“Нова три”- иновативна област за развој практичне сарадње Кине и Црне Горе
1 min read
Њ.Е. Фан Кун
Ауторски текст Њ.Е. амбасадора НР Кине у Црној Гори Фан Куна
„Нова три“ односи се на нову енергију, нова електрична возила и нове стилове живота у информатичком добу развијене технологије, што је све у овом тренутку заиста постало и постаје прави развојни тренд у свијету. У свим овим областима, Кина и Црна Гора имају заједничке развојне потребе и снажне комплементарне предности. Двије земље дефинитивно могу да продубе размјену и сарадњу у њима, те да удружено закорачају у ту узбудљиву еру звану „нова три”.
Производња електричне енергије из обновљивих извора – изобиље вјетра и богатство сунца
Кина је посљедњих година енергично промовисала производњу електричне енергије из обновљивих извора, а по инсталисаном капацитету за производњу соларне енергије и енергије вјетра заузима прво мјесто у свијету.
У првој половини ове године, новоинсталисани капацитет за производњу електричне енергије из обновљивих извора у Кини достигао је 109 милиона киловата, од чега за соларну енергију износи 78,42 милиона киловата, а за енергију вјетра 22,99 милиона киловата. Истовремено, Кина је такође дала велики допринос развоју нове енергије на глобалном нивоу. До сада је обезбиједила свијету 50% постојеће опреме за вјетроелектране и 80% опреме за соларне фотонапонске модуле, чиме су значајно смањени трошкови глобалног коришћења обновљивих извора енергије.
Пројекат вјетроелектране Можура, у чијем раду учествује кинеска компанија, у првој половини ове године донио је Црној Гори више од 64 милиона киловат-часова чисте електричне енергије. Пројекат може задовољити потребе за електричном енергијом близу 30.000 становника Црне Горе. Истовремено, ефективно је побољшао стабилност црногорске електроенергетске мреже, помогао у рјешавању проблема несташице електричне енергије у општини Бар и околним подручјима током шпица туристичке сезоне и донио опипљиве користи народу Црне Горе.
Пројекат еколошке реконструкције ТЕ Пљевља такође напредује, а након завршетка биће од великог значаја и имаће водећу улогу у енергетској безбједности Црне Горе и њеној даљој изградњи као еколошке државе. Кина и Црна Гора треба да у потпуности искористе предности кратког периода изградње и брзих резултата који карактеришу пројекте из области нове енергије, како би стварали иновативне тачке раста и нове врхунце у практичној сарадњи двије земље.
Нова електрична возила – стварамо будућност сваког дана
У прошлости су одјећа, кућни апарати и намјештај називани „старом тројком” у оквиру кинеског спољнотрговинског извоза. Данас се електрични путнички аутомобили, литијум-јонске батерије и соларне ћелије произведене у Кини веома добро продају у иностранству и називају се „новом тројком” спољнотрговинског извоза. У првој половини године укупан извоз производа „нове тројке“ повећан је за 61,6% у односу на исти период прошле године. Међу њима, развој нових електричних возила највише привлачи пажњу.
Године 1995, прво кинеско електрично возило сишло је са производне линије, а кинеска индустрија нових енергетских возила је од тада постепено и стабилно расла. У јулу ове године, 20-милионити кинески електрични аутомобил званично је сишао са производне траке, означавајући историјски тренутак за кинеску индустрију нових енергетских возила. Истовремено, кинески материјали за електричне батерије и примјена нове технологије настављају да остварују пробој на тржишу, а релевантни пратећи објекти за потребе електричних возила настављају да се усавршавају. До краја 2022. године, Кина је изградила укупно 5,21 милион пуњача и 1.973 станице за замјену батерија, формирајући тако највећу свјетску мрежу за пуњење и замјену. За глобалне потребе производња батерија и компоненти износила је преко 70%, а број пријава за патенте за нова електрична возила у Кини чинио је скоро половину свих пријава за патенте те врсте у свијету.
Кинеска нова електрична возила карактеришу три одлике: чиста енергија, паметна технологија и модеран дизајн, због чега у „пуном погону“ газе ка глобалном тржишту. Кинеска производња и продаја електричних аутомобила заузима прво мјесту у свијету већ осам година заредом. Према извјештају „Global Electric Vehicle Outlook 2023“ који је објавила Међународна агенција за енергију (ИЕА), глобална производња и продаја у 2022. години премашила је бројку од 10 милиона возила, од чега је 7 милиона возила управо кинеске производње.
У првој половини ове године Кина је извезла 534.000 електричних аутомобила, што је повећање од 1,6 пута у односу на исти период прошле године. Европа је веома важна дестинација за извоз кинеских нових енергетских возила. У првој половини ове године Кина је у Европу извезла око 350.000 електричних аутомобила. Кинески модели као што су Лyнк & Цо 01 компаније Геелy и Моррис Гарагес компаније САИЦ добро се продају у Европи. Поред тога, нова енергетска возила произведена у Кини су надалеко омиљена међу младим потрошачима због свог „смарт“ искуства у вожњи и модерног спољашњег дизајна, а аутоматско паркирање постало је стандардна конфигурација за практично све моделе. Промоција и коришћење нових електричних возила у Црној Гори такође ће умногоме допринијети њеном веома важном концепту еколошке државе.