ИН4С

ИН4С портал

Нобелова награда за књижевност: Овогодишњи добитник Абдулразак Гурна

Абдулразак Гурна овогодишњи је лауреат Нобелове награде за књиженост за 2021. годину која је данас додељена у Стокхолму.

Он је рођен у Занзибару, али је активан у Енглеској, а награду је добио „за бескомпромисан и саосец́ајан продор ефеката колонијализма и судбине избеглица у провалији између култура и континената“, наводи се у образложењу.

Нобелова награда установљена је да би се одало признање истакнутим личностима за академска, културна и научна достигнућа и први пут је додељена 1901. године.

Нобелову награду за књижевност додељује Шведска краљевска академија наука ауторима најистакнутијих дела.

Иако се поједина дела понекад наводе као разлог за добијање ове престижне награде, Шведска краљевска академија заправо узима у обзир целокупан рад и допринос аутора при одабиру победника.

Нобелова награда за књижевност додељена је 113 пута у периоду између 1901. и 2020. године, односно награђено је 117 појединаца (101 мушкарац и само 16 жена). Дела победника су написана на 25 различитих језика.

Најмлађи лауреат био је енглески књижевник, новинар, писац кратких прича, песник и романописац Радјард Киплинг, који је имао 41 годину када је награђен 1907. године. Његова најпознатија дела фикције укључују романе „Књига о џунгли” и „Ким” уз многе кратке приче као што је „Човек који би био краљ” и бројне песме. Сматра се једним од највећих иноватора када се ради о уметности кратких прича, а његове књиге за децу су класици дечије књижевности.

Најстарија особа која је добила ову награду била је Дорис Лесинг, која је имала 88 година када је награђена 2007. године. Шведска академија ју је у објашњењу за доделу награде описала као писца „епског наративног дара о женском искуству, која са скептицизмом, страшћу и визионарском снагом посматра цивилизацију која је подељена“. Међу њеним најпознатијим делима су „Трава пева”, „Златна бележница” и „Шикаста”.

Лауерату ће, уз најпрестижнију књижевну награду, бити додељена и свота од милион америчких долара.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!