ИН4С

ИН4С портал

Параноја и подметачина Запада: Ко је Марија Бутина, још једна ухапшена „руска шпијунка“

1 min read
Отац Рускиње Марије Бутине, коју америчке власти оптужују да је руски агент и да је покушала да утиче на политику САД према Русији, одбацио је наводе западних медија да је његова ћерка пристала да се изјасни као крива
Marija Butina

Марија Бутина, фото: REUTERS / Alexandria Sheriff's Office

Отац Рускиње Марије Бутине, коју америчке власти оптужују да је руски агент и да је покушала да утиче на политику САД према Русији, одбацио је наводе западних медија да је његова ћерка пристала да се изјасни као крива.

На наводе западних медија да је Марија Бутина, „руска шпијунка“, наводно пристала да преузме дио кривице признала да је ковала завјеру у циљу дјеловања у САД, њен отац Валериј је рекао да не располаже таквим информацијама и да је ријеч о спекулацијама.

Он је нагласио да она не намјерава да призна оно што није починила, и да су писања о томе да је добила америчко држављанство апсолутна измишљотина или лаж.

Бутин је навео да је Марија од пет мЈесеци, колико се налази у затвору, три мЈесеца провела у самици, што се негативно одразило на њено психичко и физичко стање и додао је да је тешко рећи колико дуго обичан човЈек може да издржи такво мучење.

Отац ухапшене Рускиње је поновио да би Марија могла да остане без адвокатске заштите због недостатка новца. На њеном случају раде двојица адвоката, а сваки од њих узима 850 долара за сат рада.

Како наводи Еј-Би-Си њуз, који тврди да посЈедује копију нагодбе, Бутина ће, морати да сарађује са америчким федералним, државним и локалним властима.

Амерички телевизијски канал додаје да је споразум потписан 8. децембра и да ће бити представљен у суду, на наредном рочишту, заказаном за сриједу, 12. децембар. Адвокат Рускиње Роберт Дрискол одбио је да коментарише такве тврдње.

Будући да нема поузданих потврда о томе да се Бутина нагодила са тужилаштвом и признала кривицу, руски експерти оцјењују да се оваквим написима врши „психолошки утицај“ на руску страну и њену породицу, а да се на тај начин у други план ставља чињеница да је она лишена правне помоћи и да је притворена из сумњивих разлога. Истовремено се врши притисак на Бутину коју покушавају да је „обраде“ не би ли признала кривицу.

„Америчко правосуђе је прилично сложено, а поред тога и специјалне службе добро раде. У овом случају, чини ми се, да је све као у пословици: „Међу слепцима је и онај с једним оком цар“: ако нисте могли да нађете озбиљне околности које би довеле до тешке казне, а за шпијунажу она може бити и доживотна, тада се започиње са трговином.

То јест, они не намјеравају да ослободе Бутину, али схватају да су њихови аргументи недовољни и због тога хватају за блажу казну, како би она дала било какво признање и потврдила њихове оптужбе да се Русија наводно мијешала у америчке изборе“, каже за Спутњик проректор Академије за рад и социјалне односе Александар Сафонов.

Он истиче да цијела ова прича има политичку позадину.

„Управо и у овом случају важи правило: прво оптужи за непостојеће гријехе, а потом, када је човјек сатјеран у ћошак, предложи му нагодбу и, можда га чак инкриминишу у нади да ће тај човјек рећи нешто што није било и самим тим играти на руку политичких кругова, а себе наводно спасити. То је политичка ситуација“, увјерен је Сафонов.

Двадесетдеветогодишња Марија Бутина је ухапшена средином јула у Вашингтону, на дан самита Путин-Трамп у Хелсинкију. Она је првобитно била оптужена за завјеру и да ради као страни агент у САД без регистрације у Министарству правде, што је стандардна оптужба за случајеве шпијунаже. Потом је оптужена да заправо ради као агент за руску владу, а не само да је у конспирацији, због чега јој пријети казна затвора од 15 година.

У Москви сматрају да је хапшење уочи састанка руског и америчког лидера извршено по „политиком налогу“ како би се умањио позитиван ефекат самита, као и да су све оптужбе фабриковане.

<

Тужилаштво тврди да је Бутина током предсједничке кампање 2016. и после избора Доналда Трампа за предсједника као покриће за своје активности користила статус студенткиње да би се инфилтрирала у Националну асоцијацију за право на оружје и у друге политичке организације повезане с Републиканском партијом.

Наводи се да је Бутина прикупљене информације преносила једном руском званичнику, коме су ове године америчке власти увеле санкције, као и да је настојала да успостави везе између америчких политичара и Кремља.

Она је раније пред судом изјавила да није крива, а у Москви наводе да не постоји никаква фактичка основа за оптужбе против држављанке Русије.

Бутина тврди да је под константним психолошким притиском јер јој затворски чувари свакодневно претресају собу, иако то није пракса са другим затвореницима. Њено стање се, због артритиса од којег болује, погоршало због ниских температура у ћелији.

Бутина је рођена у Барнаулу, на југозападну Сибира. Завршила је политикологију на Алтајском државном универзитету.

Према писању америчких медија, она у Америци борави од 2016. године на основу студентске визе, гдје је недавно и магистрирала на Америчком универзитету, на одсјеку Међународни односи.

У Русији је била дио кругова младих активиста који су се појавили после 2000. године, а који су заинтересовани за домаћу политику, али и дешавања у међународним круговима. Припадала је руском омладинском покрету „Побједа“, била је и члан Јавне коморе Алтајског краја, а један период се активно бавила и новинарством, а потом и трговином намјештајем.

Један од оснивача и чланова организације „Право на оружје“, које се залаже за омекшавање закона за ношење ватреног оружја ради самоодбране.

Извор: Спутњик/Оливера Икодиновић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Параноја и подметачина Запада: Ко је Марија Бутина, још једна ухапшена „руска шпијунка“

  1. RUSKA BEDNA VLADA SE BOJI DA ODGOVORI ISTOM MEROM KAO KINA !
    KAD SE BOJE DA ZASTITE SVOJE GRADJANE, JASNO JE DA SE OD NJIH NEMOZE OCEKIVATI
    NISTA OSIM FLOSKULA O MEDJUNARODNOM PRAVU I SLICNO !!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<