ИН4С

ИН4С портал

NZZ: „Челично пријатељство” Вучић – Си: Србија раширених руку дочекује кинеског председника

1 min read

Београд и Пекинг су већ деценију и по стратешки партнери. Својим добрим везама са Кином, председник Србије Вучић је себи омогућио више слободног простора према Западу.

Александар Вучић зна како да режира кинеско-српско пријатељство. Када је Србија постала прва европска земља која је током пандемије примила вакцину против ковида од Кине, председник Србије је пред камерама изљубио кинеску заставу и поставио плакате по Београду на којима је писало „Хвала, брате Си!”

Због посете кинеског председника, који је у уторак увече стигао у Београд из Француске, Вучицћ је по граду окачио више огромних кинеских застава. На пример, на једној од две Генеxове Куле, култном небодеру од 30 спратова, цео фронт прозора је од викенда прекривен црвеним барјаком са жутим звездама.

Важни мостобран у Европу

Србија није случајна станица на Xијевој европској турнеји. Београд и Пекинг ступили су у стратешко партнерство још 2009. Од када Вучић и Си господаре својим земљама, оно је добило посебан замах. Израз „челично пријатељство“ скован је током епидемије ковида.

Србија је за Кину важан мостобран у делу света у ком се на Пекинг гледа са све већим скептицизмом. Осим мађарског премијера Виктора Орбана, кога ће Си посетити после боравка у Србији, ниједан државник у Европи није тако наклоњен Кини као Вучић.

И за Сија Србија има стратешки значај. На такозваном Новом Путу Свиле, којим Пекинг жели да обезбеди контролу над најважнијим трговинским рутама, Балкан чини природни коридор између атинске луке, под контролом Кине, и тржишта у централној Европи.

Битни финасијер

Кина улаже значајне – и преко потребне – суме у модернизацију српске инфраструктуре. Између осталог, једна кинеска компанија гради брзу пругу између Београда и Будимпеште.

За разлику од западних партнера, Пекинг сарадњу не везује за услове као што су владавина права или транспарентност. То је атрактивно за Вучића и његов непотистички режим, чак и ако су услови кредита далеко од повољних. Црна Гора, презадужени сусед Србије, је то окусила на сопственој кожи.

Када је реч о директним инвестицијама, Кина је у међувремену најважнији инвеститор у Србији. У кинеским рукама су, између осталог, смедеревска челичана и велики рудник бакра у Бору. Пекинг игра важну улогу и у модернизацији српских оружаних снага. Током година Кина је постала други највећи трговински партнер Србије. Очекује се да ће споразум о слободној трговини, који ступа на снагу 1. јула, додатно подстаћи размену добара.

Демонстративни бедем против западног притиска

Економски односи су у првом плану. Али две државе су и политички партнери. Кина не признаје косовску независност и, као стална чланица Савета Безбедности, је, поред Русије, најважнији савезник Србије по том питању на међународној сцени.

Вучић се Пекингу захвалио у недавном интервјуу кинеској државној телевизији ЦЦТВ. „Тајван је део Кине. Тачка!“, рекао је председник Србије ангажовано. Искључиво је на Пекингу да одлучи како ће се носити са Тајваном.

Тајминг Сијеве посете је свесно изабран: на 25-ту годишњицу бомбардовања кинеске амбасаде у Србији од стране Американца, током рата НАТО против Милошевићеве Југославије. При чему су убијена три кинеска новинара. Инцидент је годинама озбиљно оптерећивао односе између Вашингтона и Пекинга.

У тренутку када је овај однос поново озбиљно поремећен, а Србија под све већим притиском Запада по питању Косова* а и изложена сумњама због изборних манипулација, заједничка српско-кинеска комеморација на годишњицу инцидента шаље јасан сигнал. У истом светлу треба посматрати и чињеницу да је парламент Србије прошле недеље пркосно инаугурирао у нову владу и два проблематична министра који су под америчким санкцијама.

Позитивна слика о Кини

Српски председник је мајстор политичког балансирања. Кроз блиске односе са Москвом и Пекингом српски је председник годинама успевао да себи ослободи више простора у односима са ЕУ – далеко најважнијим партнером Србије, већ и из географских разлога.

Но од велике руске инвазије на Украјину постало је теже неговати специјалне односе са Москвом, каже Вук Вуксановић из Београдског Центра за Безбедносну Политику. Пример за то је осујећена посета руског министра спољних послова Лаврова у јуну 2022, када је неколико држава ЕУ одбило да Русу да дозволу за прелетање. У овој ситуацији Кина за Србију постаје још важнија као алтернативни партнер.

Сем тога, Вучић ће у догледно време морати да рачуна на ударе у спољној политици. Пријем Косов*а у Савет Европе се чини вероватним. Резолуција Уједињених Нација о успостављању Дана Сећања на геноцид у Сребреници тешко се може још спречити. Вучић посетом Сија показује да Србија и даље има моћне пријатеље, каже Стефан Владисављев, експерт за кинеско-српске односе.

Ово се Вучићу такође исплати и у унутрашњој политици у Србији. У опозиционим круговима утицај Кине се повезује са еколошким проблемима и корупцијом, каже Владисављев, но већински став становништва Србије према Пекингу је или позитиван или барем неутралан.

Чињеница да се у Србији генерално веома мало зна о Кини олакшава утицај на јавно мњење. Експерт Владисављев каже да сада више Срба има резерве према партнерству са својим традиционалним савезником Русијом него према партнерству са Кином.

Извор: Neue Zürcher Zeitung (NZZ)
Аутор: Волкер Пабст
Превод: Мирко Вулетић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

38 thoughts on “NZZ: „Челично пријатељство” Вучић – Си: Србија раширених руку дочекује кинеског председника

  1. Овај сусрет је потврда да Србија цени и уважава своје међународне партнере и да је спремна да ради на заједничким циљевима, што је важно за будућност земље у глобалном контексту.

    68
  2. Србија која раширених руку дочекује кинеског председника показује гостопримство и отвореност за даље унапређење сарадње и заједничких пројеката који могу допринети просперитету обе земље.

    68
  3. Посета председника Кине Си Ђинпинга је значајан догађај за Србију, а “челично пријатељство” које је изграђено са Кином је симбол снажних и стабилних међународних односа које Србија негује.

    70
  4. Posete državnika sa suprugom mogu doprineti stvaranju pozitivne slike o zemlji koju predstavljaju i promovisati međusobno razumevanje i saradnju.

    68
  5. Prisustvo supruge državnika može dodatno naglasiti značaj posete i poslati poruku o bliskosti i prijateljstvu između zemalja.

    71
  6. Poseta kineskog predsednika Si Đinpinga dala je Srbiji da Vučijem mogućnost da izraze svu svoju ljubav i poštovanje prema svom velikom prijatelju.

    56

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *