Општа албанизација севера КиМ: Зашто је изградња нових мостова на Ибру изузетно опасна за Србе
1 min read
Изградња два нова моста на Ибру у Косовској Митровици коју је пре који дан озваничио Аљбин Курти није само обичан предизборни трик и нови марифетлук приштинског премијера у оставци, већ носи много дубљу опасност по српску заједницу на северу КиМ и посебно у Северној Митровици и Звечану – тај циљ је општа албанизација српских етничких простора, нарочито Северне Митровице која је увелико у току и коју ће нови мостови само интензивирати, слажу се саговорници РТ Балкан, Срби староседеоци Косовске Митровице, добри познаваоци тамошњих прилика, који су нас, из разумљивих разлога замолили да им не објавимо идентитет.
По њиховој процени тренутно нема баш никакве ни саобраћајне ни економске ни било које друге потребе да се граде два нова моста у граду. Ово нарочито ако је идеја да се велики мост гради, углави између два постојећа, на само 150 метара низводно од главног моста на Ибру, односно мање од километар узводно од великог моста у Бошњачкој махали. Такође, слажу се саговорници, нема баш никакве потребе ни да се гради пешачки мост у висини насеља Три солитера на северној страни реке.
“На Ибру у Северној Митровици на неколико километара већ постоје три велика моста, главни мост, мост у Бошњачкој махали и широки велики мост на Дудином кршу којим се за пар минута са магистрале Приштина – Косовска Митровица – Лепосавић – Јариње стиже до раскрснице код Техничке школе а од те раскрснице до центра града, односно споменика Кнезу Лазару је само пар стотина метара. Подсећамо и да је мали пешачки мост узводно од главног, био резервни правац за продоре Албанаца са југа у северни део града у време немира”, објашњава тренутну ситуацију у граду један од саговорника.

Више пута најављено отварање главног моста на Ибру за саобраћај путничких возила које ће се пре или касније и десити, изградња новог моста у висини зграде СО у Бошњачкој махали у Северној Митровици додатно ће “отворити” српски део града према јужном, албанском делу.
“И ситуацији када знамо шта се све дешавало претходних деценија од рата 1999. године, колико је инцидената на главном мосту било, колико покушаја продора Албанаца са југа у северни део града, река сама по себи ипак представља неку препреку и физичку и психолошку. Отварањем главног и градњом још једног моста до октобра, како је Курти најавио, северни део града се излаже потпуној албанизацији која је увелико у току”, објашњавају саговорници.
У том контексту подсећају да је прошле године забрањена градња насеља за Србе повратнике изнад Звечана, да је обустављена градња више стамбених зграда у Северној Митровици у које би се свакако уселили Срби, да је у току изградња на десетине кућа за Албанце на подручју општине Северна Митровица али и у Лепосавићу, да је у међувремену отето више српских локала на шеталишту у Северној Митровици у које су се уселили албански предузетници, да су села и градови на Северу препуни специјалаца, да се мало-мало па отварају нове станице полиције или војно-полицијске базе а најављује изградња нових.
Затворене су српске институције, банке, поште, отете зграде грађене средствима Републике Србије у које су се већ уселиле албанске институције из Приштине.