ИН4С

ИН4С портал

Нови детаљи: Хрватска полиција озвучила ћелију осумњиченом за учешће у убиству Шаковића

1 min read

Мјесто убиства Шаковића (Фото: Архива ЦдМ)

Ћелија у којој је био Крагујевчанин Душко Танасковић била је озвучена и дошло се до нових података о његовој улози у убиству Горана Влаовића из Херцег Новог крајем августа прошле године у Хрватској.

Снимци из ћелије, према најавама из хрватског суда, биће приказани у септембру а у међувремену, биће измијењена и оптужница против Танасковића за убиство Влаовића.

Хрватски медији спекулишу да је мотив за убиство Влаовића био обрачун “кавачког” и “шкаљарског” клана. Танасковићу се суди у Задру, али је Црна Гора од Хрватске затражила његово изручење, јер га наше тужилаштво терети за учешће у убиству Милића Миње Шаковића у Будви средином јуна 2022. године.

Према наводима оптужнице, Танасковић је пуцао у Влаовића на Пагу крајем августа 2022. године, али је по наводима црногорског тужилаштва, неколико мјесеци прије тога овај Крагујевчанин учествовао у убиству Милића Миње Шаковића у Будви, преносе ЦдМ.

Црна Гора је од Хрватске на јесен прошле године званично затражила изручење Танасковића због учешћа у убиству Шаковића. Црна Гора је уз то расписала и међународну потјерницу за Луком Пилчевићем из Београда, такође осумњиченим за учешће у поменутој ликвидацији. Из црногорског тужилаштва раније је саопштено да је Пилчевић осумњичен за убиство Шаковића, а Танасковић да му је у томе помогао.

Да ли је Пилчевић лоциран у међувремену – засад нема поузданих података. Против Танасковића се, међутим, води одвојен процес у Хрватској због убиства Горана Влаовића из Херцег Новог.

Тужилац Ивица Шкара рекао је раније у Жупанијском суду у Задру да имају нове доказе против Танасковића, а то је, каже, обилан доказни материјал.

“Танасковићева ћелија била је озвучена. Из материјала који имамо, аудио снимака и транскрипта јасно је да је оптужени требало да добије новчану награду за ликвидацију Влаовића. Јасно је и да је у планирање убиства било укључено више учесника и помагача” рекао је Шкара.

Танасковић је на јесен прошле године оптужен у Задру за убиство 38-годишњег држављанина Црне Горе Горана Влаовића на плажи Катарелац, на острву Пагу.

Шкара је због нових доказа тражио да се оптужница којом су Танасковића досад теретили за убиство преквалификује у тешко убиство из користољубља за што је предвиђена казна и више од 20 година затвора.

“Осим што је раније рекао да није крив, Танасковић досад није открио мотив због којег је убио Влаовића, а у кулоарима се ликвидација доводила у везу са сукобима између два најпознатија наркоклана на Балкану – ‘кавачког’ и ‘шкаљарског’, у којима је досад у регији и у иностранству убијено више десетина особа”, пише “задарски.хр“.

“Није утврђен идентитет учесника али је утврђена чињеница да је оптужени требало да добије новчани износ. Због те чињенице морамо интервенисати по питању чињеничног описа оптужнице”, казао је тужилац Шкара.

Мада се пресуда Танасковићу очекивала још у јулу, нови докази условили су наставак процеса.

Нови докази су, према писању колега из Задра, “замрзнули” и Танасковића, који је досад релативно опуштено долазио у судницу. У јулу је у видљиво слабијем стању доведен с лисицима на рукама и ногама јер се очекивала пресуда за убиство за које је. имајући у виду оптужницу, била запријећена казна до 20 година затвора.

<

“Интенција је била да се пронађе или дође до идентитета других особа или учесника, али се дошло до сазнања о другом кривичном дјелу. Од судије за истраге добили смо налог за улазак у просторије и техничко снимање ћелије у којој се налазио оптужени”, изјавио је Шкара.

Предложио је одлагање расправе како би се у спис доставили транскрипти и ЦД-ови из којих је евидентна та чињеница. Тајне мјере су се спроводиле како би се утврдио идентитет налогодавца и помагача.

Танасковић је цијело вријеме био у истој ћелији, али су се особе које су с њим дијелиле ћелију мијењале.

“О чему је тачно говорио моћи ће се чути у наставку суђења које је суткиња Ана Бркић одложила за септембар, када би у наставку доказног поступка требало објавити тонске и видео записе из његове ћелије”, пише “задарски.хр”.

Танасковићев адвокат, Винко Гулишија, томе се успротивио. На почетку суђења тражио је да се погледа комплетна документација из КБЦ-а Крагујевац како би се добила прецизнија информација о Танасковићевом здравственом стању.

Тужилац Шкара успротивио се томе сматрајући да је предлог усмјерен на одуговлачење поступка.

Заступник фамилије убијеног Влаовића, Борис Радман сагласио се с Шкаром, наводећи како се тиме не би ништа битно добило. ‘

“Из допуне налаза и мишљења вјештака не произлази да би вјештацима било потребно нешто друго за њихов став. А како су га изнијели са стручног аспекта није им потребна додатна документација” рекао је Радман.

Танасковић, по налазима вјештака, нема тешке душевне болести, али има поремећај личности.

Гулишија је на рочишту 14. јуна тражио допунско психијатријско вјештачење.

Вјештаци су се сагласили како је Танасковић у вријеме убиства био урачунљив. Но, Гулишија је рекао како вјештаци нису имали увид у документацију да Танасковић има сумануте идеје. Предложио је да се достави комплетна документација о његовој болести из КБЦ-а Крагујевац. Суткиња Ана Бркић је његов захтјев одбила.

Фамилија страдалог Влаовића тражи одштету у износу већем од 300.000 еура. Адвокат Радман је у име оца, мајке и брата покојног Влаовића испоставио имовински захтјев у којем траже сваки по 106.179 еура.

По наводима оптужнице, у шест сати ујутро 25.августа 2022. године, испред ноћног клуба ‘Ноа‘, на плажи Катарелац на Пагу, Танасковић је Влаовића убио хицем у потиљак из пиштоља “Глок 77”.

Цијели догађај забиљежило је неколико туриста својим мобилним телефонима и снимке су касније објавили на друштвеним мрежама, а битан доказ је снимак самог убиства са надзорне камере клуба.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *