IN4S

IN4S portal

Opasni signali i fašističke parole – Bojić za IN4S: Kuriozitet je klicanje šefu UDBE, to u Crnoj Gori nikad nije viđeno!

1 min read

Foto: Printskrin

Crna Gora je u poslednjoj deceniji i nešto 20. veka i evo u trećoj deceniji ovog, 21. veka imala razne proteste građana. Nema dileme da građanski protesti jesu legitiman i često mogu biti koristan vid izražavanja negodovanja odnosno, nezadovoljstva grupa ljudi, izazvan različitim povodima, a neretko opravdanim. Protesti imaju tu osobenost da mogu biti i blagotvorni i signalizirajući, opominjajući i katkad dobrodošli jednom društvu. Međutim ovaj protest, njegova zamisao, “signal” i suštinska karakterologija su iz sociološke i psihološke ravni krajnje sporni, kazao je u izjavi za IN4S, advokat dr Vladan S. Bojić.

Prema njegovim riječima, kuriozitet protesta od 8. novembra 2022. i njegova “poruka” ne može ostati u tonu uobičajene retorike koju inače svake proteste manje ili više prati. Naime, najupečatljivija parola – tog skupa je u ogoljavanju naličja čistog fašizma s obzirom da su učesnici nosili natpis: “Podrška Kenteri, izdajnike seli! Berane je uz tebe”.

Vladan S. Bojić

Za neupućene, Kentera je doskorašnji direktor ANB CG, smenjen pre svega par meseci. Kuriozitet se ogleda u tome da se kliče i nose parole direktoru, žargonski rečeno: UDBE, što nikad nije viđeno u Crnoj Gori. Unison je u svakom imalo normalnom i onome minimalno civilizovanom svetu. To je ujedno i simptom ozbiljnog oboljenja u koje je crnogorsko društvo zagazilo i ka kome srlja. Da zlo bude veće i da ove “paroldžije” zaista znaju kome i zašto kliču (nema govora o zabludi) jeste u činjenici da je Kentera, zaista smenjeni direktor ANB-a i da je zaista nedavno na Forumu u Budvi izrekao: da svako onaj ko ne gaji Zapadne, NATO odnosno EU – vrednosti – treba da napusti Crnu Goru: “da ide iz ove u drugu zemlju”. To izgovara do skoro direktor ANB i nikom ništa. Kako je to moglo biti tolerisano? Zašto se i tada i sada o tome ćuti? To u stvari predstavlja rušenje upravo svih temeljnim tzv. Zapadnih vrednosti, ali i vrednosti savremene civilizacije – uopšte.

„Ova ispisana i uzdignuta čela nošena parola da se iz Crne Gore protera određen, po mnogima i većinski deo njenog stanovništva je težak poraz crnogorskog samog društva i slom one inače izvikane a nedostižne priče o – pravnoj državi. Opštepoznato je da o ulasku Crne Gore u vojni savez NATO – nije održan referendum i da su mnoge ankete pokazivale i dan-danas pokazuju, makar natpolovični, pa sve i da kažemo: polovični negativan stav građana Crne Gore prema ovoj vojnoj organizaciji, takav javni poziv je u svakom slučaju nedopustiv sa svakog civilizacijskog stanovišta“, istakao je Bojić i naglasio:

Otud taj poziv i poklič nije ništa drugo, do jasan poziv na progon bar polovine stanovništva Crne Gore – što je fašizam. I da je to bio poziv na progon makar i samo jednog građanina Crne Gore (naravno i svake druge normalne države) zbog njegovog mišljenja i odnosa prema nekome, a pogotovo još ovde prema “vojnom savezu” je eksplicitan znak suštine “postojanja” fašističkih elementa koji obuzimaju crnogorsko društvo. Tim činom su od nedavno samoprozvani “Belvederci” (sa Kruševog ždrijela) skliznuli, preobrazili se, i zapravo plastično postali: “Banderovci”. I ublaženo sve to da shvatimo i prihvatimo: to jeste “dovoljan razlog” krivičnog procesuiranja i neodložne reakcije organa krivičnog progona i otkrivanja lica koja su noćas Podgoricim širili opasne – signale fašizma. Niko spram nikoga i nikada u Crnoj Gori ne sme zagovarati fašizam.

Nije uopšte sporno to što su građani Crne Gore 30. avgusta 2020. ali naknadno i na nedavnim lokalnim izborima daleko radikalnije i još odlučnije odbacili “ideologiju” onih zbog kojih su se učesnici protesta okupili, jednostavno, jer je to neotuđivo i ustavom i međunarodnim aktima zajemčeno pravo svakog građanina, bez obzira na opravdanost konkretnog protesta. Svako treba podržati svaki miran i demokratski protest i niko nikom ne može odreći to građansko pravo. Međutim noćašnja potmula “emisija” ozbiljnih “rđavih signala fašizma” nije tek sporna, nego je inkriminisana. Ne može se ostaviti po strani opasnost ovakve pojave koja je ekstremno “maligna” za svako društvo, za zajednicu ljudi.

Jer, to zlo slutnji “kristalne noći”, svako društvo dubinski i nepovratno teško razara, a ljude – suštinski obezljuđuje, poručio je advokat Bojić

Podjelite tekst putem:

24 thoughts on “Opasni signali i fašističke parole – Bojić za IN4S: Kuriozitet je klicanje šefu UDBE, to u Crnoj Gori nikad nije viđeno!

  1. Sve je mirisalo na Majdan, zastave SAD a,. Ukrajine, vatreni fasisticki govori, kako rece jedan od Bander – Zrnovaca, neumiveni nastup ,parole, prijetnje, jad i bijeda ! Pogresno je podcijeniti fasizam jer ih je kao malo bilo , mada se otrov drzi u malim flasicama ! Oni jasu na celu sa Draginjom, Kenterom, Zivkovicem neumivenim, Vukovickom sa kapuljacom…Oprez nije na odmet .Zrnovci su sinoc bili pljunuti Banderovci

    62
    61
  2. Gospodin Bojic je GENIJE ! Bez obzira na ove ruzne i tuzne poruke ovog skupa mene su protestanti slatko nasmejali. Jeste li primetili kako su mnogi govornici dobili „domaci zadatak“ sta da kazu i koji je neko drugi naoisao? Izgleda da nisu imali vremena da ga nauce napamet pa su morali da ga ponesu i procitaju!!! Bivsa

    58
    39
  3. MORACETE DA SE NAVIKNETE NA STARU SRPSKU NEMANJICKU CRNU GORU
    NEKA JE VJECNA SVETOSAVSKA SRPSKA CRKVA I NEZAVISNA SRPSKA BOKA

    74
    61
  4. CIA preko svojih poslušnika i špijuna Kentere,R.Krivokapića i Konjevića vidno podižu ulog u Crnoj Gori !
    Zato je Milo i sklonjen sa ovog skupa,jer mu je dato na znanje da se na njega više ne računa,a da je ova trojka zadužena za uvođenje nacizma i banderizacije Crne Gore !

    90
    46
  5. Tako je, njima je NEUMIVENS RETORIKA – FAŠIZAM! Tići Sekulini! Sokolovi Štedimlije! E gubali se dabogda!

    99
    47
  6. Organizatori su svjesno podstakli ISELJAVANJA NEPODOBNIH GRAĐANA CRNE GORE!!! A ko stoji iza? ĐUKANOVIĆ! Sve će isplivati!

    107
    42
  7. Organizatori su svjesno podstakli ISELJAVANJA NEPODOBNIH GRAĐANA CRNE GORE!!! A ko stoji iza? ĐUKANOVIĆ!

    98
    45
  8. Hvala Vam časni i hrabri i mudri gospodine Bojiću!! Ja isprve nijesam ovo vidio! Ovo je FAŠIZAM ČISTI! Ima li ko da pohapsi ovu ološ?!

    108
    49
  9. Ne snosi krivičnu odgovornost samo onaj ko je nosio transparent već punu odgovornost snosi i organizator protesta. Kad bi sudski oni bili kažnjeni svako bi razmislio na kom i kakvom skupu će se pojaviti.

    107
    52
  10. Ovo je da ne vjeruje normalan covjek!! Ko ce to da cera?! Vi!? Kenterusa je li!!! Ajd probajte junacine lopovske!!

    107
    55
  11. Čuješ ti njih, kliču bivšem šefu Udbe da iseljava one ljude iz Crne Gore koji misle drugačije!! Pu fukare!!

    113
    57
  12. Nikad pomirenja sa djavolom biti neće…Daleka im kuća i vi pojedini Beranci koji podržavate fašizam odmah pakujte kofere prije nego krenete ka Spužu…

    114
    63
    1. Nisu to Beranci vec ljiga Vladan Babovic iz dps-a, covjek anb shpijun vec 20godina koji zeli poniziti Berane ovakvim parolama! Sve je to svesno smisljeno jer je upravo dps i Djukanovic pao u Beranama i to upravo sa Persine stanice sa koje su pokrenuti prvi protesti,blokada a zatim litije u cijeloj CG! Sve je ovo u reziji udbe pa se zato i klice udba ubicama..

      63
      57
  13. Ovi nijesu iz Berana! Podmetnuli su namjerno Berancima! Vidio sam jednog medju njima sa Cetinja!

    116
    72
  14. Nekadašnjem udbašu Ćibu, kojega je maestralno odglumio Petar Božović je na grobu vrlo često porodica nalazila prosute kante fekalija.

    102
    69
  15. Kolega je apsolutno u pracu. NEDOPUSTIVO! Niko nikog ne smije ni pomisliti da ćera iz Crne Gore! Fasizam na djelu!

    106
    72

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *