ИН4С

ИН4С портал

Ово је само почетак: Полигон НАТО-а у Црној Гори удар и на духовну баштину

1 min read
Таквим полигоном би се угрозила и Савина вода, једино извориште питке воде у том крају, које носи име по првом српском архиепископу Сави Немањићу.
Илустрација

Предраг Бошковић и НАТО авиони

Пише: Небојша Поповић

Влада Црне Горе намјерава да локацију Савина вода на Сињајевини искористи за потребе Војске и изгради полигон за бојна гађања и уништење убојних средстава и вишкова наоружања. Из опозиције упозоравају: таквим полигоном би се угрозила и Савина вода, једино извориште питке воде у том крају, које носи име по првом српском архиепископу Сави Немањићу.

Иако је дио црногорске опозиције раније истицао да постоји урбанистички документ према којем је на Сињајевини уцртана војна база одакле би НАТО требало да обавјештајно контролише Западни Балкан, министар одбране Предраг Бошковић је демантовао да постоје такви планови.

Ипак, знатан дио јавности је из више разлога сумњичав у погледу оваквих намјера Владе. Не само зато што је након уласка земље у Алијансу свака војна база у Црној Гори дефакто постала и НАТО база, већ и због бојазни да би нове војне инсталације и полигони на Сињајевини могли имати штетне еколошке ефекте.

С тим у вези, помиње се потенцијално загађење акумулације Савине воде као и других подземних вода за које је утврђено да потичу са тог подручја, а користе се за пиће и остале потребе локалног становништва. Такође, на удару би могли бити и катуни у којима живе сточари и мјештани колашинских, мојковачких и даниловградских села која се налазе на локацији коју је црногорска Влада опредијелила за потребе војске.

Са друге стране, колико је држава ипак одлучна, говори и тврдња Владе да на територији Црне Горе не постоји друга локација у државној својини осим Савиних вода, која одговара потребама војног полигона. Влада је у корист НАТО-а одустала и од промоције Сињајевине у регионални парк, за шта је од ЕУ добила новчану помоћ од 300 хиљада евра.

Управо примјер да је црногорска Влада пројекат Европске уније за претварање Сињајевине у еколошки парк прогласила за необавезујући у корист политике и планова НАТО-а у Црној Гори, према ријечима портпарола Нове српске демократије Марка Ковачевића, најбоље показује какве суштинске разлике постоје чак и између ЕУ и НАТО.

„За потребе НАТО пакта на Сињајевини ће изградити војне полигоне за гађање и уништавање вишка наоружања, док је општина Мојковац добила средства од ЕУ у висини од 300 хиљада евра да претвори Сињајевину у регионални парк, то јест да искористи њене туристичке и еколошке потенцијале. Прича како НАТО није само војна организација, управо у овом случају не пије воду“, каже Ковачевић, који подвлачи да прича са Савиним водама има и своју духовну димензију.

„У симболичном смислу, таквим полигоном би се угрозила и Савина вода, једино извориште питке воде у том крају, које носи име по првом српском архиепископу Сави Немањићу. Дакле, у питању је истовремени удар и на материјално и на духовно богатство тога краја“, истиче Ковачевић за Спутњик.

Наш саговорник такође напомиње да су из Демократског фронта још крајем 2017. године упозоравали да се спрема овакав сценарио, када је посланик Милан Кнежевић јавно презентовао детаље урбанистичких планова везаних за Сињајевину, а који су, како каже, јасно упуц́ивали на закључак да се у том рејону спрема изградња НАТО базе.

„Оно што је јасно, јесте да је Црна Гора постала полигон НАТО пакта и да за корист тог војног савеза могу да се мијењају сви раније донесени планови, па чак и они донесени у сарадњи са ЕУ. То показује да је утицај НАТО пакта као војне организације у економском смислу искључиво негативан и потпуно неисплатив са свих становишта. Грађани Црне Горе ће тек осјетити тај негативни утицај. Ово је само почетак“, јасан је Ковачевић.

Подсјетимо да би према плану који је раније објавио дио црногорске опозиције, пројекат изградње војних инсталација на Сињајевини требало да третира читав превој те планине, од почетне тачке у Вучју у општини Колашин до завршне тачке Корман код Жабљака, док би централна тачка пројекта била планина Ружица. Овај простор би, како су раније навели из Демократског фронта, представљао „идеалну геостратешку позицију за инсталирање радара и војне базе, преко које би НАТО остварио потпуну обавјештајну контролу над Западним Балканом“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

5 thoughts on “Ово је само почетак: Полигон НАТО-а у Црној Гори удар и на духовну баштину

  1. Vise od 300 godina nas je Rusija pomagala vojno, diplomatski i materijalno.
    Zbog par ucijenjenih fotelja, dosli smo u najsramniju situaciju od kako postoje ovi prostori, racunajuci posebno kada smo se zbili u ova brda posle kosovske bitke.
    Kads su dobre Nato baze, zasto ih ministri ne razmjeste kod njihovih kuca. Zasto svoju djecu ne posalju da budu janjicari?

  2. NATO све припрема против Русије. Но, Срби ни у Првом светском рату нису убијали Русе, мада су масовно били у Аустроугарској војсци. Био сам у основној школи кад ми је један Србин, војник Аустрогуарске, причао о ратним збивањима на руском фронту. Рекао је – “Ми Срби се договорили да не убијамо Жујове – тако смо звали Русе, због њихове жуте косе. Сви смо пуцали преко њихових глава, а то немачки и аустријски официри нису примећивали”.

    1. @ Слободан Јарчевић,
      Видимо историја се понавља, међутим сада су друкчији услови:
      За ратовање више није потребна велика жива сила (храна за топове), сада на Русе могу слати мањи број људи, без конфликта мобилизације. Стари систем плаћањем корисних идиота је сада у пуној снази, препоруку имају увек они који су боље подлегли индоктринацији. Увек је било оних који су убијали са задовољством, а ако при томе дођу и паре, онда одлично. И ту постоји конкуренција.
      Цела Источна Европа је савладана без испаљеног метка (сем у Југославији). Можете замислити колико је наука напредовала, ми са дна информисаности то већ уочавамо.
      Сетио сам се сада оног Жујовића из догађаја у Хртковце ономад, њега би могли да изнесемо као пример да су и Руси понекад кварни.

  3. … U zagađenog, kontaminiranoj državi, još jedan ” poligon mržnje ” nije nikakvo posebno iznenađenje.
    Insistiranje da se NATO poligon gradi baš na Sinjajevini nablizo Savine vode ima svoj dublji smisao i suštinski predstavlja odveć preciznu repliku na sijaset žalbi na položaj srpskog naroda u Montenegro : Eto, baš nam se hoće tu!!! … Može nam se!
    … Pašjom logikom očitavanja dominacije! … Zapišaš prostor i potuljeno zarežiš da te svak razume: Biće kako mi kažemo!
    Može im se da čine što hoće, da dižu patku kako i kad gođ im se prohte!
    To je njima njina borba protiv Srba dala!
    To pravo da čine što hoće u nazovi državi koja se u potpunosti očituje kao specifična antisrpska građevina strateških ambicija, što je posebno opasno i nažalost realno!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<