ИН4С

ИН4С портал

Обиљежена стоједна година битке на Врановцу код Краљева

1 min read

Учесници скупа код споменика на Врановцу

Предсједник локалног парламента Берана  Горан Киковић, присуствовао је 6. Новембра 2016. године обиљежавању стоједногодишњице од битака на Врановцу и  на планини Чемерно  код Краљева,  гдје је подигнут споменик  на Врановцу,  а на  Чемерну треба да се гради црква у помен српским војницима који су 1915. године, заједно са борцима Доњовасојевићке бригаде Црногорске војске, погинули борећи се против аустроугарске армије на положајима изнад Краљева. Наглашено је да поменути догађаји посвједочавају  вјековну повезаност народа Србије и Црне Горе и да се тако славни датуми никада не смију заборавити.

“Ми смо се данас окупили да одамо почаст и помен за покој душе, погинулум борцима Српске војске 1915. Године на просторима Троглава, Јелице, Гоча и Чемерна. Погинули нису имали више до живота да дају за слободу и одбрану своје отаџбине. Највећи број погинулих био је на Чемерну и простору званом Смрдуша. А Смрдуша није случајно добила тај назив. Потомци прежицјелих бораца кажу да је Смрдуша добила назив због непријатног мириса који се ширио од распаднутих тела погинулих војника. Ми немамо право да погинуле заборавимо и морамо учинити све да их отргнемо од  времена заборава а будућа покољења надахнемо патриотизмом и вером да је одбрана отаџбине вреднија и од самог живота. Да би са речи прешли на дела формиран је Одбор за изградњу спомен капеле на Чемерном предвођен протојерејом Љубинком Корићанцем. Са посебним задовољством обавештавам уважени скуп да нам је одобрена локација за подизање спомен капеле а на нама је да истрајемо у намери. Дубоко верујем да ће спомен капела бити изграђена до краја октобра 2017. Године и да ће Одбор имати значајну подршку и учешће градске управе Краљева као и свесрдну подршку градоиначелника.“- истакао је члан градског већа и изасланик градоначелника Краљева пуковник Радоје Томашевић.

Спомен плоча на Врановцу
Спомен плоча на Врановцу

Предсједник СО Беране Горан Киковић  изразио је задовољство и захвалност што се на Врановцу подигао споменик и што ће се на планини Чемерно подигнути војничка црква, гдје ће бити уписана и имена бораца Доњовасојевићке бригаде чији су припадници далеко од свог завичаја гинули за крст часни и слободу златну.

“Чињеница да су се током Првог свјетског рата  војници из  Берана у саставу Доњовасојевићке бригаде заједно са српским војницима  боравили овдје у околини Краљева против заједничког нам непријетеља указује на вјековну повезаност и заједничке интересе српског народа Црне Горе и Србије. Зато ме радује што је изражена спремност да заједнички обиљежавамо свијетле датумне из заједничке нам историје. Тако ће Беране подржати изградњу цркве на планини Чемерно која се подиже у славу војницима из Србије и  Црне Горе који су погинули у борби за слободу.

Ово је прилика да наставимо активности које је општина Беране започела са циљем да успостави што квалитетнију сарадњу са градовима у Србији. Ту смо да дамо подршку изградњи цркве на планини Чемерно и тако од заборава отргнемо знамените датуме и на достојан начин одамо пошту нашим прецима који су своје животе прије сто година оставили овдје у гудурама изнад Краљева. Довољно је рећи да скоро свака друга или трећа породица на овом подручју вуче коријене са простора Васојевића и долине Лима и схватити да је унапријеђење сарадње између Берана и Краљева једна сасвим нормална и природна потреба. Такође, Краљево и Беране, поред културног и духовног повезивања,  имају  и заједничке интересе по питању привреде и економије, тако да је за очекивати да у наредном периоду започнрмо реализацију пројеката који ће доносити  обострану корист“ – нагласио је Киковић.

Горан Киковић говори на Врановцу код Краљева
Горан Киковић говори на Врановцу код Краљева

Представници Лучана предсједница општине Весна Стамболић, Краљева члан градског вијећа Радоје Томашевић и Берана предсједник СО Беране Горан Киковић присуствовали су парастосу на извишењу Врановац  ратницима који су изгинули у борбама на Јелици, Троглаву, Чемерну и Гочу новембра 1915. године. Парастос су служили свештеници Епархије жичке.

