Перић: Бежање од избора ће продубити проблеме
1 min read
Срђан Перић
Један од утемељивача покрета Преокрет из Подгорице и политички аналитичар Срђан Перић поводом најновијих политичких дешавања у Црној Гори – пада Владе Дритана Абазовића у разговору за портал “Новости” каже да је дошло време да се персонализује проблем.
На питање какав расплет ситуације можемо очекивати одговара:
-Након избора 30. августа 2020. није успостављена снажна политичка Влада која би преузела пуну одговорност. Све што је услиедило је било далеко од тога и резултат тешко да је након толико беспотребног компликовања, солирања и превасходно борбе за политичку моћ могао бити другачији: пропуштена историјска прилика за демонтажу коруптивног система тридесетогодишње власти. Извесно је да ћемо сада сведочити свађама и оптужбама ко је за што крив, али суштински се траже камуфлаже за даље кораке уместо да се стане иза транспарентних решења. То свакако не одговара грађанима, јер одговорност на тај начин не може бити лоцирана.
Да ли сматарате да би политичка Влада могла да изнесе терет великих обавеза до избора, или би то боље урадила нестраначка?
-Сада су најбоља солуција избори. Оправдани су приговори да је кратко време, али су много снажнији они који јасно говоре да оволико искривљење једино могу избори да исправе. Дакле, када се толико разиђе политичка стратегија и реторика у односу на предизборних обећања, тада се нове – то јест сада актуелне поставке требају провеити на изборима. Бежање од њих ће само продубљивати проблеме.
Да ли сте, можда, изненађени што је иницијатива ДПС и њој блиских странака тако лако прошла? Чак су гласале и чланице бивше парламентарне већине -Демократе, Уједињена и Права ЦГ. Шта је по Вама кључни разлог ако се зна да је Милова партија пад Абазовићевог тима најавила кроз ову иницијативу одмах након потписивања Темељног уговора?
-Када бисмо процењивали по изјавама парламентарних актера, свако би био веома изненађен, али је јасно након фебруара ове године да је ДПС-у враћена моћ у руке до те мере да ће иницијативама које је већински носио смењивати прво једну, а потом и другу Владу – којима је главна реторика била смена тог истог ДПС-а. Трапаве изведбе показало се непримерених модела формирања Влада су водиле растакању изборне воље грађана за снажним променама у друштву. Сада живимо последице те чињенице.