Патријарх Порфирије отворио изложбу у част три деценије Академије СПЦ
1 min read
Три деценије рада Академије за консервацију и рестаурацију Српске православне цркве обележено је изложбом “Светост уметности” у Галерији РТС, коју је, синоћ, 4. јула 2023. године, отворио Његова светост Патријарх српски г. Порфирије.
“Само кроз дела уметности, у свим њеним областима, идентитет једног народа може да живи, да опстаје кроз векове и у исто време да буде увек и изнова креативан и стваралачки и након и после нашег овоземаљског живота. Та чињеница сведочи о веома великој одговорности за све оне који се баве уметношћу уопште, али у ужем смислу те речи, нарочито црквеном уметношћу. А посебно за оне уметнике који су као свој животни пут изабрали да преносе сабрано стечено знање на млађе, на оне који још увек немају довољно искуства. Свето писмо нас неуморно већ вековима подсећа на ту чињеницу, на радост те чињенице, да знамо и преносимо то знање на друге”, истакао је Патријарх Порфирије отварајући изложбу “Светост уметности”.
На свечаном отварању присутнима су се обратили и историчар уметности Никола Кусовац и директор Академије протојереј-ставрофор др Жељко Ђурић, док је у уметничком делу наступио хор Школе црквеног појања “Свети Јован Дамаскин” из Новог Сада.
Током три деценије постојања Академија СПЦ изнедрила је многе квалитетне уметнике, рестаураторе и конзерваторе црквеног наслеђа, а ова јединствена школа је током тог дугог периода усавршавала своје програме и идеје, појаснила је у каталогу изложбе др Марина Матић, историчар уметности и шеф катедре за теорију Академије СПЦ, истичући да ова изложба предстаља црквену уметност чије је природно место храм: “У храму, кроз мирис и прозрачни вео тамјана у ваздуху, јасније се узноси созерцање фресака и икона. Литургијски обред даје им прави смисао духовног садржаја, а светлост свећа и кандила наглашава хармонију бојених површина. Ово је само део једне савршене хијеротопске замисли осликаног храма, коју употпуњује још низ важних елемената…”
Изложбу чине радови бивших и садашњих професора Академије који су својом поставком предочили своја виђења црквене уметности, конзервације и рестаурације, а део радова представља и њихова интимна сагледавања неких уметничких тема. Радови рађени у готово свим техникама стваралаштва – иконопис, фрескопис, вајарство, калиграфија дрворез, илуминација и разне друге комбиноване технике – најјасније сведоче о несагледивим могућностима црквене уметности.
Ширина израза црквене уметности приказана је кроз коришћење и традиционалних материјала и техникама израде (јајчана темпера на липовом дрвету, фрескопис на свежем малтеру, туш на папиру, уље на платну, природни мозаички камен и паста, акварел, техника позлате на полименту и друге), али и применом савремених приступа својствених модерном друштву, његовим потребама и технолошким узлетима од којих су најзанимљивије акрилна техника (акрил у al secco техници, акрил на дрвету и платну, позлата на акрилном полименту и друге) и употреба бетона.
Осврнувши се на то Патријарх Порфирије је казао: “Нема узвишеније уметности од оне уметности која је надахнута Богочовеком Христом. И ту, морам да додам, уметност надахнута Богочовеком Христом не мора бити, у ужем смислу те речи, увек црквена уметност која се појављује пред нама као икона или као храм произведен у духу некога канона, него може бити у најширем смислу те речи, икона, свако стваралачко дело надахнуто Христом. Између осталог, задатак ове наше школе је да полазећи од ужег смисла те речи, црквне уметности, посведочи ову тајну Христолике уметности као тајну универзалног стваралаштва.”
Део поставке чине и дела поједних даровитих студената Академије, бивших и садашњих, која потврђују високе образовне домете ове школе и смисао њеног тридесетогодишњег постојања. Савремени студијски програми ове Академије, као и вишеструка сарадња са сродним факултетима и институцијама културе и уметности у земљи и иностранству, обезбеђују високе стандаре шкловања и усавршавања. Чиме Академија сведочи могућност трајног доприноса у очувању већ постојеће културне баштине, али и спремност за нове уметичке подухвате.
Извор: Радио Слово љубве
Фото: Марко Весић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

