ИН4С

ИН4С портал

Пет година од легализације истополних заједница у Црној Гори: Шта смо заправо добили?

Извор: ФБ Мишо Вујовић

Прије тачно пет година, у јулу 2020. године, Црна Гора је постала прва земља у региону Западног Балкана која је изгласала Закон о животном партнерству лица истог пола. Доношење тог закона, усред тадашње политичке нестабилности и снажног отпора јавности, представљено је као “историјски искорак” и “побједа људских права”. Међутим, данас, пет година касније, поставља се питање: Шта смо као друштво добили, а шта изгубили?

Политичка трговина под плаштом “прогресивности”

Закон је усвојен у вријеме када су се старе политичке структуре бориле за опстанак и тражиле наклоност западних амбасада. Иако је тадашња Влада тврдила да се ради о усклађивању са европским стандардима, многи су јасно препознали да је ријеч о политичкој трговини – покушају да се Црна Гора прикаже као “модерна и толерантна” земља, науштрб већинских вриједности свог народа.

Упркос отпору СПЦ, традиционалних заједница и невладиних организација које чувају породичне и моралне вриједности, закон је прогуран без шире јавне расправе. Иако се тада тврдило да “нико неће бити погођен”, посљедице су све видљивије.

Породица у дефанзиви

Пет година након усвајања закона, Црна Гора није постала ни стабилнија, ни праведнија. Напротив, традиционална породица, као темељ сваког здравог друштва, све више бива потиснута. Медијски и институционално фаворизују се истополне заједнице.

Иако закон формално не дозвољава истополним партнерима да усвајају дјецу, активистички притисци у том правцу су све интензивнији. Реторика о “равноправности” и “љубави која нема граница” постаје параван за покушај редефинисања самог појма родитељства. Дјеца се све чешће посматрају као право одраслих, а не као бића која имају право на оца и мајку.

Демографски суноврат и идеолошки инжењеринг

Црна Гора се суочава с озбиљном демографском кризом. Све је мање рођених, а све више исељених. Умјесто да се улаже у породичну политику, подстицаје за рађање и заштиту младих брачних парова, друштвена енергија се троши на промовисање животних стилова који по својој природи не могу допринијети биолошком опстанку народа.

Паралелно с тим, кроз образовни систем и медије спроводи се идеолошки инжењеринг. Дјеци се већ у основним школама представљају тзв. “алтернативне породице”, а термини “мама и тата” све чешће уступају мјесто стерилним изразима “родитељ 1 и родитељ 2”. Овај процес, који се на Западу одвија годинама, у Црној Гори је почео да се имплементира убрзано и без отпора надлежних.

Глас већине и даље се игнорише

Према свим релевантним истраживањима из тог периода, већина грађана Црне Горе била је против легализације истополних заједница. И данас, огроман број грађана не подржава ширење ЛГБТ агенде, посебно када се тиче дјеце и образовања. Међутим, умјесто да се уважи воља народа, намеће се агенда мањине, уз подршку страних амбасада и добро умрежених НВО.

Вријеме је за преиспитивање

Пет година након усвајања закона о истополним заједницама, крајње је вријеме да се отворено и озбиљно преиспита његова друштвена корисност. Умјесто да слијепо пратимо трендове који долазе споља, Црна Гора треба да се окрене себи – својој традицији, култури и моралним основама које су вјековима држале народ усправним и слободним.

<

Ако желимо опстанак – и духовни и биолошки – морамо вратити породичне вриједности у средиште друштвене пажње. Нема здравог друштва без здраве породице. А породица, по свом природном и божанском одређењу, јесте и остаје заједница мушкарца и жене.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

9 thoughts on “Пет година од легализације истополних заједница у Црној Гори: Шта смо заправо добили?

  1. To je nama nasa EUropa dala.EUropa nije vise kurva,nit’ je kurvom zovu nego izopacena,transrodna,nerodna i jalova.
    Brak s kurvom je sasvim regularan i postaje ligitiman,kad se obadvije strane izjasne da je to njihov izbor i slobodna volja.Ova LeGiBiTimna EUforija je,kazu,takodje legitimna iako ne ostavlja pravo na izbor ni referendum.

  2. Монтенегро је одавно изгубио образ и ође категорија срамоте не постоји.

  3. NEK SE RANIJE ZENE I UDAJU DA PRABABE I PRADEDE PRAUNUCAD CUVAJU A RODITELJI I BABE DEDE POMAZU JOS AKO SESTRE I BRACA JOS NEOZENJENI NEUDATE ODMA BEBA IMA NJIH 10 ODNOSNO VISE CUVARA POMAGACA A POSLE MLADJE STARIJE DJETE CUVA I IDE U KUPOVINU CISTI SPREMA DORCAK VECERU …A NE NEUDATI I NEOZENJENI …EVO 2 POSLANIKA SNP A JEL UDATA …KO DA VAZNIJE OD DJECE KARIJERA …STA KARIJERE VREDE BEZ DECE A POSLE U 35 .GOD. NI BABE NI DEDE NISU KADRI …A KAMOLI PRABABE …E AKO OVAKO KOD NORMALNO TRADICIONALNIH KAKO KOD ONIH KOJI …MANJE TRADICIONALNI…NPR. POSLANICKO PITANJE ZA NEUDATE POSLANICE I POSLANIKE …STA CEKATE …budite primer …

  4. Toga čak nema ni u životinjskom carstvu. ako bik skoči na bika to je da se tuku a ne………….. Bože sačuvaj.

    13
    3
    1. Nijesi dobro pročita,u julu 2020,znači Milo i ekipa pedera to izglašaše,a ovi što će,moradu ovo trpjet,jerbo ništa od EU puta. Što ono neko reče,homoseksualnost je seks opredeljenje,a peder je karakterna crta. Preci da im se dignu iz grobiva,ne bi se dugo glave nanosali !

      6
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *