ИН4С

ИН4С портал

Одржан Дан високих званица на међународној вежби „Платинасти вук 25“

1 min read

Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић присуствовали су данас Дану високих званица на међународној тактичкој вежби обучавања „Платинасти вук 25“ у бази „Југ“ код Бујановца.

У вежби је учествовало више од 700 припадника Војске Србије и оружаних снага Азербејџана, Босне и Херцеговине, Грчке, Италије, Мађарске, Румуније, Северне Македоније, Сједињених Америчких Држава, Црне Горе и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске.

Министар Гашић провео је ноћ пре вежбе са војницима у бази „Југ“, а након данашњег приказа упутио је честитке свим учесницима и истакао значај „Платинастог вука“ као једног од кључних примера успешне међународне војне сарадње.

– Ова вежба потврђује способност Војске Србије да раме уз раме са партнерима из целог света учествује у мировним операцијама и одговори на све безбедносне изазове. Сарадња са нашим партнерима не само да јача интероперабилност, већ и продубљује поверење и заједничку посвећеност очувању мира – рекао је министар одбране и захвалио свим припадницима Војске Србије и страних оружаних снага који су својим знањем, професионализмом и посвећеношћу допринели успешној реализацији вежбе, а која се одржава у једној од најсавременијих база Војске Србије у којој се, сем осталог, налази и модерна пољска болница.

Заменик команданта Четврте бригаде копнене војске пуковник Миодраг Младеновић, уједно и руководилац вежбе, истакао је да је носилац планирања и извођења вежбе „Платинасти вук“ Четврта бригада копнене војске у сарадњи са Центром за обуку јединица за мултинационалне операције Војске Србије, а да на истој традиционално учествују припадници оружаних снага земаља из региона и других партнерских земаља.

– Циљ ове вежбе јесте унапређење интероперабилности и међусобног разумевања између војски партнерских земаља у извршавању задатака у мултинационалном окружењу у операцијама подршке миру – рекао је руководилац вежбе пуковник Младеновић.

Директор Здруженог штаба Националне гарде Охаја бригадни генерал Џефри Воткинс рекао је да је захвалан на прилици да припадници оружаних снага САД учествују у овогодишњој вежби „Платинасти вук“ и да се обучавају заједно са колегама из Србије.

– Важно је да заједно вежбамо да видимо какве су нам способности, да заједно користимо опрему и увежбавамо тактике, технике и процедуре, а могли сте да видите на вежби да стварамо кохезију и јаке тимове између учесника – рекао је генерал Воткинс.

Посматрачи вежбе били су у прилици да виде добро увежбане тактике, технике и процедуре које изводе мултинационалне јединице у мировним операцијама. Ове године по први пут су ангажовани и припадници Балканских војномедицинских снага, који су узели активно учешће у сегментима вежбе који се односе на пружање медицинске помоћи и медицинску евакуацију у кризним ситуацијама.

Учесници су, на локацијама базе „Југ“, на полигону „Боровац“ и на стрелишном комплексу „Вртогош“, увежбавали низ тактичких сценарија – од обезбеђења база и конвоја, преко патролирања и претраге терена, до борбе у урбаној средини.

Данашњој вежби су присуствовали заменик команданта Копнене војске генерал-мајор Зоран Драгићевић, представници оружаних снага земаља учесница и војнодипломатског кора.

Међународна вежба „Платинасти вук“, која се у Србији одржава од 2014. године, реализује се у организацији Војске Србије и Европске команде Оружаних снага Сједињених Америчких Држава, а њен значај огледа се у подизању способности јединица Војске Србије за ангажовање у мултинационалним операцијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<