Орбан зна шта ради: Чувени економиста објаснио зашто страни инвеститори нису добротвори
1 min read
Фото: РТ
Док у Србији — али и у многим мање развијеним ЕУ чланицама из Источне Европе — страни инвеститори бивају представљани скоро као митски спаситељи домаћих економија, мађарски премијер Виктор Орбан активно ради на истискивању немачких инвеститора из своје земље зарад стратешког јачања домаћих предузећа у одабраним секторима.
Да Орбан и те како зна шта ради указао је чувени француски економиста Тома Пикети још 2018. године, када је у тексту објављеном на порталу дневника “Монд” аргументовао да чланство у ЕУ — и све стране инвестиције које уз то долазе — заправо нису биле благотворне за бивше комунистичке земље као што се то представља.
Пикети: Страни инвеститори смањују БДП источноевропских земаља
Пикети указује да је између 2010. и 2016. године, годишњи одлив прихода од капитала у просеку износио 4,7 одсто БДП-а у Пољској, 7,2 одсто у Мађарској, 7,6 одсто у Чешкој и 4,2 одсто у Словачкој, сразмерно смањујући национални доходак ових земаља.
Са друге стране, нето приходи из који су у те земље дошли из ЕУ, били су знатно нижи: 2,7 одсто БДП-а у Пољској, 4,0 одсто у Мађарској, 1,9 одсто у Чешкој и 2,2 одсто у Словачкој (подсећања ради, Француска, Немачка и Уједињено Краљевство нето доприносе буџету ЕУ у износу који је еквивалентан 0,3% – 0,4% њиховог БДП-а.

“Наравно, могло би се разумно тврдити да су западне инвестиције омогућиле повећање продуктивности дотичних економија и стога су сви имали користи”, написао је Пикети. “Али источноевропски лидери никада не пропуштају прилику да се присете да инвеститори користе своју доминантну позицију да одрже плате ниским, своје нето профите – превисоким“, додао је.
Прениски порези су део проблема
Пикетијеву тезу допунио је аутор Леонид Бершидски у тексту за “Блумберг” објављеном месец дана касније.
Наиме, Бершидски истиче да рок звезда француске економске мисли “обиграва” око сржи проблема страних инвеститора у источноевропским економијама (у које би се могле сврстати и српска и мађарска) — а што је, како он сматра, начин на који локалне владе стране инвеститоре субвенционишу и опорезују.