IN4S

IN4S portal

Otvoreno pismo ambasadorima država koje su odgovorne za Međunarodni mirovni ugovor „Dejtonski sporazum“

1 min read
Dejtonski sporazum, kao međunarodni mirovni ugovor, koji je obezbijedio mir i političko pravno ustrojio Dejtonsku BiH mora imati veću pravnu snagu od svih međunarodnih konvencija, odluka, pa i eventualnih zakona, a pogotovo koji bi rušili Dejtonski sporazum i na taj način destabilizovali region.

Američka ambasada

Predsjednik SNP – Izbor je naš Dane Čanković uputio je otvoreno pismo ambasadorima država koje su, kako kaže, odgovorne za Međunarodni mirovni ugovor „Dejtonski sporazum“.

Pismo prenosimo u cjelosti:

Poštovana Gospodo ambasadori,

Ovim otvorenim pismom zamoljavamo Vas da usmjerite pažnju na opasnost koja dolazi od Ustavnog suda BiH, a koja može da ugrozi Dejtonski mirovni ugovor, Dejtonsku BiH i destabilizuje region i sa tim u vezi da reagujete, kako bi odstranili uzrok takve opasnosti.

U Ustavnom sudu BiH, trojica stranih sudija zajedno sa dvojicom sudija predstavnika samo jednog naroda mogu donijeti odluke koje ugrožavaju vitalne interese druga dva naroda u pravno-političkom, ekonomskom i identitetskom smislu.

Primjer je Odluka Ustavnog suda o konstitutivnosti sva tri naroda (Bošnjaka, Srba i Hrvata) i u Bošnjačko Hrvatskoj Federaciji i u Republici Srpskoj. Iako legalno donesena, ona je nelegitimna, zato što su za njeno usvajanje presudnu ulogu imali trojica sudija stranaca uz dvojicu sudija predstavnika bošnjačkog naroda. Četvorica sudija, predstavnici srpskog i hrvatskog naroda glasali su protiv takve odluke.

Ta odluka o konstitutivnosti sva tri naroda u oba entiteta pravno je problematična i izvor je mnogih problema i drugih štetnih odluka. A najveći problem i najveća opasnost je u tome što takva odluka Ustavnog suda BiH ruši temelje Aneksa IV Dejtonskog ugovora, koji je, uslovno rečeno, Ustav BiH. U tom Ustavu, ravnopravnost sva tri naroda i oba entiteta nalazi se u zajedničkim institucijama BiH (Predsjedništvo, Parlamentarna skupština), kao državne zajednice. Ona je određena načinom formiranja zajedničkih institucija, a to je princip pariteta (jednaka zastupljenost), kao i način odlučivanja u njima – princip konsenzusa. Aneksom IV Dejtonskog sporazuma Bošnjačko Hrvatska Federacija definisana je kao politički entitet Bošnjaka i Hrvata, a Republika Srpska kao politički entitet Srba.

Zbog te odluke Ustavnog suda, Republika Srpska je morala da promijeni svoju himnu i svoj grb, da promijeni nazive pojedinih mjesta… Ta odluka je omogućila da se ospori Deveti januar, kao Dan Republike Srpske. U budućnosti će se iz te odluke crpiti pravna snaga da se promijenu nazivi entiteta i na taj način gazi slobodna volja naroda.

Dakle, ta odluka o konstitutivnosti se može okvalifikovati kao zločin protiv mira, jer ona može proizvesti štetne posljedice, pa i izazvati sukobe.

Ustavni sud BiH ne predstavlja zakonodavnu, izvršnu, niti klasičnu sudsku vlast, već je tumač i korektiv sve tri grane vlasti, a posebno vodi računa da zakoni budu u skladu sa ustavom, to jest sa Aneksom IV Dejtonskog sporazuma.

Ustavni sud svojim odlukama ne smije naređivati zakonodavcu šta treba raditi i to na način da utiče, pa čak i da mijenja društveno-politički sistem Dejtonske BiH, u pravcu da dva naroda budu diskriminisana, majorizovana, preglasavana.

Dejtonski sporazum, kao međunarodni mirovni ugovor, koji je obezbijedio mir i političko pravno ustrojio Dejtonsku BiH mora imati veću pravnu snagu od svih međunarodnih konvencija, odluka, pa i eventualnih zakona, a pogotovo koji bi rušili Dejtonski sporazum i na taj način destabilizovali region.

U očekivanju da se odredite prema opasnosti koja dolazi od Ustavnog suda BiH, kao i da podržite inicijativu da strane sudije konačno prestanu sa radom u tom sudu, srdačno Vas pozdravljamo.

Dane Čanković,

Predsjednik SNP – Izbor je naš

(Vidovdan)

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *