ИН4С

ИН4С портал

Отворено писмо министру правде Миловићу: Амнестијом за функционере који су подносили нетачне финансијске извјештаје шаље се порука да постоји толеранција према корупцији

1 min read

Андреј Миловић

Група НВО упутила је отворено писмо министру правде Андреју Миловићу поводом преложених измјена Закона о спрјечавању корупције.

У наставку преносимо њихово обраћање у цјелости.

„Поштовани министре правде, Обраћамо Вам се отвореним писмом поводом Нацрта Закона о спречавању корупције, који у члану 44 став 2 предвиђа увођење амнестије за све јавне функционере који су прије пет и више година предали нетачне извјештаје о приходима и имовини.

Овај потез изазива дубоку забринутост међу грађанима који вјерују у транспарентност, одговорност и интегритет свих оних који су изабрани или именовани да служе јавном интересу.

Корупција је пошаст која подрива темеље нашег друштва, гуши економски развој и еродира повјерење јавности у институције. У борби против корупције кључно је да се пошаље јасна порука да нико није изнад закона и да ће сви облици коруптивног понашања бити санкционисани без обзира на временски период у којем су почињени. Увођењем амнестије за јавне функционере који су подносили нетачне финансијске извјештаје, шаље се порука да постоји толеранција према корупцији.

Разумијемо потребу за реформама и модернизацијом законодавног оквира у вези са ИБАР-ом, али такве реформе морају ићи у правцу јачања система одговорности, а не његовог слабљења.

Наиме, интеграција у Европску унију захтијева од земаља кандидата не само усклађивање законодавства с правном тековином ЕУ, већ и демонстрирање снажне посвећености владавини права, транспарентности и борби против корупције. Увођење амнестије за јавне функционере који су подносили нетачне извјештаје о својим приходима и имовини, као што је предвиђено у Нацрту новог Закона о спречавању корупције, директно је супротно овим принципима. Таква одлука може се протумачити као корак уназад у борби против корупције и као одступање од принципа владавине права, што може имати озбиљне посљедице по процес интеграције у ЕУ.

Принцип владавине права захтијева да се закони примењују једнако на све, без изузетака. Амнестијом за одређене поступке, ствара се перцепција да постоји двоструки стандард и да су неки појединци изнад закона. Ово поткопава повјерење у правни систем и институције које би требало да штите јавни интерес и промовишу правду и једнакост пред законом.

Закони и реформе треба да служе као инструменти за изградњу праведнијег и транспарентнијег друштва, а не као средство за опрост онима који су злоупотријебили своје позиције.

За разлику од важећег, предложени Нацрт Закона је рађен без учешћа невладиног сектора и дат је на јавну расправу у оквиру које се коментари могу доставити само писаним путем, док је изостала јавна дебата о предложеним рјешењима.

Стога Вас позивамо да поведете дијалог са свим релевантним актерима у друштву, укључујући цивилно друштво, стручну јавност и међународне партнере, како бисмо заједно пронашли најбоље рјешење које ће ојачати борбу против корупције. Наш циљ мора бити стварање транспарентног и одговорног друштва у којем се поштују закони и у којем сви грађани могу имати повјерења у интегритет оних који их представљају.

У наставку се налази списак НВО који су потписали отворено писмо: Мрежа за афирмацију невладиног сектора – МАНС, Акција за људска права – ХРА, Центар за развој невладиних организација – ЦРНВО, Центар за демократску транзицију – ЦДТ, Центар за истраживачко новинарство Црне Горе – ЦИН-ЦГ, Центар за женска права – ЦЖП, Центар за заштиту и проучавање птица – ЦЗИП, дружење младих са хендикепом Црне Горе – УМХЦГ, НВО Анима, БИРН Црна Гора, Институт за друштвено политичка истраживања – Аналитицо, НВО Грађанска алијанса, НГО 35мм, ЛГБТ Форум Прогрес, Синдикат доктора медицине Црне Горе, Организација КОД, НВО Еко-теам, НВО Центар за предузетништво, Акција за социјалну правду, НВО Удружење НАТО жртава 1999 Мурино, Удружења младих умјетника Црне Горе, Удружење Корина, Никшић, Мontenegro Adventures, Fidelity consalting, Црногорски комитет правника, Агенција за локалну демократију, НВО Центар за безбједносну политику и европске интеграције, НВО УЗИП, Херцег Нови, НВО Група грађана BY2, НВО СЕРДАР, Будва, НВО Ксена, Херцег Нови, О Савез за дјецу и младе Кућа, НВУ Реституција, НВУ ШкАрт, Тиват, ВО Градионица, Бар, НВО У Инклузија, Пљевља.

Уједно, писмо је директно подржало преко 20 новинара из различитих редакција, грађанских активиста, као и више хиљада грађана посредством друштвених мрежа“, наводи се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Отворено писмо министру правде Миловићу: Амнестијом за функционере који су подносили нетачне финансијске извјештаје шаље се порука да постоји толеранција према корупцији

  1. Ово је најкорумпиранија лицносст . Да није такве ствари се неби догађале . Милион њему и бегај , нијеси ништа крив.

  2. AJD NE RUGUJATE SE …MOZDA IZNENADA TAKAV KAKAV JE NA SASTANKU NEKOM S NAJBITNIJIM ZA PAD NJACI MA ODJEDNOM KA OBILIC PROSLAVI CRNU GORU …VIDITE DA NESTO NIJE U REDU U MISAONI SKLOP I OSECANJA STIDA VREDNOSTI KULTURI …I ONDA IZNENADA BEZ SRAMA NOVI MILOS SAM DA OSTA TE BI DANAS …

  3. MINISTAR MILOVIC NEMA DRUGIH BRIGA NEGO DA OSLOBODI ODGOVORNOSTI ONE KOJI SU UZ REŽIMSKU PODRSKU VRŠILI PLJACKU I LOPOVLUK DRUŠTVA NE PLAĆAJUCI SVOJE OBAVEZE U BUDŽETU. BAS FINO, NA SREĆU I ZADOVOLJSTVO GRADJANA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *