Ово су одлуке са 77. сједнице Владе
1 min read
Ђорђе Цмиљанић/Влада
Влада Црне Горе је на данас одржаној 77. сједници, којом је предсједавао потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику мр Алекса Бечић, утврдила Предлог за промјену Устава Црне Горе. У склопу реализације Реформске агенде Црне Горе 2024 – 2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст којим је предвиђено је да ће се измијенити Устав до јуна 2025. године, предложена промјена се односи на одредбе Амандмана VIII и IX на Устав Црне Горе којима се уређује:
1. састав Судског савјета, и то: Амандман VIII;
2. одлучивање министра правде у поступцима дисциплинске одговорности судија, и то: Амандман IX став 3.
Предлог је усклађен са правном тековином ЕУ и европским стандардима о независности, одговорности, интегритету, непристрасности и професионалности судства и тужилаштва, укључујући адресирање већ постојећих препорука Европске комисије, мишљења Венецијанске комисије и препорука Групе држава за борбу против корупције Савјета Европе (ГРЕЦО). У дискусији је оцијењена оправданом потреба за промјеном наведених уставних одредаба у погледу састава Судског савјета да већину треба да чине судије које су изабране од стране свих судија, да министар правде не треба бити члан Судског савјета, а да чланови Судског савјета који нијесу судије треба да буду изабрани на основу њихових професионалних референци и интегритета, на основу објективних и мјерљивих критеријума како би дали пуни допринос раду и остваривању уставних и законских надлежности Судског савјета. Како је наглашено, Влада је успостављање независног, професионалног и поузданог правосуђа препознала као стратешки важно подручје у даљем процесу европских интеграција Црне Горе, јер се само независно правосуђе може сматрати крајњим и најважнијим гарантом демократског функционисања институција на националном, европском и међународном нивоу и гарантом правне сигурности грађана.
Утврђен је Предлог закона о измјени и допунама Закона о пореским савјетницима. Црна Гора је 2018. године приступила Глобалном форуму о транспарентности и размјени информација у пореске сврхе, међународном тијелу које је преузело водећу улогу на пољу развоја глобалног стандарда за размјену информација у пореске сврхе, и то: размјену информација на захтјев (ЕОИР) и аутоматску размјену информација о финансијским рачунима (АЕОИ). Као чланица овог тијела, Црна Гора се обавезала да имплементира наведене стандарде у оквиру свог законодавства, као и да обезбиједи њихову адекватну примјену у пракси. У том циљу, предложена је норма по којој ће порески савјетник бити дужан да на захтјев пореског органа достави све информације за потребе опорезивања и размјене информација са надлежним органом државе чланице Европске уније или друге државе, односно територије државе. Додатно, предложене су казнене мјере за пореске савјетнике који поступају супротно дужностима прописаним овим законом.
Влада је донијела Уредбу о измјенама и допуни Уредбе о граничним вриједностима емисија загађујућих материја у ваздух из стационарних извора. Циљ који се постиже доношењем Уредбе је досљедна примјена контроле емисија загађујућих материја у ваздух у складу са стратешким опредјељењима Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године и циљевима Реформске агенде. Измјене и допуне Уредбе имају за циљ уклањање правне несигурности, односно превазилажење правне празнине која је настала непрецизним дефинисањем прелазних завршних одредби Уредбе о граничним вриједностима емисија из постројења за сагоријевање и начину израчунавања граничних вриједности емисија за постројења која користе више врста горива („Службени лист Црне Горе, бр. 129/21).
Влада је усвојила Предлог о уступању непокретности на коришћење без накнаде, Министарству културе и медија. У том контексту, Влада је дала сагласност Министарству културе и медија за коришћење зграде затвора у Старом Граду Котору, без накнаде, на период од 5 година, уз могућност продужења и прихватила Уговор о коришћењу непокретности без накнаде. Реконструкција ове зграде, која је заштићена као појединачно култумо добро, завршена је у јулу 2021. године и у објекту је успостављен Креативни хаб чији је простор намијењен за боравак и рад умјетника и развој креативних индустрија. Пројекат је финансиран из средстава ЕУ Interreg ИПА ЦБЦ Италија – Албанија – Цма Гора и из буџета Министарства културе и медија.