ИН4С

ИН4С портал

Нови закони у Њемачкој: За држављане Црне Горе бројне олакшице за рад

Илустрација

У Њемачкој од суботе, 1. јуна, ступа на снагу трећа фаза закона чији је циљ привлачење стране стручне радне снаге. То ће донијети бројне погодности и за држављане Црне Горе који желе да раде у овој држави.

Њемачка влада усвојила је прошле године закон о имиграцији стручних радника (ФЕГ) чије одредбе ступају на снагу постепено.

Заправо, ријеч је о продужењу закона из 2016. године који је држављанима Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова, Сјеверне Македоније и Србије омогућио олакшице за улазак на њемачко тржиште рада, донекле и независно од формалних квалификација.

Закон је прошле године продужен и измијењен и ступа на снагу у фазама. Измјене се не односе на послове чије је обављање законом везано уз нострификацију дипломе, на примјер академских занимања попут медицинских или послова његе немоћних.

По закону, свако ко има неку стручну квалификацију, моћи ће да обавља тај посао и у Њемачкој, а исто важи, без доказивања, и за особе које су у својим земљама најмање двије године радиле на неком послу који захтијева државно признату струковну диплому.

Новост је и такозвана „карта шансе“ за тражење посла, која се базира на додјели поена по различитим критеријумима, као што су квалификације, знање њемачког или енглеског језика, радно искуство, везе са Њемачком, старост и евентуално породици која је у пратњи страног радника.

Трећа фаза закона олакшаће страним радницима који се запосле и да за собом доведу чланове не само уже, него и шире породице.

„Та фаза посебно је занимљива за стручјаке у занатским професијама јер ће, између осталог, од 1. јуна квота за људе са Западног Балкана бити удвостручена са 25.000 на 50.000“, саопштио је централни савез њемачких занатлија ЗДХ.

Конкретно, то значи да ће 50.000 грађана Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова, Сјеверне Македоније и Србије имати олакшани приступ на њемачко тржиште рада, без доказивања професионалних квалификација. Уз то постојаће и мјесечни контингенти.

Њемачка Савезна агенција за запошљавање додјељиваће дозволе за запошљавање унапријед, а не као до сада као накнадно одобрење, а послодавци ће дозволу моћи да затраже и онлајн.

Чим Агенција додијели одобрење, будући радник са Западног Балкана ће у надлежном конзуларном представништву моћи да затражи њемачку боравишну и радну визу.

Ипак, олакшце неће важити за продужење боравишне дозволе, већ ће у том случају запослени морати да се обрати надлежној управи за странце.

ЗДХ је указао да успјех закона, који у Њемачку треба да привуче хронично дефицитарну стручну радну снагу, умногоме зависи и од брзине ефикасности институција.

„Да би од регулативе за Западни Балкан профитирала и мала предузећа, морају и у „њемачким представништвима у иностранству и у њемачким службама задуженим за странце да буду уведени брзи и ефикасни административни поступци“, навело је удружење, преноси РТЦГ.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *