Обухват једном дозом ММР вакцине међу предшколском дјецом 59,7 одсто
1 min read
ИЗЈ
Обухват једном дозом ММР вакцине међу предшколском дјецом у Црној Гори износи 59,7 одсто, казали су из Института за јавно здравље (ИЈЗ), наводећи да су забринути да би у наредним мјесецима могло доћи до значајног погоршања ситуације, што би озбиљно угрозило здравље већег броја дјеце.
Из те здравствене установе упозорили су да ће почетак школске године значајно повећати ризик од ширења морбила, с обзиром на тренутну епидемиолошку ситуацију у Црној Гори и околним земљама, као и на ниске обухвате имунизацијом међу дјецом предшколског и дијелом школског узраста.
„Посебно смо забринути да би у наредним мјесецима могло доћи до значајног погоршања ситуације, што би озбиљно угрозило здравље већег броја дјеце“, казали су из ИЈЗ-а, преносе Вијести.
Због тога је, како су истакли, кључно прецизно комуницирати ризике и пружити одговарајуће савјете и препоруке.
Из ИЈЗ-а су раније казали да страхују да епидемија, осим у Будви, „тиња“ у другим градовима.
Упитани на које градове су мислили, односно у којим је најлошија ситуација, из те здравствене установе су рекли да су највише забринути за Бар, Даниловград, Улцињ, Цетиње и Никшић, јер те општине имају најниже обухвате вакцинацијом међу предшколском дјецом.
Подгорица се, како су навели, такође издваја, како због обухвата вакцинацијом, тако и великог броја дјеце у предшколским установама.
„Практично, постоји опасност на територији цијеле државе“, упозорили су из ИЈЗ-а.
Они су подсјетили да је од петка у употреби нова потврда о боравку дјеце у предшколским установама, која је настала на предлог ИЈЗ-а и Дома здравља Главног града.
Из ИЈЗ-а су поновили да је њихов став по питању боравка у колективима невакцинисане дјеце веома јасан.
„Сматрамо да дјеца која нијесу вакцинисана, посебно против болести као што су морбили, заушке, рубела, пертусис, не би требало да похађају предшколске установе. Међутим, ИЈЗ није надлежан за доношење таквих одлука, па не можемо доносити исте“, навели су из Института.
Упитани на који начин би се то могло спровести имајући у воду да, према важећим прописима у Црној Гори, вакцинални статус дјетета није услов за упис и боравак у вртићу, из ИЈЗ-а су рекли да се то може уредити измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести.
„Упоредна искуства и слична законска рјешења постоје у бројним државама Европе и свијета, као и земљама у нашем региону, попут Словеније и Хрватске“, додали су из ИЈЗ-а.
ИЈЗ је, како су рекли из те здравствене установе, више пута достављао мишљење Министарству здравља да су те измјене неопходне, као и након тога њихово стриктно поштовање.
„До тада, сматрамо да се и према постојећем законском рјешењу, посебним наредбама Министарства здравља, у случају епидемија у појединим општинама, може обуставити похађање предшколских установа и забавно-рекреативних објеката за невакцинисану дјецу на тим територијама“, казали су из Института.
Из ИЈЗ-а су, говорећи о тренутном обухвату имунизацијом, рекли да 59,7 одсто износи обухват једном дозом ММР вакцине међу предшколском дјецом.
Међу дјецом рођеном 2018. године обухват ММР вакцином износи 83 одсто, међу оном која су рођена 2019. тај обухват је 76,7 одсто, а међу дјецом која су 2020. годиште обухват је 69,7 одсто.
Обухват ММР вакцином међу дјецом рођеном 2021. године је 55,4 одсто, међу оном рођеном 2022. обухват је 32,1 одсто, а међу дјецом рођеном у првих седам мјесеци прошле године обухват износи 13,8 одсто.
На питање да ли планирају још неке мјере како би се повећао ниво вакцинације и спријечило даље ширење болести, из ИЈЗ-а су одговорили да ће бити размотрена препорука да дјеца приме другу дозу ММР вакцине најмање мјесец након примања прве, с обзиром на то да се потпуно вакцинисанима сматрају само особе које су примиле двије дозе.
“Такође, у случају погоршања епидемиолошке ситуације, могуће је да ће се препоручити примање прве дозе вакцине већ у узрасту од шест до 12 мјесеци”, казали су из ИЈЗ-а.
Препоручује се, како су навели, да особе које нијесу потпуно вакцинисане, или немају доказ да су прележале морбиле, избјегавају путовања у области са регистрованим случајевима оболијевања.
Из Института су рекли да се, такође, савјетује избјегавање окупљања и боравка у колективима, а родитељима који касне с вакцинацијом дјетета да што прије вакцинишу дијете.
“Док се не комплетира вакцинација у складу с узрастом, препоручује се да не одводе дијете у колективе – вртиће, забавне и спортско-рекреативне објекте, на излете, екскурзије, јер је невакцинисано дијете изложено високом ризику од оболијевања од инфективних болести попут морбила, чиме се повећава ризик од преноса болести на друге у својој околини”, истакли су из ИЈЗ-а.
Из ИЈЗ-а су, одговарајући на питање да ли је црногорски здравствени систем спреман за обим епидемије који постоји у појединим државама региона, казали да, у оквирима онога за шта су надлежни, вјерују да су у континуитету чинили максималне напоре да смање ризик од најтежих посљедица.
Како су рекли, државни систем здравства је, између осталог, обезбједио вакцине, побољшао и приступачност вакцинацији кроз вакцинације у додатним терминима, обезбједио бројне едукације за здравствене раднике, родитеље и општу јавност, омогућио потпуну транспарентност података о обухватима вакцинацијом.
Из Института су навели да је државни систем унаприједио доступне информације на свом сајту, обезбједио јасне препоруке здравственим установама кроз водиче и бројне додатне дописе и појашњења.
„Континуирано путем медија пружао је сва потребна појашњења и информације и путем СМС порука додатно подсјећао родитеље на неопходност вакцинације и њено омогућавање у додатним терминима“, додали су из ИЈЗ-а.
У Црној Гори је, од 28. марта до 16. августа ове године, регистровано укупно 16 случајева оболијевања од малих богиња – морбила.
Највећи број инфицираних пријављен је у Будви, гдје је забиљежено седам случајева, а ситуација је, како су навели из ИЈЗ-а, постала посебно алармантна након што је 8. августа пријављена епидемија морбила у том граду.
Осим Будве, забиљежени су и случајеви у Подгорици – три, у Бару и Пљевљима по два, и у Рожајама и Тузима по један случај.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


MMR VAKCINA????
SRAM DA BUDE SVAKOG TZV DR U BELOM MANTILU KOJI JE RAZDRLJAVLJEN I SILIKONSKE SISE RAZDRAVRLJENE ISTO TAKO I NAPUNPANE USNE I JAGODICE PLUS VESTACKE KANGE ????
ALO O CEMU VI GOVORITE I KOME VI POSTAVLJATE USLOVVE?
KO VAM DAJE TO PRAVO? ZAKON? KO JE ODREDIO TAJ ZAKON?
BOZIJI ZAKON JE JEDINI I NAJVECI !!!!
NAJUMNIJI LJUDI SVETA DOKAZALI I POKAZALI ZLO MMR TZV. VAKCINA I O CEMU VI GOVORITE SADA ???
ZASTO U DRZVI NAM CRNOJ GORI VLADA „PANDEMIJA POREMECAJA IZGOVORA GLASA „R“?
STA JE UZROK ? POSLUSAJTE SAMO OVE POLITICARCICE U SKUPSTINI I TZV. VLADI !!!
FRFLJAJU S PUNIM USTIMA PLJUVACKE. SVALAMA I UMESTO GLASA „R“ CUJEMO „W“?
IDEMO VI VELIKI STRUKOVNICI DAJTE ODGOVORE I UZROKE A NE DA NAM MLATITE I UGROZAVATE NAS ZDRAV GENETSKI KOD OD BOA IZGRADJEN.
POKAZITE SE STA ZNATE NA DELU DANAS!!!!