Партија пензионера, инвалида и реституције ЦГ-ПИР, у потпуности подржава захтјеве синдиката ватрогасаца, запослених у ЗИКС-у Црне Горе као и управе и правосуђа, који су своје незадовољство изразили протеством испред зграде Министарства рада и социјалног старања, те протестном шетњом, саопштио је предсједник ове партије Момо Јоксимовић.
“Запослени у овим секторима са правом изражавају своје незадовољство, са разлога што се бенефицирани радни стаж обесмишљава. Ради се о запосленима који улажу своје животе у заштити живота градјана и њихове имовине.
Новим измјенама и допунама Закона о ПИО, предвиђају се ригорозна рјешења, да право на пензију запослени у овим дјелатностима, да би стекли право на пензију морају да имају 40 година стажа осигурања са навршених 65 година старости”, напоменуо је Јоксимовић и истакао:
“Те услове неће дочекати сигурно сваки четврти запослени у овим дјелатностима. Ради јавности, сада у Црној Гори има преко 130.000 пензионера, са просјечном пензијом испод 286 евра за прво полугодиште 2018. године. Да око 80.000 грађана прима износ испод 250 евра. Да око 40.000 пензионера прима пензију испод минималне зараде од 193 евра, да испод минималне пензије од 126 еура живи око 12.000 пензионера, а да имамо још око 3.500 пензионера са пензијом испод 100 евра.
И постојећа рјешења у важећем Закону о ПИО су неповољна за све пензионере у Црној Гори, јер пензије из мјесеца у мјесец из године у годину се смањују. И сада по важећем Закону о ПИО, човјек са 40 година стажа коме је уплаћиван допринос на минималну зараду од 193 евра, имаће пензију 139,5 евра, а коме је уплаћиван допринос свих 40 година на просјечну зараду од 510 евра, имаће пензију од 279 евра!”
Пензионери по питању здравствене заштитите најугроженији у Европи
“Са пензијом од 125 евра, или 200 евра нема живота, то је туга и жалост”, казао је предсједник ПИР-а.
Истиче, да је стање за пензионере још горе што се тиче здравствене заштите, “гдје су најугроженији у Европи”.
“Стога ПИР подржава захтеве ових струковних синдиката, да се мора спустити граница за одлазак у пензију запослених у овим секторима рада, јер они морају да жртвују и своје животе да би спасили животе и имовину грађана Црне Горе.
И сада, пензионери у просјеку уживају пензију око 9 година, а може се предпоставити какав ће бити учинак полицајца у ЗИКС-у, који треба да се рва са криминалцем, или ватрогасца са 65 година који мора да се бори са ватреном стихијом, а он не може ни земљом да хода.
Стога Партија ПИР тражи хитно повећење најнижих пензија, посебно на рачун оних пензионера који су стекли високе пензије на неморалан, привилегован начин, поготову непримјерен времену у коме живимо. За нас је Устав Црне Горе светиња, и принцип социјалне правде, принцип једнакости и праведности се мора испоштовати, ако желимо демократско, праведно и правично друштво, па макар се непрестално борили за те вриједности и принципе на миран и демократски начин, јер свако треба да живи и свако има право на живот, али достојанствен а не биједан живот, гдје нам сада егзистира преко 200.000 гладних грађана”, нагласио је Јоксимовић.
ПИР је против лошег постојећег Закона о раду и против предложених рјешења о измјенама и допунама Закона о ПИО.
Бенефицирани радни стаж и за новинаре
Партија ПИР, са више разлога, предлаже да и новинари треба да имају бенефицирани радни стаж, као и посебна овлашћења за свој рад, поручио је Јоксимовић.
Наглашава да је посао новинара један од најстреснијих послова.
“Ако имамо податак да је просјечан животни вијек новинара у Србији 55 година, према истраживањима од прије десет година, а ријетки срећници који и дочекају пензију њу уживају око 6 година, док је просјечан вијек новинара у свијету око 50 година, ваљда то треба да забрине сваку одговорну власт, а без слободних новинара и медија, без истраживачког новинарства, нема ни слободе ни демократије”, казао је предсједник ПИР и истакао:
“Ниједна одговорна власт, било то судско-тужилачка, било то полиција, и друге власти, немају успјеха нити резултата у свом раду без храбрих новинара, без слободних медија, а животи тих људи висе о концу , јер стрепе од убиства или да буду претучени. Само за годину дана, у Црној Гори је преминуло или пребијено неколико новинара, што указује да је то стресан и ризичан посао, уствари најстреснији”.
Он је, јавности ради, подсјетио да је у свијету 2017. године убијен 81 новинар, а у 2016. години преко 93 новинара.
“Ови подаци сасвим довољно говоре и указују да би власт под хитно требала да уведе и законске норме за бенефицирани радни стаж за новинаре, јер је то, ем ризична дјелатност, ем професија чији просјечни вијек живљења је најмањи, и приближава се радницима запосленим у рударским пословима”, поручио је Јоксимовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: