Павличић: Од дијалога Врховног и Уставног суда зависи степен владавине права
1 min read
Фото: Законодавни одбор
Предсједница Врховног суда Црне Горе Валентина Павличић, у име Врховног суда Црне Горе, поздравља нови начин рада Уставног суда Црне Горе и коначно убрзање поступака пред тим судом, имајући у виду да је Уставни суд, након више од три године, одлучивао у предметима у којима је Врховни суд Црне Горе донио одлуке 2021. и 2022. године.
– С тим у вези, начелно поздрављамо вољу предсједнице Уставног суда Црне Горе да предузима активности на повећању транспарентности рада Уставног суда и на коначно успостављеној пракси достављања одлука Уставног суда Врховном суду у електронској форми, што је раније било одбијено, због недовољних административних капацитета тог суда – каже се у саопштењу.
Захвалила је предсједници Уставног суда што је данас лично, путем емаил-а, упутила преглед најновије уставносудске праксе, а након објављивања саопштења у медијима.
– Врховни суд Црне Горе је до сада више пута иницирао правосудни дијалог између Врховног суда, као највишег суда у држави и Уставног суда Црне Горе, јер је у држави заснованој на владавини права то искључиво прихватљиви форум за размјену стручног мишљења и релевантне праксе у циљу заштите људских права и основних слобода на националном нивоу. Напомињемо, да је одржавање правосудног дијалога и једна од кључних стратешких обавеза Црне Горе на путу приступања Европској унији – саопштила је Павличић.
Стога, како каже, чуди овакав однос Уставног суда према Врховном суду, јер се објављивањем стручних ставова из најновије праксе путем једностраних саопштења у којима се Врховни суд позива “да се уздржи од прозивољног закључивања у конкретним предметима” одступа од очекиваног нивоа институционалне уздржаности и правне утемељености, због чега се стиче утисак о сензационалистичком карактеру таквих објава.
– Подсјећамо Уставни суд да од односа Уставног суда и Врховног суда зависи степен владавине права у Црној Гори и да релације између ових судова у модерним демократијама могу бити тензичне, али да у својој суштини морају бити партнерске и у најбољем интересу грађана, нарочито имајући у виду да је једини Врховни суд, као највиши суд у држави овлашћен да на националном нивоу тумачи и примјењује право – наводи се у саопштењу.
Врховни суд Црне Горе, у току мандата предсједнице Павличић и у садашњем судијском саставу, ће се, како кажиу, овим путем уздржати од оцјене правног приступа Уставног суда у овим и другим предметима, имајући у виду да највиши суд у држави његује вриједности угледа, ауторитета и правосудне културе, због чега остаје и даље отворен за правосудни дијалог у намјери да одржи модус вивенди упркос различитим ставовима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


U LONDONU TERALI DO VRHOVNOG SUDA SPOR KO MOZE A KO NE MOZE ZENA ƁIT. PRESUDIO VRHOVNI SUD DA SAMO ONAJ KO RODJEN KA ZENSKO SME SE ZENOM NAZIVAT …KAKAV SPOR KOLKO TRAJANJE KOLKO PRESUDA DO VRHOVNOG SUDA …O POSLOVA SUDSKIH O VREMENA NOVCA …