ИН4С

ИН4С портал

Плесачко-пјевачка представа Косара и Владимир у Старом граду у Будви: Недјеља у 21 час

1 min read

Ове године фестивал „Ћирилицом“, у организацији ЈУ Народна библиотека Будве и Удружење издавача и књижара Црне Горе, слави свој стоти програм.

Од 2017. године када је фестивал отпочео своје трајање, управо стоти програм обиљежиће мултикреативна плесачко-пјевачка представа Косара и Владимир коју је продуцирала Народна библиотека Будве. Кореограф ове представе је један од најпризнатијих српских балетских умјетника Бојан Димитријевић, композитор је Константин Благојевић, док драмски текст потписује Вук Бошковић.

Представа ће премијерно бити играна на сцени између цркава у Старом будванском граду у недјељу 10. септембра са почетком у 21 час, а улаз је, као за све програме фестивала Ћирилицом, слободан. У представи играју: Анђелка Петровић, Милан Бацкуља, Ђорђе Петровић, Милица Миладиновић, Тијана Грчић, Тамара Видаковић и Крсто Сијерковић.

„Владимир и Косара – Косара и Владимир како гласи назив плесне представе, је легендарна прича о трагичној љубави између дукљаноског кнеза Владимира и бугарске принцезе Косаре. Представа чија је нарација као и у самој легенди испреплетена истинитим и митским догађајима, обојена емоцијама, људским стањима која заокупљају и одређују људску судбину: љубав, вера, нада, самилост, морал, пожртвованост, са друге стране: лицемерје, гордост, завист, моћ, превара, похлепа. По формату, ово сценско дело се може класификовати као кореодрама, међутим, поједини елементи говоре да је и више од тога. Принципом мозаичког сједињења музике, плеса, певања, речитатива, глуме и др. пратећих, сценских елемената, плесна представа Косара и Владимир указује на рађање једног новог, рекао бих, у будућности веома перспективног сценског формата“, навео је кореограф Бојан Димитријевић, стоји у саопштењу.

Он је истакао да је сам текст на њега оставио веома јак, позитиван утисак.

“Сама драматуршка структура – сценослед, ликови, опис ликова, њихови карактери, односи, догађаји описани у тексту су били, више него довољан разлог да се са задовољством упустим у свет маште и креативне уметности. Представа Косара и Владимир у форми камерног сижеа се класификује као комплекснија форма у кореографском стваралаштву. Са свим својим особеностима које карактеришу камерну сижејну форму, а које се врло јасно оцртавају у самој драматургији, процес стварања и реализација представе за мене као кореографа се чинило с разлогом посебно узбудљивим и изазовним. Неоспорно, поред самог наратива, тескта, мој главни путеводитељ кроз авантуру кореографског стваралашта био је аутор музике, маестрални уметник, композитор Константин Благојевић“, истакао је он.

Драмски писац Вук Бошковић увјерења је да су створили јединствено, а препознатљиво дјело: „Косара и Владимир је прича о љубави. Искористили смо ту срж да бисмо од ње створили текст за представу који истовремено и чува тај корен али и отвора нова питања, погледе и идеје. Базирана на предлошку Марка Кентере овај текст, написан у десетерцу и по узору на Горски вијенац (који се цитира), наш текст се одлучио за померање тачке гледишта на Косару, и како целокупна прича, која се вековима у препричавањима из историје претворила у уметност, изгледа из перспективе жене која има кључну улогу у овим догађајима. Да случајно не буде забуне, ово није радикално изглобљавање и рушење идеје о “Косари и Владимиру“. Ова представа и даље слави наше заједничко наслеђе и историју, али тако што додатје још једну димензију, још један угао одакле ова средњевековна епопеја може да се посматра и проживи“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *