Објављена књига о историји радијског програм у Србији
1 min read
Фото: Н. Ристић/РТС
Београд – Књига „Добро јутро, децо: Како су се велики кад су били мали будили уз радио„, иако невелика, можда најбоље дочарава историју радијског програм у Србији, изјавила је уредница у РТС издаваштву Биљана Бошњак Драгановић.
Књигу „Добро јутро, децо: Како су се велики кад су били мали будили уз радио“ је приредила Слађана Бушић.
На промоцији књиге Бошњаковић Драгановић је поменула да је прва прича у њој новинара и писца Петра Жебељана како је „од жице, калема и камена успео да чује први пут песму „Дуни ветре од Баната’„.
„Из ове књиге смо научили да је радио мирис бакиног доручка, братов контрабас, али и да може бити појачало. То је послужило Бори Ђорђевићу – немојте да испробавате„, поручила је Бошњак Драгановић.
Књига садржи 34 приче у којима познати људи из света музике, позоришта, филма, књижевности, спорта и медија, говоре о улози радија у одрастању, а међу њима су Горица Поповић, Паулина Манов, Момчило Бајагић, Бојан Суђић и Дејан Цукић.
Приче је забележила тонски новинарка Бушић, а са редитељком Александром Урошевић им је дала радијски облик у емисији „Добро јутро децо„.
У испуњеном РТС клуб-у, присутнима се обратио књижевник Љубивоје Ршумовић присетивши се како је његова „радијска и телевизијска епопеја“ почела са писцем Душком Радовићем, који је 1955. године покренуо „Децо добро јутро„.