IN4S

IN4S portal

Obilježava se godišnjica osvećenja Sabornog hrama Sv. Jovana Vladimira u Baru

1 min read
Proslava godišnjice osvećenja Sabornog hrama Sv. Jovana Vladimira u Baru Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska i Crkvena opština Bar organizuju proslavu godišnjice osvećenja Sabornoh hrama Sv. Jovana Vladimira u Baru.
hram sv. Jovana Vladimira

Hram sv. Jovana Vladimira

Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska i Crkvena opština Bar organizuju proslavu godišnjice osvećenja Sabornoh hrama Sv. Jovana Vladimira u Baru.

Dani proslave su subota, 23. septembra i nedelja, 24. septembra.

Danas, s početkom u 20.00 časova, će na platou ispred hrama biti održana duhovna akademija u spomen vladarske loze Vojislavljevića. Besjede: mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i prof.dr Vasilj Jovović.

U nedelju, s početkom u 9.00 časova, mitropolit Amfilohije sa sveštenstvom će služiti Svetu arhijerejsku liturgiju.

Podjelite tekst putem:

14 thoughts on “Obilježava se godišnjica osvećenja Sabornog hrama Sv. Jovana Vladimira u Baru

  1. Ovaju hram liči na džamiju. Nema niti jednog elementa gradnje sličnih objekata u okruženju. Ne mogu da shvatim da je neko ko potencira tradiciju i istoriju propuštio da prouči arhitekturu sakralnih i pravoslavnih vjerskih objekata ovih prostora. Trebalo je, po mome, obratiti pažnju na manastir Moraču, Pivu, Praskvicu, Ruskovo… Sve su to dvobrode crkve od kojih ovaj novosagrađeni vjerski objekat odudara po svim rješenjima. Ne znam čija arhitektura je uzeta za primjer prilikom izgradnje ovog hrama. Hram je monumentalan ali nije lijep. Ne mogu se oteti utisku ali imam osjećaj kao da ga je prijektovao neki musliman i nama poturio. Pogledajte samo. Dovoljno je umjesto ona dva zika sagraditi minarete i stvar je gotova. Od pravoslavno hrišćanskog monumenta postade džamija.

    1. Darko drugarski savet, kad nešto neznaš nemoj nagadjati. Arhitekta je Pedja Ristić. Pa se malo raspitaj sledeći put, kad budeš hteo da budeš vickast.
      Sokrat je rekao da je najmudriji jer ne priča o stvarima koje ne zna.

      1. Dragi Jovane, ne bih želio da se neko ovdje ljuti na mene zbog utiska koji je na mene ostavio ovaj hram. To što ga je radio gospodin Ristić ne znači ništa. Pa, gopodin Ristić nije Bog da ne može pogriješiti. Skrenuo sam vam pažnju na pravoslavne crkve i hramove u okruženju ovog hrama. Sve su, do jedne, dvobrode crkve. Ja tu nijesam ništa izmislio niti sam nešto htio da podmentnem. Ovakav se hram, vjerovatno, može naći u Grčkoj, Bugarskoj ili nekoj drugoj pravoslavnoj državi. Tamo gdje se nađe takav hram naći će se i razlog zašto je baš takav. Vjerovatno bi razlog bio taj što je ta arhitektura nastavak tradicionalnih arhitektonskih rješenja iz njihove pravoslavne prošlosti. To nije slučaj u CG. Kod nas su hramovi građeni na drugi način i njihova arhitektura ne korespondira sa arhitekronskim rješenjima ovog hrama. O tome se prilikom izgradnje ovog hrama nije vodilo računa. Imam osjećaj da se njegovom izgradnjom, ovakav kakav je, htjelo nešto sasvim drugo. Ne bih želio da me pogrešno razumijete ali prilikom izgradnje jednog ovakvog monumenta, koji bi trebalo da obilježi jednu epohu, mora se voditi računa o mnogo čemu. Tradicija izgradnje pravoslavnih bogomolja je jedna od njih. S poštovanjem Darko.

        1. Darko se kulturno i imam utisak iskreno obraća i to treba poštovati. Ne slažem se sa svim njegovim konstatacijama, pošto je u pitanju hram, a ne manastir. Najbonje bi bilo da se zamoli gospodin Ristić, ili neko ko je podrobno upoznat sa projektantskom idejom da da pravi odgovor. Možda jednom kolumnom na portalu. Najbolje je prvo da saznamo, pa posle da prosuđujemo.

        2. Nisam ni ja Darko hteo da uvredim. Gospodin Ristić je sigurno veći stručnjak i od mene i od vas. On je radio i hram u Podgorici,Ostrogu, Prebilovcima,Prištini, Valjevu i mnoge druge, gradio i renovirao. Nebi bilo neskromno ako bih rekao da je jedna od najstručnijih osoba u svetu. A naravno da postoje pravoslavni hramovi sa dva zvonika istina nisu česti. Moje subjektivno mišljenje je da je to jedan od najlepših objekata SPC. Pozdrav

          1. Još nešto Darko, ne cenim vašu stručnos ne delim ni vaš ukus ali moram priznati da izuzetno cenim vaš pomirljiv ton. Za svaku pohvalu. Kao primer svima,pa i meni.

  2. Najljepši pravoslavni hram u Srbstvu je baš u primorskoj Srbiji (Sarbaniji), u Baru gdje je i katolički primas Srbije.

    1. Još kada bi se neko pobrinuo za plavi pleksiglas,staklo ili već šta li, koji narušava estetiku cjeline Hrama i ruži ga profanošću,ne bi bilo naodmet.

        1. Nije pravoslavni Hram isto sto i Atlas Kapitol Centar pa da se „vjencava“ sa pleksiglasom plave boje.Stoji da je resenje jeftino.Al stoji i da je ljepota u oku posmatraca…

      1. Daleko od toga da je to najjužniji srbski grad,ali da ako gledmo na izjašnjavanje ljudi! Berat se zvao Beograd, Preveza u Heladi od prevoz,je južbnije kao i grad Servia u Grčkoj.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *