ИН4С

ИН4С портал

ОДТ наредило спровођење истраге против осумњичених за копање тунела и крађе из депоа Вишег суда

1 min read

Фото: Вијести

Основно државно тужилаштво у Подгорици у кривичном предмету формираном након копања тунела и крађе из депоа Вишег суда у Подгорици, донијело је наредбу за спровођење истраге против Вељка М. Марковића, из Лознице, налази се у бјекству, Милана Т. Марковића из Лознице, налази се у бјекству, Дејана Д. Јовановића, са пребивалиштем у Београду, налази се у бјекству, Владимира М. Ерића из Лознице, налази се у бјекству, Предрага М. Миротића, са пребивалиштем у Зети, и више НН лица без ближих личних података, налази се у бјекству.

Због основане сумње да су почетком јула 2023. године, у Подгорици, свјесни свог дјела чије извршење су хтјели, постали припадници групе, заједно са више непознатих лица, коју групу је организовало за сада непознато лице, а која је имала за циљ вршење кривичних дјела тешка крађа и спрјечавање доказивања из члана 390 став 2 Кривичног законика Црне Горе, за која дјела се може изрећи казна затвора од пет година или тежа казна.

На начин што је за сада непознато женско лице, користећи лажну личну карту на име Андријана Марић, посредством агенције за некретнине “Некретнине ме” из Подгорице, закупила пословни простор који се налази у улици Његошева број 10 у Подгорици, са подрумским просторијама испод тог пословног простора. Уговор о закупу је та женска особа потписала са власницом пословног простора Тамаром Војводић 24. јула 2023. године на период од три године са цијеном закупа од 1.400,00 еура мјесечно, при чему је Тамара Војводић била у заблуди у погледу идентитета закупца и намјене коришћења пословног простора.

Договорено је да кључеве од подрума преузме мушко лице које се лажно представијало као Един Аџихметовић, који је дана 07. 08. 2023. године и преузео кључ од Наташе Чуковић, мајке власнице пословног простора. Да би у намјери да себи и другом прибаве противправну имовинску карист, савиађивањем већих препрека и обијањем, окривљени Вељко Марковић, Милан Марковић, Дејан Јовановић и Владимир Ерић, употребом подесног алата из подрумских просторија прокопали подземни тунел дужине око 30 метара до депоа Вишег суда у Подгорици, који се налази на адреси Његошева број 12 у Подгорици, у којем је смјештен доказни материјал из предмета који се воде или су завршени пред тим Судом.

Након чега су употребом подесног средства и алата пробили бетонски зид на депоу и кроз тако начињени отвор у периоду од 08.09.2023 до 11.09.2023. године ушли у просторије депоа, у којем су извршили преглед и претурање више ствари и предмета у којима се воде или су завршени судски поступци, као и обили закључану канцеларију у којој се налази оружје.

Том приликом противправно су одузели и присвојили пиштољ – револвер марке CZ модел 83/84 калибра 357 магнум, фабрички број 67312, пиштољ марке „Застава”, калибра 6,35, фабрички број ЕТ8101150, пиштољ марке „CZ” модел М 57, калибра 7,62, фабрички број Ц-91362. пиштољ-револвер марке LANHAM MK III магнум 357 CTG”, фабрички број 92566Л, пиштољ-револвер марке Магнум 357 – SMITH WESSON”, фабрички број Д940335, модел 13-1 и пушка марке BAIKAL број Х 8022, ловачка пушка марке BAIKAL” модел IJ-27Е”, фабрички број 13080, пиштољ марке Рр-51 POLICE”, калибра 7,65мм, фабрички број 643534 и пиштољ марке ЦЗ модел М 70, калибра 7,6мм, избрисаног фабричког броја, те у намјери спрјечавања и отежавања доказивања у поступцима који се воде у предметима пред Вишим судом у Подгорици, одузели – сакрили пиштоље марке „Zoraki М 906Б калибра 7,65мм и 6 метака у оквиру, Broving” фабричког броја Y2907, NN марке и броја калибра 7,65мм, CZ” модел 75 LUGER, фабричког броја 6579, CZ” модел 57 калибра 7,62мм без фабричког броја, Valter Creed” калибра 9мм, механички уклоњеног фабричког броја, GLOK фабричког броја BCYF 214, CZ модел 57 калибра 7,62 TT, механички уништеног фабричког броја, CZ PARA” калибра 9мм фабричког броја 64036 и пушке марке Црвена застава цал. 223 Реминг фабричког броја 12107.

Ове украдене ствари су кроз претходно направљени тунел дана 11.9.2023. године однијели са собом до подрума, а затим их смјестили у кофере и најлонске кесе и са собом их одвезли такси возилом до стана у улици Ксеније Цицварић у Подгорици који је претходно закупило лице које се лажно представљало као Милош Марковић од закупца Марка Павићевића.

Да би истог дана окривљени Предраг Миротић дјелујући као припадник удружења по претходном договору и подијељеним улогама, заједно са окривљенима Вељком Марковићем, Миланом Марковичем, Дејаном Јовановићем и Владимиром Ерићем заједнички учествовао у радњи извршења, тако што је возилом марке “Ренаулт Клио” регистарских ознака ПГФТ486 наводио теретно возило марке Мерцедес Спринтер” регистарских ознака ТЗАА384, у којем су остали окривљени претходно ставили средства извршења кривичног дјела, а која су изнијели из стана у улици Ксеније Цицварић у Подгорици, све де мјеста Ботун уз ријеку Морачу у Подгорици, гдје су бацили та средства, а затим су теретно возиле сакрили у Ботуну.

Потом их је окривљени Предраг Миротић вратио у стан у улици Ксеније Цицварић, а својим возилом се вратио кући у мјесту Грбавци гдје пребива, након чега су истог дана окривљени Вељко Марковић, Милан Марковић и Дејан Јовановић напустили Црну Гору и то окривљени Вељко Марковић и Милан Марковић на граничном прелазу “Шћепан Поље”, а окривљени Дејан Јовановић на граничном прелазу “Добраково”.

Чиме би окривљени Вељко Марковић, Милан Марковић, Дејан Јовановић, Владимир Ериц Предраг Миротић и НН лица учинили кривично дјело криминално удруживање из члана 401 став 2 у вези става 1 Кривичног законика Црне Горе у стицају са кривичним дјелом тешка крађа из члана 240 став 1 тачка 1 Кривичног законика Црне Горе и спрјечавање доказивања из члана 390 став 2 Кривичног законика Црне Горе у саизвршилаштву из члана 23 став 2 Кривичног законика Црне Горе.

У току поступка извиђаја утврђено је постојање основане сумње да су окривљени Вељко Марковић, Милан Марковић, Дејан Јовановић и Владимир Ерић, као саизвршиоци учинили кривично дјело криминално удруживање из члана 401 став 2 у вези става 1 у вези члана 23 став 2 Кривичног законика Црне Горе у стицају са кривичним дјелима тешка крађа из члана 240 став 1 тачка 1 Кривичног законика Црне Горе и спрјечавање доказивања из члана 390 став 2 Кривичног законика Црне Горе, а окривљени Предраг Миротиц кривично дјело криминално удруживање из члана 401 став 2 у вези става 1 Кривичног законика Црне Горе у стицају са кривичним дјелима тешка крада из члана 240 став 1 тачка 1 Кривичног законика Црне Горе, спрјечавање доказивања из члана 390 став 2 Кривичног законика Црне Горе путем помогања у вези члана 25 Кривичног законика Цме Горе. Основана сумња се утврђује из кривичне пријаве Управе полиције Сектора за борбу против криминала, службене забиљешке Управе полиције ОБ Подгорица, четири извјештаја о криминалистичко техничком прегледу лица мјеста, обавјештења прикупљених од свједока, извода о преласцима путника на граничном прелазу “Добраково”, те више изузетих снимака видео надзора.

Окривљени Вељко Марковић, Милан Марковић, Дејан Јовановић и Владимир Ерић нијесу саслушани од стране државног тужиоца, због чињенице што се налазе у бјекству о чему свједоче службене забиљешке Управе полиције ОБ Подгорица, као и расписана потрага за њима.

Из до сада прикупљених доказа и података неспорно произилази да су окривљени и друга за сада непозната лица основано сумњива да су учинили кривична дјела, како је то представљено диспозитивом наредбе, а што потврдује и прикупљена документација, те велики број трагова који су изузети са више локација, приликом вршења увиђаја, наводи се у образложењу државног тужиоца Марка Мугоше у Основном државном тужилаштву у Подгорици.

Провала у судски депо примијећена је 11. септембра, када су надлежни најприје утврдили да је неко “само” испретурао доказе. Међутим, док је још трајао увиђај у обијеном депоу и летимични попис доказа у најважнијим предметима, откривено је да су лопови у депо ушли подземним пролазом из Његошеве улице број 12…

<

Први крупни траг у том случају, комби који су користили осумњичени, полицајци су пронашли 13. септембра.

Дан касније пронашли су и стан у подгоричком насељу Забјело, гдје им је наводно била база.

У досадашњој истрази, којом руководи подгоричко Основно државно тужилаштво, изузето је на стотине сати снимака с надзорних камера, пронађен је алат који су копачи користили, а вјештачењем је изолован и траг осумњичених…

Утврђено је и ко су извођачи радова на копању 30 метара дугог тунела до судског депоа.

Оперативни подаци полиције говоре да су вође кавачког криминалног клана организовале копање подземног тунела, а инспектори и даље утврђују шта им је био главни циљ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<