Ово би био корак ка неконтролисаној ескалацији сукоба – западни пут ка самоубиству
1 min read
© Sputnik / Sergey Bobylev
Расправе на Западу о наоружавању Украјине нуклеарним оружјем су неодговорне, а испорука таквог наоружања могла би да доведе до нуклеарног рата између НАТО-а и Русије, упозоравају руски експерти, изражавајући оцену да Кијев никада неће добити атомско оружје од САД и других западних земаља.
Москва упозорава да би пребацивање нуклеарног оружја Кијеву био би највећи корак ка неконтролисаној ескалацији сукоба и да би неодговорни поступци Украјине и њених западних савезника могли да доведу свет на ивицу катастрофе.
„Мислим да су то само празне претње, јер би предаја нукеларног оружја из било које земље НАТО-а, а постоје три земље са одговарајућим потенцијалом – САД, Велика Британија и Француска – значила потребу да Русија елиминише такву претњу било којим доступним средствима. Дакле, пребацивање нуклеарног оружја Украјини од стране Запада значи нуклеарни рат између Русије и НАТО-а. НАТО, упркос свом безумљу актуелне политичке елите, и даље одлично схвата да то значи пут ка самоубиству“, каже Игор Коротченко, руски војни експерт и главни уредник часописа „Национална одбрана“.
Због тога Украјина неће добити нуклеарно оружје, јер би то значило улазак НАТО-а у нуклеарни рат са Русијом, са свим последицама које из тога произилазе, нагласио је експерт.
Претходно су западни медији објавили да Сједињене Државе и Европа, као могућу гаранцију безбедности, разматрају враћање нуклеарног оружја Кијеву, кога се Украјина одрекла након распада Совјетског Савеза.
„Њујорк тајмс“ је прошле недеље известио да су неки неименовани западни званичници наговестили да би председник САД Џо Бајден могао дати Украјини нуклеарно оружје пре одласка са власти. Како наводи амерички лист, неколико званичника наговестило је да би Бајден могао вратити нуклеарно оружје Украјини које јој је одузето после распада Совјетског Савеза. То би одмах представљало огроман начин одвраћања, aли такав корак био би компликован и имао би озбиљне импликације.
Испорука атомског оружја Кијеву тумачила би се као напад на Русију
Украјина је наследила нуклеарно оружје од Совјетског Савеза после његовог распада 1991. године, али се по споразуму из 1994. године, такозваном Меморандуму из Будимпеште одрекла тог наоружања у замену за безбедносне гаранције од Русије, САД и Британије.