Патријарх Порфирије: Стање у Србији веома тешко, не желим да подијељене додатно дијелим

Патријарх Порфирије (фото: instagram.com/patrijarh_porfirije)
Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) Патријарх српски Порфирије рекао је да је у Србији “тренутно стање, најблаже речено, веома тешко”, нагласивши да “дубока подијељеност која се манифестује на свим нивоима, заснована на искључивости која иде чак до мржње, влада у многим сферама друштвеног живота” и апеловао на дијалог.
“Све ово почиње да нас подсјећа на најцрње периоде наше националне историје трагично обиљежене бројним унутрашњим подјелама и сукобима. Истовремено, свака криза, по дефиницији, представља прилику, истинску шансу, да се ствари промијене набоље. Међутим, да би то било могуће, неопходни су дијалог и међусобно поштовање”, рекао је патријарх Порфирије у интервјуу за недјељник НИН.
“Због тога сам са синодалним оцима средином прошлог мјесеца објавио позив на дијалог, чак нудећи окриље Цркве као евентуални простор сусрета”, рекао је патријарх Порфирије.
“Тада смо јасно поручили свима: ‘Црква носи духовно провјерену истину и историјску свијест да ничији партикуларни интерес није важнији од општег добра народа и државе и отвара своја врата широм, позивајући на братски дијалог све одговорне друштвене чиниоце’. Ове ријечи су стигле до свих, али, нажалост, дијалог није отпочео. Због тога у ове велике и свете дане понављам тај апел Човекољубља васкрслога Христа ради и наше љубави према Њему, тргнимо се, устанимо сви из гробова егоизма, разговарајмо, пружимо руке једни другима. Потребни смо једни другима. Нема нам друге”, нагласио је патријарх Порфирије.
На питање о студентским протестима, навео је да је “сигуран да током ових претходних мјесеци није било много оних који су лично разговарали са стотинама студената као што је то он чинио, да би могао да сагледа како ствари заиста стоје”, када је закључио да међу њима не постоји јединствени и заједнички ставови по многим питањима која се налазе у жижи друштвених интересовања.
Нагласио је да му је било јасно да он није тај “који треба или смије да бира једне или друге, да се ставља на страну једних или других, да оне који су већ у себи и између себе подијељени и које многи други дијеле”, да их “додатно дијели”.
“Све вријеме сам имао, и даље у уму и срцу имам, да улога пастира, свештеника, нарочито епископа и патријарха увијек и прије свега јесте да буде уз свакога, да не одбацује никога. Да, како је то давно рекао пророк Језекиљ: ‘кријепе слабе, лијече болесне, превијају рањене, враћају прогнане и траже изгубљене’’ (Јез, 34, 4).
То настојим и трудим се да радим, бивајући уз све студенте читавим својим бићем, не изостављајући никога, настојећи да разумијем све, свима сам био све, да какогод спасем кога (1Кор, 9, 22), како је Свети апостол Павле казао”, навео је патријарх Порфирије.
Додао је да је истина да подржава све студенте, свима је доступан и увијек спреман да учествује у свему што служи добру свих и што је Богом благословено.
“Притом, потпуно сам свјестан да ћу због таквог става бити и већ јесам осуђиван са разних страна. Али то је заправо јарам Христов, који сваки свештеник вјеран Јеванђељу, сваки епископ који брине за спасење вјерног народа мора да носи, и цијена коју мора да плати”, додао је патријарх Порфирије.
На питање о протестима послије локалних избора у Србији с краја 1996. године, који су трајали неколико мјесеци, он је навео да “није тачно да је Патријарх Павле ‘стао на чело студената’”.
“Те 1997. године, на Светог Саву, СПЦ, предвођена патријархом, организовала је молитвени ход за мир – Светосавску литију – којој су се студенти прикључили. Патријарх Павле, као што је добро познато, никада није учествовао у политичким активностима, а камоли у протестима. Он је тада повео молитвену, црквену литију, не да би подржао демонстрације, већ да би предупредио крвопролиће, опасност од братоубилачког сукоба између демонстраната и полиције”, рекао је патријарх Порфирије.
“Тај чин”, нагласио је, “није био политички гест, него јеванђелско посредовање – молитвени одговор на могуће насиље, којим је пресијечен један друштвени Гордијев чвор”. Додао је да би “у таквим околностима поступио потпуно исто као и патријарх Павле”.
“Дакле, патријарх Павле није ‘стао на чело демонстраната’, већ је, као предстојатељ Цркве, предводио молитвени ход, предводио молитву, преузевши на себе одговорност да својим присуством допринесе миру, а не да стане на страну било кога у политичком спору. Ваља истаћи да је непрестано позивао на мир, дијалог, а изнад свега на јединство – због чега је више пута био изложен осудама, звиждуцима и увредама, што је јавности добро познато”, рекао је патријарх Порфирије.
РТЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

