Петковић: ЗСО је прва и основна обавеза Приштине у дијалогу

Фото: Танјуг
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић истакао је да је Србија испунила своје обавезе и да 10 година чека формирање Заједнице српских општина, и додао да је јасно да Прштина не жели дијалог, мир и договор, већ, како каже, очигледно инсистира на томе да једностраним потезима изазове непримерену реакцију Срба, пише Блиц.
Петковић је у интервјуу за Блиц говорио о састанку са представницима Срба, проблему са таблицама, али и следећим корацима када је реч о дијалогу Београда и Приштине.
Политички представници Срба са Косова су дошли у Београд и разговарали са председником Александром Вучићем. О чему су причали током сусрета?
Срби са Косова и Метохије пре свега говорили о ситуацији на терену, са чиме се суочавају сваког дана. Говорили су о том насиљу, политичком и сваком другом насиљу који од стране Приштине се дешава према Србима. О инцидентима, о нападима, о хапшењима, о противправном присуству Росу полиције на северу Косова и Метохије и многим другим стварима. Када погледате једну атмосферу и једностране одлуке, када видите шта заправо Приштина ради, јасно вам је да они не желе дијалог, не желе мир, да не желе да се иоко чега договоримо, већ очигледно инсистирају само на томе да својим једностраним потезима изазову неку непримерену реакцију Срба, да би онда српски народ или Београд био оптужен и од стране међународне заједнице или кога већ, да је неконструктиван у дијалогу. Заправо, свих ових година, па и у последње време, онај који је конструктиван јесте Београд. Он инсистира на миру, инсистира на стабилности. Дакле, о многим стварима се разговарало на састанку. Председник Александар Вучић је размишљао и понудио своје предлоге, како он види ствари, са којим закључцима би било добро да изађемо, како да ствари померимо унапред, да идемо у правцу нормализацији односа. Када је саслушао и чуо шта све наши људи говоре, када је чуо захтеве политичких представника Срба са КИМ који су били јачи и снажнији, они су хтели да иду много даље у одређеним мерама, председник је одустао од свог предлога. Тако да је договор да морамо да наставимо да разговарамо, да видимо шта је то што ћемо у политичком смислу да радимо, али и у оном економском, пре свега, да видимо шта држава Србија може данас још више да помогне народу на Косову и Метохији. Спремићемо план, мере и програм економског развоја, тако да је договор да се видимо наредне недеље и ту донесемо коначне закључке.
Почетком недеље одржана је још једна рунда преговора у Бриселу. О којим конкретним корацима се разговарало када је у питању формирање Заједнице српских општина?
Ми смо инсистирали, као и сваки пут кад смо у Бриселу, пре свега на формирању Заједнице српских општина. Знате да је то прва и основна обавеза у дијалогу, то је обавеза Приштине. На Бриселски споразум свој потпис је ставила и ЕУ и Приштина и Београд. Ми смо све наше обавезе испуни и ево сад 10 година чекамо формирање ЗСО. Све ово што се дешава на терену, свака врста политичког, институционалног и сваког другог насиља који из Приштине иде у правцу српских средина, према Србима, свега тога не би било да имамо заједницу српских општина. Први корак у том правцу јесте да управљачки тим који је израдио нацрт статута ЗСО, да тај свој рад, односно презентацију има, када буде заказан следећи састанак на високом нивоу, када ће се разговарати најконкретније о статуту ЗСО. То значи да то мора да буде у складу са споразумима који су потписани 2013. и 2015. године. Разговарали смо и о енергетици, о несталима, ту је усаглашен текст декларације о несталима који треба да буде и званично усвојен на састанку високог нивоа.
Приштински преговарач је рекао да је у Охриду и Бриселу договорена самоуправа за српску заједницу, а не формирање ЗСО. Како то коментаришете?