IN4S

IN4S portal

Pismo koje otkriva ko je želeo Prvi svetski rat

prvi svjetski rat

Planovi za početak Prvog stvetskog rata postojali su 13 meseci pre sarajevskog atentata i 14 meseci pre austrougarske objave rata Srbiji, proizlazi iz do sada prećutkivanog pisma koje je u Andrićgradu danas predstavio direktor Arhiva Srbije Miroslav Perišić

To pismo je guverner BiH Oskar Poćorek uputio tadašnjem ministru Austrougarske monarhije Bjelinskom, 28. maja 1913. godine, a prepis je danas predstavljen u odeljenju za istoriju Kamengrada.

Perišić je rekao da je to pismo višestruko značajno za sve one koji se bave proučavanjem Prvog svetskog rata, jer otkriva ne samo namere ratnih krugova Beča da ga povedu, već i stavove vladajući krugova prema Srbima, Hrvatima i muslimanima i njihove međusobne odnose, a posebno na politiku Beča prema Srbima u Bosni i Srbiji, kao i prema pobornicima ideje ujedinjenja Južnih Slovena.

“Poćorekovo pismo je dokument koji spada u primarne istorijske izvore, jer je nastalo onog momenta kada se događaj desio i ono je jedan od najznačajnijih istorijskih izvora za izučavanje pitanja krivice i odgovornosti za početak Prvog svetskog rata”, rekao je Perišić.

Naveo je da razlozi za prećutkivanje ovog dokumenta nije teško otkriti, jer se njegov sadržaj nije uklapao u željenu, odnosno konstruisanu nenaučnu sliku predistorije i istorije početka Prvog svetskog rata.

Ovaj izuzetno važan dokument do sada nije bio dostupan istoričarima niti je korišćen u naučnim radovima, iako je prvi put objavljen 1928. godine u listu „Večernja pošta“ u Sarajevu i bio čuvan u tzv. crnom kabinetu gde se skriva najpoverljivija pošta, istakao je Perišić.

Prepis ovog dragocenog istorijskog dokumenta za rasvetljavanje povoda i uzroka početka Prvog svetskog rata čuva se danas u Ahrivu Srbije dok se za originalom još traga.

Član Odbora Andrićevog instituta za obeležavanje godišnjice Prvog svetskog rata Miroslav Jovanović je rekao da sarajevski atentat nije bio presuda, nego je bio samo povod za izbijanje velikog svetskog krvoprolića u kome je stradalo devet miliona vojnika i pet miliona civila.

„Austroguarska je povod za početak Prvog svetskog rata stavila na teret Srbije i Rusije što su kasnije podržali brojni poznati istoričari kao što su Kris Klark i Šon Mekejn“, naveo je Jovanović.

Reditelj i idejni tvorac Kamengrada Emir Kusturica rekao je da ponovno objavljivanje ovog pisma u „Istorijskim sveskama“ Andrićevog instituta treba da popravi istorijsku i medijsku sliku o početku rata.

„Brojni su antitiranski atentati koji su obeležili istoriju, a u novije vreme oni se dešavaju i pred televijskim kamerama. Sarajevski atentat je istorijski zloupotrebljen i iskorišćen za progon srpskog naroda i za početak velikog rata“, rekao je Kusturica.

On kaže je da je Gavrilo Princip ubio okupatora Franca Ferdinanda, „rasistu i antisemitu, na kućnom pragu, u zemlji Gavrila Principa, a ne u Beču ili nekom Ferdinandovom letnjikovcu u Austrougarskoj monarhiji“.

„Kada je Gavrilo Princip ubio austrijskog prestolonaslednika u okupiranom Sarajevu, njegov stric Franjo Josip je, prema navodima memoarske literature, rekao:’Ispunjena je božja pravda’. Njegova reakcija nije bila samo izraz netrpeljivosti strica prema bratiću, nego i stanje stvari u jednom od najmoćnijih carstava u istoriji ljudskog roda“, smatra Kusturica, javila je Srna, a preneli banjalučki mediji.

Naglasio je da je objavljivanje ovog dokumenta početak nastojanja Andrićevog instituta da javnosti stavi na uvid dokumente koji skreću pažnju javnosti sa koloseka propagande, ali i organizovanog zaborava „u kome danas učestvuju i oni koji su slavili pobedu Prvog svetskog rata“.

„U svakom slučaju biće korisno da se pročita šta je Poćorek rekao Bjelinskom godinu dana pre nego što je Austrija objavila rat Srbiji i tako uvukla Evropu i svet u plamen u kome je izgorelo, prema Olegu Ajrapetovu, 9,5 miliona vojnika i pet miliona civila“, naveo je.

Kusturica je potvrdio da će povodom godišnjice Prvog svetskog rata snimiti dokumentarni film, a Andrićev institut će organizovati i brojne manifestacije, promocije dokumenata i knjiga, kao i predstavljanje istine o tom ratu na međunarodnim forumima.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Pismo koje otkriva ko je želeo Prvi svetski rat

  1. E sad kad skoce Misko Mason, Noak Kilobarda, i ostali CKSK Akademici, nije zisti tacno no je to dio Garasaninivog Nacrtanja, Srbi su ludi teroristick narod, Srbi su agresori, oni i danas kada dodju na ljetoanje ostaljaju sijalice da gore da ostete nasu Drzavu, tusiraju se po dva tri puta da bi mi ostali bez vode……….. itd

  2. Kad se u 1913. godini jezicko pitanje naslo u sredistu politicke problematike u Bosni i Hercegovini, u vrijeme borbe oko jeziˇckog zakona,
    zemaljski poglavar Potiorek izdao je 31.jula 1913. uputstvo vlastima
    da treba oba pisma smatrati u svakom pogledu ravnopravnim.
    24) Time- i Potjorek je smatrao Srpski ravnopravnim ,jedino on nije u Montenegro takvi-dodano orginalnom tekstu.
    je sankcionisana izvjesna praksa prosvjetnih radnika srpske nacionalnosti u ˇskolskoj administraciji i naˇcelno dopuˇstena primjena ´cirilice u
    unutraˇsnjoj sluˇzbenoj upotrebi. Motivi ovakve odluke leˇzali su na liniji
    one politike, koja je teˇzila da izvjesnim ustupcima veˇze srpski element
    za Monarhiju i paraliˇse naraslu privlaˇcnu snagu Beograda. Medutim,
    sam problem ostao je i dalje aktuelan s obzirom na sprovodenje proklamovanih principa i zahtjev da se oba pisma svugdje podjednako upotrebljavaju. U krugovima austrijske vlade postavljalo se pitanje da li
    bi bilo oportuno tako postupati i time izjednaˇcavati u politici srpski
    pravac sa hrvatskim.
    25) U isto vrijeme u Ministarstvu rata postojala je
    teˇznja da se ´cirilica potpuno iskljuˇci iz pismenog zvaniˇcnog saobra´caja
    u Bosni i Hercegovini, ˇsto je i prema miˇsljenju zemaljskog poglavara
    Potioreka bilo tada potpuno indiskutabilno i nemogu´ce.
    26)
    Inaˇce, joˇs se
    poˇcetkom 1911. ministru rata Sch¨onaichu ˇcinilo ˇcak vrlo sumnjivim ˇsto
    se u autonomnim srpskim konfesionalnim ˇskolama uˇci preteˇzno ´cirilica,
    ”jer ona joˇs u mladosti budi vjeru u sunarodnike s one strane granice”.
    Kako se u takvim ˇskolama nije moglo raˇcunati sa odstranjenjem ´cirilice,
    Sch¨onaich je sugerisao da se u njima u jednakoj mjeri osigura i nastava
    latinice. U pogledu javnih ˇskola Sch¨onaichu je izgledalo lakˇse sprovodivo da se uˇcenje ´cirilice ili potpuno iskljuˇci ili bar ograniˇci na najstarije
    razrede osnovne ˇskole, kad se uˇcenici dovoljno uˇcvrste u znanju latinice.
    Ovo je za njega predstavljalo preduslov za odgajanje omladine u duhu
    drˇzavne ideje.
    27) U Ministarstvu spoljnjih poslova Sch¨onaichove ideje
    popra´cene su u jednoj glosi komentarom ”nur Complicationen schaffen”. Medutim, glediˇsta vojnih krugova o potiskivanju ´cirilice iz javne
    upotrebe, na´ci ´ce primjenu u okviru antisrpskih mjera za vrijeme Prvog
    svjetskog rata.
    24) ABH ZV Pr¨as. 3344/1913.
    25) Protokoll ¨uber die am 10.Dezember 1912 im Ministerium des Innern
    unter dem Vorsitze des Herrn Sektionschefs Ritter von Simonelli abgehaltene Besprechung … Verwaltungsarchiv Wien, Ministerrats – Pr¨asidum
    7493/1913.
    26) Potiorek Bilinskom 8.9.1913. ABH ZV Pr¨as. 5941/1913.
    27) Ministarstvo rata Zajedniˇckom ministarstvu finansija 6.2.1911. (prepis note), Haus-Hof-und Staatsarchiv Wien (dalje HHStA), Politischesarchiv (PA) I, K.637 Cabinett d

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *