ИН4С

ИН4С портал

Оптужница против Асанжа – разорни амерички ударац свима који откривају истину

"Ово је заправо безакоње и насиље америчке државе која жели да се освети Асанжу због свих тајни које је он открио о њиховом дјеловању широм свијета, али је, кажем, и упозорење за све остале који би се евентуално усудили да крену његовим стопама“.
Asanžu

Асанж у Вестминстерском суду. Фото: gettyimages

Министарство правде САД објавило је нову оптужницу против оснивача „Викиликса“ Џулијана Асанжа, у којој се терети за примање и објављивање повјерљивих информација.

Могућност подизања нове оптужнице Спутњик је већ најавио, подсјећа Никола Врзић, уредник магазина „Печат“ и водитељ Спутњикове емисије „Нови Спутњик поредак“.

Претходна оптужница је, према Врзићевој оцјени, била превише блага, будући да је казна запријећена за то кривично дјело пет година затвора. Та се оптужница односила на Асанжов наводни покушај да са бившом аналитичарком америчке Војне обавјештајне службе Челси Менинг хакује шифру за приступ повјерљивој мрежи америчке Владе.

Рјечник коришћен у оптужници која је послужила као основ за захтјев за Асанжово изручење у САД, наводио је на закључак да ће против њега бити поднијета много озбиљнија оптужба, каже Врзић.

Те су се слутње и оствариле и сада Асанжу пријети казна од 100 година затвора.

„То је очекиван, али страшан ударац, не само за ’Викиликс‘ и за Асанжа лично, већ је ово озбиљно упозорење и за све новинаре који се баве истраживачким новинарством у САД, јер се показује да сви они могу да, само зато што се баве својим послом, дођу под овако страшан и незабиљежен удар закона. Ово је заправо безакоње и насиље америчке државе која жели да се освети Асанжу због свих тајни које је он открио о њиховом дјеловању широм свијета, али је, кажем, и упозорење за све остале који би се евентуално усудили да крену његовим стопама“, коментарише Врзић.

Чињеница да се против новинара у Америци користи закон о шпијунажи је крупан преседан, сматра колумнисткиња магазина „Недељник“ Љиљана Смајловић.

Она подсјећа на тековине Првог амандмана и на амерички Устав, који је до сада био гаранција слободе новинарског рада и слободе говора у Америци. Оптужницу Смајловићева сматра, како каже, опасним развојем догађаја, који пријети не само Асанжу, већ и свим новинарима који се баве критичким разматрањем америчке улоге у свијету.

У новој оптужници се наводи да се Асанж удружио са Менинговом да добије и објави тајне документе националне одбране, укључујући и телеграме Стејт департмента и извјештаје о ратовима у Ираку и Авганистану. Како се наводи, његова дјела „ризиковала су да нанесу озбиљне штете“ Сједињеним Државама.

Објелодањивање докумената довело је до сензације какве није било од 1971, када је „Њујорк тајмс“ објавио такозване Пентагонске документе, у којима се показује да је администрација предсједника Линдона Џонсона систематски лагала не само јавност, већ и Конгрес САД о Вијетнамском рату.

Документа је новинарима доставио аналитичар РАНД корпорације Даниел Елсберг, који је, попут Асанжа и Менингове, оптужен за завјеру, шпијунажу и крађу државне имовине.

Међутим, Елсберг је ослобођен оптужби након откривања још једног скандала годину дана касније — афере „Вотергејт“, јер се показало да је администрација предсједника Ричарда Никсона радила на његовој дискредитацији.

Извор: Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

1 thoughts on “Оптужница против Асанжа – разорни амерички ударац свима који откривају истину

  1. Nece to tek tako proci. Bitka tek pocinje. Ovime se “duboka drzava” ,citaj liberalni globalisti i kontrolori, samo legitimisu. Sad su jos pokrenuli ukidanje elektoralnog koledza, a sve u ime “demokratije” kao jedan covjek, jedan glas. To je naravno protiv Ustava SAD i potreban je poseban amandman koji se moze izglasati samo dvotrecinskom vecinom u Kongresu. Svejedno Colorado je objavio da ce (neustavno) priznavati samo prostu vecinu. Izabran je guverner peder, koji je vec potpisao jos dva zakona: jedan protiv izglasane volje vecine (tu ne vazi “demokratija” pomenuta gore), a u drugom se krse 4 amandmana na Ustav SAD. Mozda se neko i sjeca da je Hillary prije par godina javno rekla da su gay prava ispred prvog amandmana na Ustav SAD. Sad vidimo smisao toga. Posto je guverner peder, moze da krsi Ustav kako hoce. Ali ni Colorado ni SAD nijesu Sjeverna Makedonija. Tek cemo da vidimo sta ce da se desava. Ono sto Srbi treba da ocekuju nije obavezno lose. Kad “shit hit the fan” u SAD, a hoce (samo je pitanje vremena, sigurno znam ovo bolje od Komlena jer zivim u SAD 20 godina) interesovanje na Zapadu za Kosovo ce naglo opasti. I za lopovsku “elitu” u Montenegro takodje. Ovu kratku analizu, koja je dzabe, mogu ovi dezurni ANB spijuni koji se muvaju po Portalu da prenesu slobodno. Mada sumnjam da ce kome pomoci. Oni misle da ce vladati najmanje jos 30 godina. Nece!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *