Митрополит црногорско-приморски Амфилохије уручио је предсједнику Општине Херцег Новог, Стевану Катићу, највише одликовање Српске православне Цркве, орден Светог Саве првог реда, поводом 300 годишњице од оснивања Топаљске комунитади, претече данашње савремене херцегновске општине, саопштено је из ПР Центра.
Орден је уручен након Свете Архијерејске Литургија у храму Вазнесења Господњег на Топлој, у којем је било средиште управе Топаљске комунитади.
Катић је рекао да је посебна привилегија и обавеза бити прва општина икада која је добила такво значајно признање. Данашњи дан остаће уписан у историји Херцег Новог за вијек и вјекова, поручио је предсједник Општине.
„Оно што вам данас могу гарантовати да ћемо наставити наш заједнички пут како би, у временима која су пред нама, оправдали ову част коју сте нам данас приредили“, истакао је Катић.
Према његовим ријечима, орден је заслуга свих покољења Херцег Новог, од, како је навео, времена Светог Стефана, Твртка Првог Контроманића, и Стефана Вукчића Косаче, до данашњег дана.

„Једно овакво признање представља плод јаке везе између житеља Херцег Новог и православног свештенства, везе која је између осталог учинила да наш град под влашћу Венеције издејствује значајну мјеру вјерске, културне и грађанске самосталности, у виду постојања и дјеловања Топаљске комунитади, чију 300-ту годишњицу на данашњи дан прослављамо“, навео је Катић.
Он сматра да добијање Ордена Светог Саве на дан кад је основана Топаљска градска општина има посебну симболику.
„У тим временима, имати право на званичну употребу сопственог језика и ћириличног писма, слободу у исповиједању православне вјере и право на обнављање и подизање нових православних храмова, представља достигнуће вриједно дивљења, подсјећања и прослављања, које је значајно допринијело у очувању идентитета нашега народа“, казао је Катић.
Топаљска комунитади да буде примјер и узор свима у Црној Гори
Митрополит Амфилохије је рекао да вјерује да ће примјер Топаљске комунитади послужити свима од, како је навео, предсједника државе, до предсједника било које општине у Црној Гори и челника у држави.
„Дај Боже да их овај примјер упути путем који је Црна Гора водила вјековима, и све што је у њој створено велико и непролазно, оно је утемељено управо на ономе на чему је утемељена Топаљска комунитад“, истакао је Амфилохије.
Он сматра да је оснивање Топаљске комунитади значајно „не само за Херцег Нови, него за читаву Црну Гору“.
„Значајано је да буде узор и примјер свима у Црној Гори, и нама у цркви, и онима који су поред цркава узрасли, да се сви вратимо путу Светога Јована Владимира, свјетскога краља великомученика, путу Светога Саве, путу Светога Василија Острошкога, путу Светога Петра Цетињскога“, казао је Амфилохије.

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије оцијенио је да је прослава 300 година од постојања Топаљске комунитади значајан датум, „јер нас подсјећа на нашу вјековну борбу за слободу“.
Церемонији су присуствовали амбасадор Србије у Црној Гори Зоран Бингулац, амбасадор Босне и Херцеговине у Црној Гори Винко Радовановић, конзур Србије Зоран Дојчиновић, челници Котора и Требиња, одорници херцегновског локалног парлемента, представници локалне управе, бројно свештенство и велики број грађана.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Како истичу Новљани, њихов град, град војводе од Светога Саве – херцега Шћепана, приморска престоница његовог Војводства од Светога Саве, једини је град у српским земљама који је постао носилац овог највишег одличја светосавске Цркве – ордена Св. Саве првог степена. Да га Бог подржи и поживи у вјери светосавској.
Jeli isti ovaj orden dobio i Daka Davidović , biznis čeljade iz Nikšića ?
Daku je mislim dopao orden Stefana Lazarevića, glavnog mada ne i jedinog, kvislinga kome Turci zamalo ne podigoše Spomenik Zahvalnosti u Konstantinopolju za sve što je taj srpski svetac uradio da Turci prodru u srce Evrope…
Ове Демократе очима гледати не могу али изгледа овај Катић нешто вриједи.
На србском речено – одликовање или одличје Св. саве првог реда,а не орден.
Volim ovu rijec komunitad,kada bi cuvali svoje kao tudje gdje bi nam bio kraj,robovi svojega ropstva!
Каже се на србском – Топаљска општина или опћина, а на окупаторском млетачко- србском Топаљска комунитад ( а не комунитади,нити комунитада).и по том упорном грешењу у изговору ове ријечи, чак и у званичним саопштењима, види се да је она туђа нашем језику и народу.
orden . da li su sakupili pare za stan onome popu što su tražili pomoć od naroda