Omer-paša Latas i pripreme za udarac na Crnu Goru
1 min read
Omer-paša Latas
Na današnji dan, 9. januara 1853. godine koncentracijom turskih trupa kod Spuža i odbacivanjem crnogorskih snaga na desnu obalu Zete, ostvarena je prva faza ratnog plana Omer-paše Latasa i otpočele pripreme za odlučujući udarac na Crnu Goru.
Taj veliki pohod turske vojske na Crnu Goru, organizovan krajem 1852. godine poznat je kao Prva Omer-pašina godina. Intervencijom velikih sila prekinut je prvi pohod Omer-paše Latasa na Crnu Goru, koju je turska vojska počela da napušta februara 1853. godine. Rođeno ime Omer-paše Latasa bilo je Mihailo.
Mihailo Mićo Latas, pravoslavni Srbin rođen u ličkom selu Janja Gora u porodici koja je davala i vojnike i popove, i dan-danas je izvor fascinacije ali ujedno i golema enigma. Učio je srednju „vojničku“ školu u Gospiću, i tu ostao samo godinu dana, dok nije kao odličan učenik dobio mjesto pitomca u kadetskoj školi u Zadru. Kao vrlo mladog uzeli su ga ga u vojsku; postao je kadet u štapskoj pisarnici u Gospiću. Tek završivši kadetsku školu, zbog porodičnih problema prebjegao je u Bosnu, i dospio u Glamoč, odakle je uskoro prešao u Banju Luku, mučeći se da zaradi za preživljavanje. U Banjaluci je prešao na islam i uzeo novo ime Omer. Poslije dvije godine, otišao je u Vidin . Tu ga je zapovjednik tvrđave Ibrahim-paša, uzeo za učitelja crtanja svojoj djeci i zadovoljan njegovim radom, preporučio ga u Carigradu.
Omer se isticao crtežima i planovima i učinio se svom zaštitniku sposoban i kao takav koristan za predstojeće reforme turske vojske. Dočekao ga je u Carigradu veliki vezir Husref-paša, kojem se takođe svidio. S tom preporukom postao je najprije nastavnik tehničkog crtanja u carigradskoj vojnoj školi, a kasnije učitelj prestolonaslednika Abdul-Medžida i ubrzo pukovnik u carskoj vojsci. Na području Balkana Omer-paša je ostao zapamćen po slamanju otpora bosanskog begovata. Ustanak protiv Osmanlija izbio je u Bosanskoj Krajini. Zatim su se javili slični pokreti i na drugim stranama, a među protivnicima reformi bio je i hercegovački vezir Ali-paša Rizvanbegović. Sultan je poslao u Bosnu Omer-pašu, da uguši ustanak. Stigao je u avgustu iste godine i brzo i odlučno u krvi ugušio bunu, pohapsio glavne vođe, među njima i Ali-pašu, koga je ubio jedan stražar. Pozatvarano je oko 1.000 najuglednijih aga i begova, a oko 400 ih je okovano poslato u Carigrad. Bosna je poslije toga bila smirena, a otpor begova i aga zauvijek skršen. Stoga je Omer-paša Latas proglašen u Bosni za „đaurpašu“ i najvećeg neprijatelja domaćeg plemstva.
Kada je 1852. godine došlo do sukoba između Porte i knjaza Danila, Omer-paši je povjereno vrhovno zapovjedništvo nad osmanskom vojskom. Čelični obruč oko Crne Gore počeo je da steže u januaru 1853. godine, godine ali je dalju akciju spriječilo posredovanje Austrije i Rusije. Neposredno poslije toga, kada je izbio Krimski rat, Omer-paša je imenovan za zapovjednika turske vojske na dunavskoj liniji. Omer-paša Latas je neko vrijeme proveo kao zapovjednik u Mesopotamiji, gdje je ponovo gušio ustanke. Zbog svoje oštrine bio je jedno vrijeme u nemilosti, ali je opet izbio na čelo 1861. godine, kada je bio na pomolu rat sa Crnom Gorom, povodom ustanka Luke Vukalovića. U tom ratu Omer-paša Latas je ponovo bio glavni zapovjednik i doveo Crnu Goru u veoma težak položaj iz koga se spasila opet samo zauzimanjem velikih sila. Poslednja vojnička misija Omer-paše bila je da uguši grčki ustanak na Kritu. Ovog puta on je vojnički završio svoj posao, ali nije mogao do kraja da sprovede blokadu zbog lošeg stanja osmanske flote i snabdijevanja. Stoga se 1868. godine sam povukao.
Svetigora
9. januar po danas svevažećem kalendaru rimskog pape je 22. januar po našem crkveno-pravoslavnom kalendaru.
Aman ljudi, ne računajte više datume iz naše istorije pre 1918. godine i versajske masonske Kraljevine SHS, potom Jugoslavije, po papinom gregorijanskom kalendaru, jer je do te 1918. u našim zemaljma među pravoslavnima, po predanju Vaseljenskih sabora, važio jedino julijanski kalendar Srpske i drugih pomjesnih Pravoslavnih Crkava.
Ovo je jedna strana priče.
Druga strana priče je : Latas je do 18 god.bio kadet Vojne akademije Austrougarske.I poslije sukoba,sa Austrijskim oficirom,koji mu je udario šamar,a Latas mu duplo vratio,plašeći se vojnog suda,on bježi u Banja Luku,prima islam,da bi nastavio školovanje u Istambulu.
………..
Preskočih,namjerno jedan veliki period,i dođoh do njegovog dolaska na ove prostore.NE ZBOG C.GORE,VEĆ ZBOG POBUNE BEGOVA U BOSNI.
Kada je smirio Bosnu,od Porte dobija naređa enje da udari na C.Goru.
On Porti šalje lažni izveštJ,da C.Goru može ,za 24 h.smirit,ali da se ne isplati izgubiti JEDAN ŽIVOT TURSKOG VOJNIKA ZA CRNOGORSKI KAMEN.
PROČITAJTE SUSRET OMER PAŠE LATASA DA DRPSKIM I VRNOGORSKIM STUDENTIMA ,NA SVETSKOJ IZLOŽBI U BEČU ( mislim 1908 g.nijesam siguran),i pročitajte njegovu priču studentima.Ili,pročitajte nedovršeni Roman Ive Andrića,,OMER PAŠA LATAS,,
Majstore, Latas je umro 1871. godine.
E ovako i danas Srbi kidisu na CG.
I uspješno kidišemo kao što je i Omer paša Latas. Samo još da vas spoljnja sila prestane braniti i gotovi ste…E morte montenegro!