ИН4С

ИН4С портал

Пиратерија у доба пандемије

1 min read
Поводом Светског дана књиге и ауторских права, који је обележен 23. априла, Удружење професионалних издавача Србије подсетило је културну јавност и надлежне установе да је неопходно да књига буде истакнутији и значанији елемент културног деловања изаштите ауторских и репрографских права.

Илустрација (Фото: А. Васиљевић/Политика)

Поводом Светског дана књиге и ауторских права, који је обележен 23. априла, Удружење професионалних издавача Србије подсетило је културну јавност и надлежне установе да је неопходно да књига буде истакнутији и значанији елемент културног деловања изаштите ауторских и репрографских права.

„Пандемија вируса корона с којом смо се суочили као појединци различитих занимања, али заједничких страхова, поново нас је подсетила на то да су добре и паметне књиге из савремене или класичне књижевности и хуманистике најсигурнија упоришта, најпоузданије тачке ослонца, најбоља и најпримењивија решења и за појединца и за читаво друштво. У данима глобалног карантина многе мере и препоруке нису се показале као добре, ни као поуздане и корисне. Нису се показале као добре ни многе наше навике. Али су се књиге показале као излаз који није доведен у сумњу. Пандемија нам је потврдила да је електронска комуникација најбржа и најефикаснија, да су се и образовани подстицаји преселили у електронски простор, али да је књига и даље непревазиђени простор за сусрет с текстом и најпоузданији ослонац у учењу”, истакло је Удружење професионалних издавача Србије, које сматра и да је неопходно да библиотеке у градовима Србије буду опремљеније књигама у већој мери него сада и да буду прилагођене изазовима новог времена како би изашле у сусрет читаоцима нових генерација и новог сензибилитета. Непходно је да се обнови мрежа школских библиотека у Србији као један од незаобилазних начина да књиге буду доступне свима, али и као драгоцен начин за стварање нових читалаца, преноси Политика

Удружење професионалних издавача Србије у оквиру својих хуманитарних активности и даље ће поклањати књиге и награђивати појединце и установе, али сматра да саставни део културне политике и солидарности целог друштва мора бити оснивање специјализованих библиотека у болницама, домовима за старе, дечјим прихватилиштима, сигурним женским кућама, као и у свим другим социјалним установама у којима у континуитету борави већи број људи.

Ово удружење подсетило је и на то да су ауторска и репрографска права угрожена као никада у историји књиге, да је пандемија у чијој сенци живимо показала очигледном још једну пандемију: то је пандемија пиратерије и кршења ауторских права, при чему се књиге у најразличитијим форматима деле на интернету и друштвеним мрежама. Међутим, пиратерија није, како кажу, само предмет интернет активизма, она је масовно и организовано присутна у многим образовним и културним институцијама, чиме се наносе несагледиве штете ауторима и професионалним издавачима.

Прочитајте ЈОШ:

„Head Gear Films“ инвестира 25 милиона долара у српску филмску индустрију

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *