Објавили прве позитивне резултате за вакцину против рака коже
1 min read
Фото: Soho A Studio/Shutterstock
Та вакцина се производи технологијом информационе РНК, а даје се у комбинацији са антиканцерогеним лијеком.
Током тестирања око 150 особа са меланомом, код особа које су добиле вакцину истовремено са лијеком против рака Кејтруда (Кеyтруда) имале су смањења од 44 одсто ризика од поновне појаве канцера или смртног исхода у односу на особе које су узимале само лијек.
„Први пут смо показали потенцијал информационог РНК у једној клиничкој проби на меланому“, рекао је у саопштењу Стефан Бансел, шеф Модерне.
Модерна и Мерк познати по имену МСД ван Сјеверне Америке предвиђају ускоро да објаве потпуне резултате пробе, чије резлтате још нису верификовали стручњаци.
Компаније такође предвиђају да покрену 2023. тестирање назване типа три односно на много већем броју пацијената.
Технологија информационог РНК се показала кључном у борби против пандемије ковида-19. Модерна је извршила пробој на фармацеутском тржишту тиме што је била међу првима, заједно са Фајзер-Бионтеком, да направи вакцину против ковида-19 употребом те технологије.
Та технологија се сматра обећавајућом у борби против бројних других болести.
Лијек против канцера Кејтруда је одобрен само у САД. Развијена вакцина против меланома је персонализована, осмишљена и произведена на основу јединственог мутационог потписа идентификованог на тумору пацијента, наводи се у саопштењу.
Током пробе пацијенти су имали прво операцију да се уклони тумор прије него што су имали третман са до девет доза вакцине.
Око 325.000 нових случајева меланома дијагностиковано је у 2020. години у свијету“, наводи се у саопштењу.
Двије компаније су у октобру објавиле да су постигле договор о заједничком развоју и комерцијализацији вакцине против рака коже. Предвиђају да дијеле трошкове и потенцијалну добит, преноси РТЦГ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

