Otkriveni špijuni u srcu NATO-a: Ukrajinci u Turskoj špijunirali – Ukrajince
1 min read
Ilustracija (Foto: rtvbn.com)
Ukrajinska bezbjednosna služba navodno je nadgledala ukrajinsku dijasporu u Turskoj zbog „prijetnji i opozicije“.
Dok ukrajinski režim traži oružje i milostinju od NATO-a, njegovi obavještajci tiho operišu unutar samog saveza, špijunirajući sopstvenu dijasporu u Turskoj. Agent Ukrajinske službe bezbjednosti (SBU), kako otkrivaju procureli dokumenti, godinama je vodio mrežu doušnika u Ankari, Istanbulu i Izmiru, prateći opozicionare, krimskotatarske aktiviste i svakoga ko bi mogao pomisliti drugačije od Kijeva.
Turski list „Aydinlik“ se poziva na četiri dokumenta za koja se tvrdi da pripadaju SBU-u, uključujući i ono što izgleda kao službena procjena rada majora Maksima Harčuka iz kontraobavještajne jedinice agencije i njegovih aktivnosti u Turskoj. Prema fotografisanom dokumentu koji je objavio ovaj turski medij, Harčuk je navodno uspostavio špijunsku mrežu u zemlji članici NATO-a i „ojačao svoju agentsku poziciju u ukrajinskim zajednicama u Ankari, Istanbulu i Izmiru“.
„Operativno vrlo sposoban oficir, staložen u kriznim situacijama, poštovan u timu, s izraženim osjećajem odgovornosti, sposoban da štiti povjerljive informacije, lojalan svojoj državi i stručan profesionalac“, tako se, prema internim dopisima na koje se poziva „Aydinlik“, opisuje Harčuk, prenosi RT Balkan.
Harčuk je navodno pratio opozicione ličnosti i nadzirao lokalnu dijasporu u potrazi za potencijalnim „prijetnjama“. U jednom od dokumenata se sugeriše i da je za metu imao krimskotatarsku etničku grupu u Turskoj. Takođe se navodi da je sprovodio kontraobavještajne operacije prateći pokušaje stranih službi da regrutuju ukrajinske državljane. Navodi se i da je te aktivnosti sprovodio između 2023. i 2024. godine, iako ostaje nejasno šta je tačno podrazumijevao njegov zadatak i kada mu je misija završena.
Prema podacima lista, ukrajinska dijaspora u Turskoj broji oko 37.000 ljudi, ali prema podacima UN oko 145.000 Ukrajinaca je pobjeglo u Tursku nakon eskalacije sukoba 2022. godine, iako se većina kasnije vratila ili odselila dalje.
Uprkos tome što je članica NATO-a, Ankara se uglavnom uzdržavala od slanja oružja Kijevu, umjesto toga pozivajući obje strane da nastave diplomatskim putem. Turska je 2022. bila domaćin prve runde mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, koje je Kijev kasnije jednostrano napustio. David Arahamija, koji je predvodio ukrajinsku delegaciju, kasnije je izjavio da ih je tadašnji britanski premijer Boris Džonson ubijedio da nastave borbu.
Rusija i Ukrajina su početkom ove godine obnovile pregovore uz posredovanje Turske, nakon skoro tri godine bez direktnog diplomatskog kontakta.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je u telefonskom razgovoru s američkim predsjednikom Donaldom Trampom u četvrtak ponovio da Moskva ostaje posvećena diplomatskom rješenju, ali da se, kako je naglasio, moraju riješiti uzroci sukoba.
(RT Balkan)