Петковић и Ђурић сагласни: Приштина већ 12 година одбија да спроведе Бриселски споразум

На данашњи дан 2013. године потписан је Први споразум о принципима нормализације односа Београда и Приштине, познат и као Бриселски споразум и пуних 12 година, тачно 4.383 дана, Приштина одбија да тај споразум спроведе, а Европска унија као гарант потписаног никако да се ангажује да Приштину приволи на поштовање преузетих обавеза, истакао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић.
Он је у саопштењу оценио да је велика одговорност на Бриселу, због тога што Заједница српских општина до данас није формирана.
Петковић је подсетио да се првих шест тачака Бриселског споразума директно и експлицитно односи на обавезу Приштине да формира Заједницу српских општина, чиме је она истакнута као тежишни део читавог споразума и процеса нормализације односа Београда и Приштине и представља основ за одржив и безбедан опстанак српског народа на њиховим вековним огњиштима.
“Уместо ЗСО, ми се данас услед ескалаторних, противправних, једностраних и насилних потеза Приштине суочавамо са таласом прогона и исељавања Срба, а део нашег народа био је приморан да напусти север Косова и Метохије у протекле две године услед терора Аљбина Куртија”, навео је Петковић у саопштењу.
Чињеница да до данас Приштина није омогућила формирање Заједнице српских општина, те да су политички представници привремених институција самоуправе у више наврата отворено поручили да нису заинтересовани за ту тему, односно да за њих Бриселски споразум није више релевантан, сведочи да је процес нормализације односа у дубокој кризи, саматра директор Канцеларије за Косово и Метохију.
“Зато је време да Заједница српских општина буде хитно формирана и у том смислу Београд захтева да то суштинско питање мора да има приоритет над свим другим темама у дијалогу”, поручио је Петковић.
Он је истакао да је Београд је, са своје стране, учинио све на шта се обавезао Бриселским споразумом, “па и више од тога”, као и да је до данас доследно на становишту да проблеми у односима са привременим институцијама самоуправе у Приштини, као и изазови на терену, могу бити решавани искључиво дијалогом и уз спремност на компромис.