“Овдје смо у част и славу оних наших предака који су све од себе дали, па и своје животе прилажући их на олтар отаџбине, знајући шта дају и зашто га дају. Они су данас у витешком царству небескоме, гдје Обилић над сјенима влада. Многим нашим прецима чији су гробови разбацани по овим врховима и планинскин гудурама ни имена не знамо  појединачно, али знамо да би се свако српско име које постоји могло уклесати испод војничких крстова и знамења које подижемо. Они су своје животе положили за слободу као највећу светињу и вриједност“ – казао је предсједник Одбора протојереј Љубинко Корићанац .

Дочек делегације из Берана од домаћина из Краљева  С лијева на десно: Грачанац Микица, пуковник Радоје Томашевић, Горан Киковић, Живко Бјелановић, Леко Педтровић и Миладин Букумира
Дочек делегације из Берана од домаћина из Краљева
С лијева на десно: Грачанац Микица, пуковник Радоје Томашевић, Горан Киковић, Живко Бјелановић, Леко Педтровић и Миладин Букумира

Пригодне говоре на Врановцу одржали су и предсједница општине Лучани Весна Стамболић, члан градског вијећа Краљева Радоје Томашевић и предсједник СО Беране Горан Киковић, скупу су присуствовале и делегације из Ариља, Чачка , као и  и секретар  беранског Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Живко Бјелановић, наводећи са ће војничка црква на планини Чемерно, која треба да буде завршена до новембра 2018. године, бити свјетионик слободе и симбол још чвршћег повезивања Србије и Црне Горе и предсједник Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Петњице  Леко Петровић. Парастосу су присуствовале и делегације МУП-а и војске Србије.

Потом је на свечаности бесједио мајор Раде Вукосављевић и говорио о значају битке на Врановцу и повлачењу српске војске током новембра мјесеца и учешћу Васојевићке бригаде као и о значају Мојковачке битке.

Скуп је поздравви књижевник и писац Антоније Ђурић, аутор капиталног дјела Солунци говоре и других 28. Књига у којима се бавио историјом и страдањима Српског народа.

С лијева на десно- стоје: предјседник СО Беране, Горан Киковић,  предсједник Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Петњица Леко Петровић и секретар предсједник беранског Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Живко Бјелановић
С лијева на десно- стоје: предјседник СО Беране, Горан Киковић, предсједник Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Петњица Леко Петровић и секретар предсједник беранског Удружења ратних добровољаца 1912.-1918., њихових потомака и поштовалаца Живко Бјелановић

Парастос на Врановцу служен је поред крста којег су, уз постављање спомен плоче, прије неколико година подигли житељи краљевачких села. На спомен плочи се посебно истиче име генерала Лакића Војводића, који је 1915. године командовао Диоњовасојевићком бригадом.

“Овај спомен крст подигнут је као сјећање на погибију војника и официра Доњовасојевићке бригаде и Ужичког одреда у саставу Дринске дивизије и позив под командом дивизионог генерала војводе Лакића Војводића који на Врановцу храбро погинуше за српство и Србију у борбама са Аустријанцима од 23. до 28. октобра 1915. године и својим жртвама омогућише повлачење српске војске према Солуну“.

obiljezje

Ове године подигнута капела поред спомен обележја
Ове године подигнута капела поред спомен обележја

Треба напоменути да је ову акцију започео покојни Драгољуб Корићанац из Богутовца, код Краљева, који је заједно са Мишом Бабовићем започео иницијативу о изградњи цркве на планини Чемерно. Они су прије неколико година, приликом сусрета у Београду, дошли на идеју да би било добро да се подигне обиљежје које би сведочило о заједничкој борби црногорске и србијанске војске током Првог свјетског рата изнад Краљева. Делегацију из Берана домаћниски су дочекали као и предходних година предсједник Организационог одбора за изградњу Цркве на планини Чемерно парох Љубинко Корићанац и професор Миладин Букумира, члан Одбора.

Послије завршеног скупа на Врановцу одржана је сједница Одбора за изградњу Цркве на планини Чемерно, овом  приликом потврђени су прошлогодишњи  закључци да, поред представника Епархије жичке, војске, грађана невладиних организација, Одбор за изградњу ове светиње чине представници градова Краљево, Чачак, Лучани, Ивањица, Ариље, Врњачка Бања и Беране.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *