам се да примјена овох Закона неће поскупити потрошачке кредите у Црној Гори”, рекао је Калач.
Калач је навео да су најважније новине Закона што потрошачи могу добити понуду за кредит од кредитора или кредитног посредника, на обрасцу који је прописала Централна банка, што до сада није био случај.
„Понуду за кредит могу упоређивати са понудама других кредитора, прије него што донесу одлуку са којим ће закључити уговор о кредиту. Према овом Закону грађани добијају потпуније и благовременије информације о потрошачким кредитима”, казао је он.
Он је навео да Закон садржи новине које се односе на добијање понуде за кредит на прописаном обрасцу, одговор у писаној форми о одбијању кредитног захтјева и обавезну провјеру кредитне способности подносиоца и обавијест о томе.
„То је значајно за јемце, због доношења одлуке о јемству”, казао је Калач.
Он је истакао и да новине подразумијевају нацрт уговора о потрошачком кредиту, извјештај о стању и промету на рачуну по основу дозвољеног прекорачења, информације о прећутно прихваћеном прекорачењу рачуна и право на отказ уговора чије трајање није одређено.
Међу новинама су и информације о висини накнада и њихових промјена код рачуна за потрошачки кредит, измјене плана отплате кредита због промјене каматне стопе, као и промјене других трошкова везаних за кредит. Предвиђено је и да се приговор на непоштовање Закона доставља ЦБЦГ, ако банка и микрокредитна институција не удовољи приговору клијента, као и заштита у надзорном и прекршајном поступку.
Калач је објаснио да се новине у области информисања првенствено односе на информације приликом оглашавања кредита и прије закључења уговора о кредиту.
„Клијент има право и на додатно информисање прије закључења уговора о кредиту. Нарочито је значајно право клијента на информације прије закључења уговора о кредиту у облику дозвољеног прекорачења рачуна, као и о прећутно прихваћеном прекорачењу”, рекао је Калач.
Он је додао да су информације о промјенљивој каматној стопи значајне за клијенте који су сколопили кредитни аранжман који подразумијева промјенљиву каматну стопу.
Законом је предвиђена обавеза кредитора или кредитног посредника да, у случају уговорене промјенљиве каматне стопе, о свим промјенама унапријед обавијести клијента.
„То значи да је кредитор дужан да прије њене примјене у писаној форми обавијести потрошача о промјенама, износу рате и подацима о броју или роковима за њену уплату”, казао је Калач.
Уколико је промјена каматне стопе везана за измјену референтне, која је објављена и доступна у пословним просторијама кредитора, уговором о кредиту може се уговорити обавеза периодичног обавјештавања.
Калач је подсјетио да је до усвајања Закона о потраошачким кредитима у ЦБЦГ постојао судски вид заштите, који је подразумијевао парнични и кривични поступак, као и вансудски.
„Законом се систем заштите потрошача употпуњује поступком надзора код ЦБЦГ и прекршајним поступком. Уводи се могућност да ЦБЦГ предузме управне мјере, што систем заштите потрошача подиже на ниво стандарда ЕУ”, објаснио је Калач.
Он је додао да ће надзор над примјеном Закона обављати ЦБЦГ, односно Тржишна инспекција, у зависности од тога ко одобрава потрошачки кредит. Кориснику кредита омогућено је да достави приговор кредитору или кредитном посреднику у случају да су му повријеђена законска права, на који он треба да одговори у року од осам дана.
„Уколико кредитор или кредитни посредник не одлучи по приговору клијента најкасније у року од осам дана од његовог достављања, клијент може да поднесе приговор ЦБЦГ. Тржишна инспекција и ЦБЦГ могу рјешењем привремено забранити кредитору или кредитном посреднику закључивање уговора о кредиту до отклањања неправилности”, рекао је Калач.
Он је саопштио да су Законом јасно разграничене ингеренције ЦБЦГ и Тржишне инспекције.
Надзор, како је казао, подразумијева преглед закљученог уговора и друге документације, која је потребана за спровођење надзора. ЦБЦГ су на располагању управне мјере, а она може привремено забранити кредитору или кредитном посреднику закључивање уговора о кредиту до отклањања неправилности.
„То се односи на садржај оглашавања кредита, уколико у њему нема података о каматној стопи или другим износима који се односе на трошкове кредита. То се односи и на случај када кредитор на јасан, сажет и видљив начин на репрезентативном примјеру не прикаже каматну стопу са појединостима и накнадама укљученим у укупне трошкове кредита, што садржи ефективна каматна стопа”, објаснио је Калач.
Он је саопштио да се управне мјере могу предузети и када уговор не садржи све елементе закона о обавезним информацијама које је потребно дати клијенту прије потписивања уговора, а односе се на начин и услове промјене каматне стопе.
То, како је рекао Калач, подразумијева обавезу кредитора да писаним путем најави промјену каматне стопе.
„Управне мјере са могу предузети и када клијент не добије план оптлате кредита са износом мјесечне рате, или се обавља наплата накнаде за пријевремену отплату кредита супротно Закону”, навео је Калач.
ЦБЦГ управне мјере може предузети и када код дозвољеног и прећутно дозвољеног прекорачења на рачуну, клијент није добио законом прописане информације или обавјешетење о прекорачењу.
Законом о потрошачким кредитима предвиђене су и новчане казне до 40 хиљада еура за предузећа, односно кредиторе или кредитне посреднике. Новчане казне за одговорне код кредитора или кредитног посредника могу бити до четири хиљаде еура, преноси агенција Мина.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: