Павличић: За општи напредак друштва важно је постојање снажног, независног и ефикасног правосуђа
1 min read
Павличић, Фото: Приватна архива/Вијести
За општи напредак друштва важно је постојање снажног, независног и ефикасног правосуђа које чине судије и интелектуална елита, способни да циљним тумачењем и досљедном примјеном прописа, на одлучан начин, обликују црногорски правни систем, развијајући га у духу европских правних стандарда и ацqуис-а – правног наслијеђа ЕУ.
То је казала предсједница Врховног суда Црне Горе Валентина Павличић у свом говору на Свјетском конгресу правника у Доминиканској Републици.
У саопштењу Врховног суда наводи се да тај највећи глобални правни догађај, који се одржава од 3. до 6. маја, представља отворени форум на којем се окупљају предсједници највиших националних судова, шефови држава, судије, академици, адвокати, нотари, активисти, студенти и други сродни стручњаци повезани са правним свијетом и владавином права, као би размијенили искуства и креирали моделе сарадње за јачање и проширење владавине права и њених институција.
– На тродневном конгресу учествује више од 300 говорника и панелиста из око 70 земаља свијета, који разговарају о различитим темама, од регулације вјештачке интелигенције до независности судства, изазова у корпоративној пракси и анализирају неке од најважнијих проблематика са којима се тренутно суочава владавина права на глобалном нивоу, а за које правна заједница треба да предложи рјешења – казали су из Врховсног суда.
Предсједница Врховног суда, на позив оснивачица Међународног удружења угледних правника за породично право, присуствовала је састанку на коме је добила позив да се учлани у ово удужење еминентних стручњака из области породичног права.
Додатно. Павличић ће присуствовати и церемонији уручења Награде за свјетски мир и слободу за 2025. годину која ће бити додијељена суткињи Врховног суда Сједињених Америчких Држава Соњи Сотомајор, а на позив организатора скупа, заједно са највишим званицама, присуствоваће краљевском ручку чији ће домаћин бити краљ Шпаније Фелипе ВИ.
Покровитељ конгреса, који се одржава 29. пут, је Свјетско удружење правника (WЈА) које постоји 55 година, а чија мисија је слоган „Свијет којим влада закон, а не сила.”
Извор: Дан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


OVA KAO DA JE SAD DOŠLA SA NEKE DRUGE PLANETE. ZAR TO DO SADA NIJE VIDJELA. A BILA JE DIO TOG SISTEMA KOJI SADA KRITIKUJE. I ŠTA JE RADILA. NIŠTA
Upravo tako valentina, ti si pravi primjer snaznog nezavisnog i efikasnog pravosudja, e sprdacine ove u pm.