По свим статистикама Јокић апсолутно најкориснији играч у плеф-офу
1 min read
Никола Јокић
Никола Јокић је играма у овој сезони показао менаџменту Денвер Нагетса да нису погријешили што су му годину дана раније понудили максимални уговор и везали будућност свог клуба за српског аса из Сомбора.
Озиром да је плеј-оф у току, као тачку пресјека за ову анализу користи се статистика закључно са 28. априлом.
Никола Јокић је, после прве утакмице у серији и побједе над Портландом, седми стријелац у доигравању са 24,9 поена. Далеко на врху листе стрелаца су Кевин Дурент из Голден Стејта са 35 и Демијан Лилард из Портланда са 34 поена у просјеку.
Јокић поред 24,9 поена, на осам одиграних утакмица је остварио и 11,8 скокова и 8,8 асистенција. У додавањима Јокић је, иако центар, на другом мјесту од свих играча НБА тимова који су се пласирали у плеј-оф.
Испред њега је само Расел Вестбрук из Оклахоме који је већ раздужио опрему и отпочео годишњи одмор, са 10,6 асистенција.
И међу скакачима Јокић држи друго мјесто. Испред њега је са 13 ухавћених лопти само Андре Драмонд из Детроита коме су скокови заштитни знак, за разлику од осталих елемената игре.

Осим ове традиционалне статистике која мјери учинак играча, у последње вријеме се посебна пажња даје “рејтингу ефикасности”, који је показатељ продуктивности играча у односу на вријеме које је провео на паркету.
Овај рејтинг је осмислио Џон Холингер са ЕСПН-а, који на овај начин показује колико заиста вриједи игра неког играча.
Холингер је осмислио формулу која калкулише све позитивно што играч уради на терену: погођени шутеви из игре, слободних бацања, тројке, асистенције, скокови, блокаде, украдене лопте. Али исто тако узима у обзир и сваки негативни аспект игре, попут промашеног шута, изгубљену лопта или направљен фаул.
Интересантно да је овај индекс прилагођен како времену који играч проведе на паркету, тако и ритму у ком игра екипа.
То значи да је могуће упоредити утицај на игру Николе Јокића који игра скоро цијелу утакмицу и Бобана Марјановића који у просјеку добије прилику да одигра једну четвртину у плеј-офу, преноси Недељник.
Исто тако, прилагођавање ритму у ком игра екипа омогућава да неки играл не буде у лошијој позицији само зато што његова екипа тактички игра са мањим бројем напада током утакмице.
Креатор овог индекса се оградио да ово није апсолутни показатељ постигнућа свих играча, прије свега зато што као једини недостатак има што не може да измјери учинак одбрамбених специјалист чија се игра не огледа само у украденим лоптама, већ и у спостобности да спрече играча да прими лопту.
Тек, овај индекс показује колика је вредност игре одређених играча који су специјалисти само у једном елементу (типа играчи који су добри шутери за три поена, али лоши скакачи или асистенти).

Према овом индексу Никола Јокић је убједљиво најкориснији играч у плеј-офу. Погледајте табелу пет најкориснијих играча са водећим улогама у својим тимовима.
Јокић ДЕН 33,08
Ленард ТОР 32,94
Дурент ГСW 29,25
Лилард ПОР 27,87
Ембид ПХИ 27,72
Овај индекс дозвољава и играчима са мањом минутажом да се нађу у врху, а као граница је постављено око 6 минута по мечу.
Систем омогућава да се у врху нађе мјеста за играче попут Холиса-Џеферсона из Бруклина који је на четири меча одиграо по 15 минута у просјеку, као што је могуће да Џејмс Харден из Хјустона буде те за о,1 индексни поен боље пласиран од Бобија Марјановића.
И када се не би филтрирао списак, Никола Јокић би опет са индексом 33,08 био на првом мјесту као најкориснији играч плеј-офа.
Иначе, у регуларном дијелу сезоне, по овој статистици, Јокић је био четврти играч цијеле лиге.
Испред њега су били Јанис Адетокунбо, Харден и Ентони Дејвис.
Можда је, као што многи кажу, прерано да се говори и Јокићу као МВП играчу НБА лиге, али овај статистички показатељ је снажан аргумент да се за Николу Јокића нађе места бар у првој петорци лиге.
Прочитајте још:
Бриљантни Никола Јокић са 37 поена донио Денверу 1-0 (ВИДЕО)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

